به مناسبت ۲۱ اوت روز جهانی مد

0

در تقویم جهانی روز ۲۱ ماه اوت به نام روز جهانی صنعت مد نام‌گذاری شده است. این روز به احترام طراحان و مدگرایان و کمک به گسترش این صنعت نام‌گذاری شده است. چی بپوشم در این مقاله تاریخچه صنعت مد و روز مد در تقویم جهانی را معرفی می‌کند.

تعریف مد و تاریخچه آن

مد در لغت به معناى سلیقه و استایل …به کار می‌رود، و در اصطلاح، عبارت است از روش موقتى که براساس ذوق و سلیقه افراد یک جامعه و سبک زندگى افراد جامعه، از جمله طرز لباس پوشیدن، آداب معاشرت و معمارى خانه را طبق آن تنظیم می‌کنند. مد تغییر سلیقه ناگهانى و مکرر افراد یک جامعه است، که منجر به انجام رفتاری خاص و مصرف کالاى به خصوصى می‌گردد.

می‌توان گفت، همه افراد جامعه چه خواسته و چه ناخواسته، به گونه‌ای تحت تاثیر صنعت مد و زیبایی قرار می‌گیرند. قوانین مد، زندگی روزمره افراد را تغییر می‌دهند و بر اقتصاد، گردش پول تاثیر زیادی می‌گذارد. اما سوال پیش می‌آید صنعت مد و لباس از کی و کجا شروع شد؟ از آغاز زندگی شهرنشینی، لباس افراد جامعه جزو مهم‌ترین نیازهای انسانی شد، و با گذر زمان، پوشش افراد هم روز به روز دچار تغییر و تحول شد. در ابتدا لباس تنها وسیله‌ای برای حفاظت در مقابل سرما و گرما  به شمار میرفت، اما با گذر زمان لباس‌ها کاربردی فراتر این موارد پیدا کردند و به جایگاه امروزی آن رسید. در طول تاریخ مدهای عجیبی بنا بر موقعیت جامعه به وجود آمد که برخی از آن‌ها به خاطر ناکارآمد بودن منسوخ شدند و برخی دیگر همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به مناسبت 21 اوت روز جهانی مد

با گذر زمان و افزایش ارتباطات، مد در زندگی افراد نفوذ کرد و جزئی اساسی برای هر شخص شد. مد با گذر زمان و با تغییر ارزش‌ها، دچار تحول می‌شوند. این تغییر و تحول را به راحتی می‌توان با نگاهی به لباس‌های مرسوم در قرن ۱۹ و ۲۰ دید. مد با تاثیر فراوانی که بر زندگی روزمره افراد و تمامی انسان‌ها در هر جای کره خاکی گذاشته، نشانی از لزوم وجود روز خاص برای صنعت مد است.

به مناسبت 21 اوت روز جهانی مد

 

روز جهانی مد

همان‌طور که گفتیم، مد در زندگی تمام افراد جامعه نمایان است، و این حضور پررنگ مد در هر جامعه‌ای، اهمیت این پدیده و نیاز به اختصاص یک روز در تقویم جهانی را نشان می‌دهد. بر این اساس روز ۲۱ ماه اوت در سال میلادی را به احترام مدگرایان و طراحان صنعت مد، روز جهانی مد نامیدند. این روز علاوه بر ادای احترام و قدردانی از صنعت گسترده و با شکوه مد، بهانه‌ای برای برگزاری جشنی در ستایش زیبایی، هنر و صنعت‌ مد و لباس است. در ۲۱ ماه اوت در کل کشورهای جهان، جشن‌هایی برای معرفی طراحان و طراحی‌های برتر سال، برگزار می‌گردد و جوایزی به آن‌ها اهدا می‌گردد. در روز جهانی مد، طراحانی مورد تشویق واقع می‌شوند و موفق به دریافت جایزه می‌شوند که قوانین مد را به طرز خلاقانه مورد تغییر و تحول قرار دهد. از بین طراحان برتر جهان می‌توان به افرادی چون مارک جاکوبز، دومنیکو دولچه و استفانو گابانا، الکساندر مک کوئین، تام فورد، دوناتلا و جیانی ورساچه نام برد.

 

مطالب مرتبط:

۱- ایسی میاکه طراح خلاق ژاپنی

۲- پل اسمیت طرح لباس مردانه

۳-  توری برچ طراح موفق امریکایی

نرگس حسین زاده
نویسنده: نرگس حسین زاده


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :