محمد رضا اهوارکی در
0

وقتی می دوید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

وقتی می دوید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

فواید ورزش هایی مثل ایروبیک و دویدن در لاغری و تناسب اندام غیر قابل انکار است. ولی برخی از تاثیرات سو آن را نیز باید در نظر داشت و به آن ها توجه کرد که موجب بروز مشکل نشوند. نگران نباشید این مواردی که در این مقاله می خوانید هشدار دهنده نیستند و فقط محض اطلاع شما هستند. با کارشناسان چی بپوشم همراه باشید.

همیشه ترس معلول کم آگاهی یا نا آگاهی ما از مسایل است. اگر موارد زیر را حین دویدن در فضای آزاد یا روی تردمیل مشاهده کردید، نگران نشوید، کافیست دلیل آن و راه برطرف کردن آن را بدانید:

سرفه کردن

اگر دقت کنید ورزشکارانی که مسافت زیادی را می دوند پس از آن چند دقیقه راه می روند و سرفه می کنند. این شبیه به اتفاقی است که برای کسانی که آسم دارند می افتد ولی برای همه ممکن است بیفتد. وقتی بیش از حد از عضلات ریه ها و شش ها کار می کشید دچار تشنج موضعی می شوند. این اتفاق وقتی شما در هوای سرد و خشک هم می دوید ممکن است رخ دهد زیراکه راه های هوایی دهان به شش ها باید بیشتر تلاش کنند تا هوا را مرطوب کرده و سپس به داخل شش ها برسانند و عامل سرفه می شوند.

وقتی می دوید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

مزه ی فلز 

سخت در حال ورزش کردن هستید و یک مزه ی خون در انتهای گلویتان احساس می کنید. آن ها سلول های قرمز خون شما هستند که در حال جنب و جوشند. وقتی بیش از حد فعالیت می کنید سلول های قرمز خون سمی می شوند و بخشی از هموگلوبین خود و یا آهن را آزاد می کنند که بعضا مزه ی فلز می دهد.

آب ریزش بینی

یکی از بدترین مواردی که حین دویدن رخ می دهد همین است و وقتی هوا سرد هم باشد که بدتر می شود. ولی این یک مود کاملا رایج میان همه ی کسانی است که می دوند و نیاز به نگرانی نیست مخصوصا در زمانه ای که آلرژی های مختلف مثل گردو خاک و هوای خشک و … میان مردم زیاد شده است. تحقیقات نشان داده که نیتروژن دی اکسید یا همان آلودگی هوا بزرگترین محرک این آبریزش بینی هاست که همین تفاوت بین دویدن در فضای باز و روی تردمیل را مشخص می کند.

احساس ناگهانی به دفع
این حس میان ورزشکاران رایج است و آن هم بخاطر مکانیسم داخلی بدن حین دویدن است ولی برای دوچرخه سواران هم این مشکل وجود دارد مخصوصا در مسافت های طولانی وقتی شما غذای شیرین زیادی وارد بدن کرده باشید و گردش خون کافی در بدن برای هضم آن وجود نداشته باشد.خارش های ناشی از نیش حشرات

3 دقیقه بعد از دویدن کشاله ی ران شما به شدت شروع به خارش می کند. در بعضی موارد بخاطر خشکی پوست یا واکنش طبیعی بدن شما به گرم شدن است. ولی برای بیشتر مردم این نوع آلرژی است که با نام اورتیکاریا می شناسیم که موجب خارش و التهاب می شود.

وقتی می دوید چه اتفاقی در بدن شما می افتد؟

سرگیجه

بعد از دویدن در یک مسافت طولانی دچار سردر گمی می شوید که کجا ماشینتان را پارک کرده اید و یا اصلا ماشین شما چه شکلی است و یا از کدام مسیر آمده اید. این ابهامات وسرگیجه ها کاملا طبیعی است و به دلیل این است که شما در حین دویدن از همه ی گلیکوژن (که غذای اصلی مغز است) استفاده کرده اید. از نوشیدنی های بعد ورزش استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

1- رژیم غذایی مناسب با این 7 ماده ی غذایی

2- چگونه مثل ورزشکاران حرفه ای تغذیه داشته باشیم؟

3- تناسب اندام در دوران بارداری

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :