نحوه پاک کردن لکه های کهنه از روی لباس

0

آیا پس از شستشوی لباس‌ها بر روی آن‌ها لکه‌های خاکستری رنگی مشاهده می‌کنید؟ آیا لباسشویی شما بوی نامطبوع بسیار زیادی می‌دهد؟ این لکه‌ها نشانه‌ای از وجود قارچ، کپک و باکتری بر روی لباس‌ها می‌باشد. در این مطلب نحوه پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده از روی لباس را به شما آموزش خواهیم داد. با چی بپوشم همراه باشید. 

 

جلوگیری از ایجاد لکه بر روی لباس ها

اولین گام برای مواجه نشدن با مشکل، جلوگیری از وقوع آن می‌باشد. در نتیجه برای جلوگیری از پیدایش لکه‌های ماندگار بر روی لباس مراحل زیر را انجام دهید.

 

استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده

سرکه یک ضدعفونی کننده بسیار قوی می‌باشد که می‌تواند از لباس‌ها در برابر هرگونه قارچ و باکتری محافظت کند. یک قاشق سرکه را با مقدار آب مخلوط کرده تا محلول رقیقی به دست آورید سپس آن را بر روی بخش‌های مختلف لباس‌های لک شده و یا حتی لباس‌های سالم برای جلوگیری از کثیف شدن بریزید.

استفاده از سفید کننده برای پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده

یکی از محصولاتی که سبب از بین بردن دائمی و سریع لکه‌ها می‌شود، سفید کننده‌های بسیار قوی می‌باشد. البته در انتخاب سفیدکننده باید بسیار دقت کرد که متناسب با جنس لباس‌ها باشد تا آسیبی به بافت و پارچه نزند.

شست و شوی دستی لباس برای پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده

برای آن که سفید کننده و یا پودرهای دیگری که به عنوان پاک کننده استفاده می‌کنید تاثیر بسیار زیادی بر روی لباس بگذارد بهتر است پس از زدن پودر به مناطق لک شده کمی لباس را با دست شست و شو بدهید.

شستشو با آب بسیار گرم برای پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده

درست است که مناطق گرم و مرطوب برای رشد باکتری و قارچ‌ها بسیار مناسب است اما تمامی قارچ‌ها و باکتری‌ها در دمای بسیار بالا از بین می‌روند. بنابرین تنظیمات ماشین لباسشویی خود را بر روی دمای بالا تنظیم کرده و از یک پاک کننده بسیار قوی  نیز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که قبل از انتخاب دمای مناسب به الیاف و بافت لباس‌ها و دمای مناسب برای آن‌ها که معمولا بر روی مارک داخلی لباس زده می‌شود، توجه کنید.

شست و شو با آب بسیار گرم برای پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده

قرار دادن لباس‌ها در معرض نور خورشید برای پاک کردن لکه های کهنه و تثبیت شده

سعی کنید پس از تمام شدن مرحله شست و شوی لباس‌ها، آن‌ها را در یک منطقه خشک و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور مستقیم خورشید سبب از بین رفتن و کم رنگ شدن هرگونه لکه ای می‌شود.

حال که با روش‌های مختلف از بین بردن لکه‌ها از روی لباس آشنا شده‌اید بهتر است چندین راهکار دیگر را نیز در دستور کاری خود قرار دهید تا روزانه مجبور به صرف زمان بسیار زیاد برای لکه زدایی لباس‌ها نکنید:

  • بعد از هر بار شستشو با ماشین لباس شویی، سریعا لباس‌ها را خارج کرده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.
  • اگر لباس‌هایتان رطوبت دارند، قبل از استفاده از آن‌ها حتما آن‌ها را با اتوی خشک، اتو کرده تا کاملا خشک شوند.
  • اگر لباستان نم دار است هرگز آن را در سبد لباس‌های کثیف قرار ندهید. بوجود آمدن یک محیط مرطوب در بین لباس‌های کثیف، محیط را برای رشد قارچ و باکتری و لکه دو چندان می‌کند.

مطالب مرتبط: 

۱- چگونه لکه شمع را از روی لباس پاک کنیم؟

۲- پاک کردن لکه شاه توت از روی لباس با این راهکارها

۳- پاک کردن لکه چمن از روی لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

مرسا حسینی در تاریخ 26 ژوئن 2018

مرسی تکتم عزیزارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :