چطور شلوار های جین را بشوییم تا کهنه و رنگ و رو رفته نشوند

شما برای شستن شلوار جین خودتان می‌توانید از دو روش دستی و ماشینی استفاده کنید. جین یکی از لباس‌های محبوب و جزئی از کمد لباس بسیاری از افراد است. جین بنابه راحتی در پوشیدن و توانایی ترکیب کردن با سایر لباس‌ها همانند تی‌شرت ساده، کت، بلوز و پیراهن بسیار محبوب است. شلوارهای جین معمولاً از پنبه ساخته می‌شوند و در صورت مراقبت صحیح دوام بسیار بالایی دارند. یکی از عواملی که می‌تواند شلوار جین شما را خراب کند، شستشو نامناسب است. همراه چی بپوشم باشید تا روش درست شستشو دستی و ماشینی را به شما آموزش دهیم.

 

شستن شلوار جین با ماشین لباسشویی

در قدم اول برای شستن شلوار جین درجه ماشین لباس‌شویی خودتان را روی درجه ملایم (gentle) یا ظریف (delicate) تنظیم کنید. جین را همانند روشی که قبل از تحویل دادن پارچه برای دوخت شستشو می‌دهند، بشویید. این کار باعث خواهد شد که رنگ و همچنین جنس پارچه دچار تغییر نشود. شستشو نادرست باعث ایجاد سایش در پارچه جین می‌شود.

شستن شلوار جین ؛ چطور شلوار های جین را بشوییم تا کهنه و رنگ و رو رفته نشوند

مواد شوینده مناسب شستن شلوار جین

هنگام شستن شلوار جین و لباس‌های جین از شستشو دهنده‌های سازگار با محیط‌زیست استفاده و به هیچ عنوان از سفیدکننده استفاده نکنید. اگر می‌خواهید شلوارتان کمی بعد از شستن نرم‌تر باشد، از نرم‌کننده می‌توانید استفاده کنید.

 

شستشو ماشینی جین

تنظیم دمای آب برای شستن شلوار جین

درجه آب ماشین لباسشویی را روی آب سرد تنظیم کنید. در شستشو لباس‌های جین هیچ‌وقت از آب گرم استفاده نکنید. گرم بودن آب کمکی به شستشو نمی‌کند و فقط باعث از بین رفتن کیفیت جین می‌شود. همچنین در مواردی که راهنمای شستشوی پارچه توصیه کرده است می‌توانید از آب ولرم هم استفاده کنید.

شستشو ماشینی جین

برچسب مراقبتی شلوار جین را بخوانید

پارچه جین، برخلاف ظاهرش پارچه لطیفی است. هنگامی‌که در ماشین لباس‌شویی به همراه سایر لباس‌ها شسته می‌شود، در اثر برخورد دکمه، زیپ و سایر پارچه‌های درون لباس‌شویی دچار ساییدگی می‌گردد؛ بنابراین هنگام شستشو شلوار خودتان را پشت‌ورو کنید. برچسب‌های روی لباس را به خوبی مطالعه کنید. برخی از پارچه‌ها باید به ندرت شستشو شوند و برخی دیگر شرایط خاصی برای شستن دارند. این برچسب‌ها می‌توانند به شما در تنظیم مشخصات شروع شستشو ماشینی کمک فراوانی کنند.

شستشو ماشینی جین

لباس‌های جین را به تنهایی بشویید

شلوار جین را به همراه لباس‌هایی که جنس و رنگ مشابهی دارند درون ماشین لباس‌شویی قرار دهید. اغلب پارچه‌های جین در شستشوهای اولیه دچار تغییر رنگ می‌شوند. این باعث خواهد شد سایر لباس‌های شما رنگ آبی جین را به خود بگیرند. اگر همه لباس‌ها را داخل لباس‌شویی خالی کنید، یک ماشین رنگرزی خوب درست کرده‌اید. به‌طور خلاصه در شستشو لباس‌های جین به همراه سایر لباس‌ها احتیاط کنید.

خشک کردن جین

خشک کردن شلوار جین

از هوای آزاد برای خشک‌کردن استفاده کنید. هیچ‌وقت سعی نکنید در وقت صرفه‌جویی کرده و از خشک‌کن با حرارت بالا برای خشک‌کردن شلوار جین استفاده کنید. خشک‌کن باعث خواهد شد که رنگ و بافت پارچه دچار آسیب شود. اگر قصد دارید که شلوار جین را با ماشین خشک‌کن خشک‌کنید، بهتر است قبل از مرحله آبکشی، شلوار را از ماشین خارج کنید، سپس با حرارت کم اقدام به خشک‌کردن نمایید. برای خشک‌کردن روی طناب هم می‌توانید این کار را تکرار کنید.

برای جلوگیری از چروک‌خوردگی پارچه‌های جین، هنگام آویزان کردن، کمی پارچه را بکشید. شلوار را از قسمت زانو خم کنید و به روی ‌بند بیندازید. خط طناب و یا پیچیدگی زیاد لباس هنگام خشک کردم باعث ایجاد خطوط و شکستگی در بافت جین خواهد شد.

 

شستن شلوار جین با دست

شلوار جین را در سینک، وان و تشت می‌توانید بشویید. این کار باعث حفظ رنگ و عدم سایش در شستشو می‌شود. صحیح‌ترین راه شستشو شلوارهای جین همین روش است. برای شستن شلوار جین وان یا تشت خودتان را با آب سرد یا ولرم پر کنید و به آن پودری که حاوی مواد ثابت‌کننده رنگ هستند اضافه کنید. اگر پودری با این مشخصات ندارید می‌توانید از ثابت‌کننده‌های رنگ استفاده کنید.

شستشو دستی جین

 

شلوار را پشت‌ورو کنید و اجازه دهید به مدت ۴۵ دقیقه داخل تشت آب، خیس شود. بعد از مدتی آن را از آب خارج کنید و زیر آب بشویید. همانند مراحل شستشو ماشینی اقدام به خشک‌کردن نمایید. شلوارهای جین را فقط زمانی که نیاز به شستشو دارند، بشویید.

شستشو دستی جین

مراقبت از شلوارهای جین

بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید کننده جین همانند لویی ویتون، به مشتریان خودشان توصیه می‌کنند شلوارهای جین و لباس‌های جنس جین را در سال چند بار بیشتر شستشو ندهند. شستن پی در پی باعث نابودی پارچه می‌شود. همچنین پوشیدن گاه به گاه شلوار جین به‌قدری آن را کثیف نمی‌کند که بخواهید در ماه چندین با آن را بشویید. برخی از لباس‌های طراحی‌شده به دست طراحان برتر و شرکت‌های برند، هنگام عرضه برای مشتری، آب‌کشی و شستشو نمی‌شوند. این کار به‌منظور شخصی‌سازی لباس برای خریدار است.

هنگامی‌که این نوع از پارچه‌ها را خریدید، با چندین با آب‌کشی می‌توانید شلوار را برای تن خودتان کوچک و کوتاه کنید. جین را هر ۲ یا ۶ ماه بستگی به میزان پوشیدن خودتان شستشو دهید. جین‌ها خود دارای طبقه‌بندی خاصی هستند. مسلماً جین ضخیم جنس پارچه متفاوت‌تری نسبت به جین نازک دارد؛ بنابراین در برنامه شستشو می‌توانید بر اساس دستورات روی لباس، شستشو را انجام دهید.

لکه بری جین

تمیز کردن لکه‌ها

لکه‌ها را به‌وسیله پارچه و مواد شوینده تمیز کنید. برای چند لکه ساده شلوار را داخل لباس‌شویی قرار ندهید. مراقب باشید که مواد شوینده مخصوصاً صابون‌ها در صورت تماس مستقیم، می‌تواند رنگ پارچه را از بین ببرد. پس برای لکه بری هم از ماده مناسب استفاده کنید.

جین

برای از بین بردن بوی لباس‌های جین و شلوار می‌توانید برای مدتی آن را بیرون از جالباسی و در معرض هوا قرار دهید. همچنین برای خوش‌بو کردن می‌توانید یک بطری دئودورانت روی لباس خود قرار دهید.

 

 

مطالب مرتبط:

۱- معرفی جین وست و نمایندگی های آن در ایران

۲- نحوه ست کردن شلوار جین فاق بلند با لباس‌ ها

۳- همراه با شلوار جین مشکی چی بپوشیم ؟

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :