صنعت مد و لباس از کی و کجا آغاز شد؟

مد، کوتور، پاترون، مانتو، ژرسه و بسیار کلمات و اصطلاحات دیگر در دنیای مد وجود دارند که اصالتی فرانسوی دارند. اما  دلیل این ریشه فرانسوی مد چیست؟ صنعت مد و لباس از کی و کجا آغاز شد؟ این موارد را در مطلب زیر بخوانید.

ad banner

پنج کشور در کل دنیا شهرت و اعتبار بین‌المللی در مد کسب کرده‌اند: فرانسه، ایتالیا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و ژاپن. به تازگی ظهور طراحان بزرگی از ترکیه و اسپانیا نیز باعث مطرح شدن این دو کشور شده است. همچنین پاکستان، هند و رومانی نیز به دلیل داشتن طراحان بسیار با استعداد خود تا حدودی شناخته شده هستند.

صنعت مد و لباس از کی و کجا آغاز شد؟

چارلز فردریک ورث اولین طراح لباس

در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث  با دوختن برچسب نام خود به لباس‌هایی که طراحی می‌کرد زمینه ساز شروع طراحی مد به طور کلی شد. درست پیش از آنکه بزازها خانه‌های مد خود را در پاریس برپا کنند و انبوه خیاط‌های شناخته نشده دست به خلاقیت بزنند و مدهای عالی که در دادگاه‌های سلطنتی پوشیده می‌شدند برچیده شوند. موفقیت ورث به طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط‌‌های دیگر که در گذشته تنها از دستور مشتری پیروی می‌کردند رفتار کند، می‌توانست به مشتریانش دیکته کند چه بپوشند. واژه طراح مد در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد. در حالی‌که مقوله پوشاک در هر دوره زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، تنها خلق پوشاک از سال ۱۸۵۸ به بعد را می‌توان به طور موثر طراحی لباس در نظر گرفت.

صنعت مد و لباس از کی و کجا آغاز شد؟

در همان دوره بود که بسیاری از خانه‌های مد شروع به استخدام هنرمندان و نقاش‌ها کردند تا طرح لباس‌ها را بکشند. تصاویر نقاشی شده به مشتری‌ها نشان داده می‌شدند که بسیار ارزان تر از نمونه واقعی لباس تولید شده در کارگاه بودند، در صورتی که مشتری‌ها یکی از طراحی‌های آنان را می‌پسندیدند آن لباس را سفارش می‌دادند و خانه مد از این طریق صاحب درآمد می‌شد. به این ترتیب، سنت طراحی لباس به جای ارایه لباس‌های تکمیل شده به عنوان یک کار اقتصادی شروع شد. به همین دلیل اکثر خانه‌های مد فرانسوی در پاریس واقع شده ‌اند و به طور سنتی مد فرانسوی شیک، مطابق مد روز، زیبا، باشکوه و همراه با زیورآلات شیک  شناخته می‌شود. و ریشه صنعت مد و لباس را فرانسه می‌دانند.

مطالب مرتبط:

1- ایسی میاکه طراح خلاق ژاپنی

2- پل اسمیت طرح لباس مردانه

3-  توری برچ طراح موفق امریکایی

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :