chadmin در
0

آهسته غذا خوردن، راهی برای تناسب اندام

آهسته غذا خوردن، راهی برای تناسب اندام

بسیاری از ما در هنگام غذا خوردن جلوی تلویزیون می نشینیم و با خیال راحت غذا میل می کنیم و یا در هنگام رانندگی یک ساندویچ را در کمتر از چند دقیقه می بلعیم! آیا می دانید آهسته غذا خوردن، راهی برای تناسب اندام  است؟ کارشناسان چی بپوشم در این مقاله به ارایه راهکار برای شما می پردازند.

افرادی که سریع تر غذا می خورند، چاق تر هستند

احتمالا برای شما هم پیش آمده زمانی که سریع غذا خورده اید دچار دل درد یا مشکلات گوارشی شده اید. اما یک دلیل دیگر هم برای کنار گذاشتن عادت “تند غذا خوردن” وجود دارد؛ مطالعات جدید نشان داده، افرادی که سریع غذا می خورند نسبت به افرادی که با سرعت معمولی غذا می خورند هم BMI بیشتری پیدا می کنند و هم دور کمر آنها سریعا افزایش پیدا می کند. یعنی در یک کلام این گروه هم اضافه وزن پیدا می کنند و هم تناسب اندام خود را از دست می دهند. در مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است، 2500 زن مورد بررسی قرار گرفتند، سرعت غذا خوردن آنها به گروه های “بسیار آهسته” ، “آهسته”، “متوسط”، ” نسبتا سریع” و ” بسیار سریع” تقسیم شد و در نهایت س از یک سال مشخص شد که به رغم داشتن رژیم غذایی یکسان، زنانی که بسیار سریع غذا می خوردند، 7/2 درصد BMI بیشتری نسبت به افرادی که با سرعت آهسته یا بسیار آهسته غذا می خوردند پیدا کردند.

در افرادی که سرعت غذا خوردن خود را به طور مشخص کاهش داده اند میل به غذا خوردن کاهش یافته و حجم غذای معمول آنها هم 10 درصد نسبت به گذشته کم می شود.

آهسته غذا خوردن، راهی برای تناسب اندام

زمان بیشتری را برای غذا خوردن قرار دهید

دکتر استفانی مه یزر، متخصص تغذیه بالینی در مرکز تحقیقاتی دانا فاربر در بوستون آمریکا که یکی از پزشکان مشاور در تحقیقات دانشگاه هاروارد بوده است، می گوید: “به طور متوسط، در یک انسان حدود 20 دقیقه پس از شروع غذا خوردن پیام سیری در مغز شکل می گیرد اما مشکل بسیاری از انسان ها این است که با سرعت غذا می خورند، در واقع قبل از اینکه احساس سیری در آنها شکل بگیرد و مغز پیام سیر شدن را صادر کند، بیشتر از حد مورد نیاز بدن خود غذا می خورند. اگر سرعت غذا خوردن خود را بسیار آهسته کنید ناگهان متوجه می شوید که با کمتر غذا خوردن هم سیر می شوید.” توصیه ما این است، برای آنکه با سرعت غذا نخورید یک ساعت بشقاب خود بگذارید و دائما به آن نگاه کنید.

افرادی که آهسته غذا می خورند، زودتر تناسب اندام بیشتری دارند

در مطالعات دیگری که توسط مرکز تحقیقات ملی تغذیه آمریکا و دانشگاه ویرجینیا انجام شد، 30 دانشجوی داوطلب تحت بررسی قرار گرفتند. کالری غذای این گروه کاملا دقیق بررسی می شد و سپس به وسیله دستگاه های مخصوص، میزان کالری جذب شده آنها ثبت می شد و در نهایت مشخص می شد که در این گروه اگر سرعت غذا خوردن کاهش یابد در هر وعده غذایی 70 کالری کمتر جذب بدن می شود. جالب اینکه احساس سیری در زمانی که آهسته غذا بخورید، حجم کمتری از غذا ایجاد خواهد شد.

هر لقمه را حداقل 40 بار بجوید

هر لقمه را 40 بار بجوید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افرادی که هر لقمه غذا را 40 بار می جوند به نسبت کسانی که هر لقمه غذا را 16 بار می جوند 12 درصد کمتر کالری جذب می کنند. شاید از نظر شما مشکل باشد که هر لقمه غذا را 40 بار بجوید اما اگر هم این کار را نمی کنید، حداقل تعداد جویدن لقمه های غذای تان را بیشتر کنید. یادتان باشد که یک قاشق غذا را باید حداقل 15 بار بجوید این در حالی است که بسیاری از افراد با 7 یا 8 بار جویدن یک لقمه غذا آن را می بلعند.

مطالب مرتبط:

1- ارتباط صبحانه خوردن و لاغری چیست؟

2- چربي سوز از نوع نوشیدنی ها

3- وزن اضافه‌تان را به دریای مدیترانه بسپارید!

4- ۱۱ ترفند برای لاغرتر دیده شدن

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :