انواع یقه پیراهن مردانه را بشناسید

یقه پیراهن مردانه فقط برای نگه داشتن کراوات یا پاپیون نیست. بلکه یقه‌ها می‌توانند استایل پیراهن را تعریف یا تغییر دهند. شاید شما فقط یک نوع یقه می‌شناسید یا اصلاً اهمیتی به یقه پیراهن خود نمی‌دهید. اما از آنجایی که چی بپوشم همیشه به جزئیات دقت دارد، امروز به سراغ بررسی یقه پیراهن مردانه رفته است تا شما را بیشتر با انواع یقه پیراهن مردانه آشنا کند. همراه ما باشید.

 

انواع یقه پیراهن مردانه

پیراهن بدون یقه همانند خانه بدون سقف است. یقه تأثیر زیادی روی زیبایی ظاهری شما دارد. علاوه بر این یقه در لباس‌های مختلف همانند پلیور، بلوز، بافت و همچنین پیراهن روی گرد، کشیده، لاغر یا چاق بودن صورت هم تأثیر می‌گذارد. از این رو نمی‌توانید وارد هر مغازه‌ای که شدید، دست دراز کنید و اولین پیراهنی که اصلاً به یقه آن دقت نداشتید انتخاب کنید. یقه در پیراهن، به نوعی نشانه‌ای از استایل آن است و باید به شدت در انتخابش دقت کنید.

 

پیراهن مردانه یقه پهن

معمول‌ترین یقه در پیراهن‌های مردانه، یقه پهن است. در این مدل یقه فاصله‌ای ۴۵ درجه‌ای بین دو انتهای یقه وجود دارد. این مدل یقه به دلیل فاصله مناسب بین دو انتهای یقه برای استفاده همراه کراوات با گره‌های بزرگ و کوچک و پاپیون مناسب است. پیراهن مردانه یقه پهن را با انواع لباس‌های می‌توانید ست کنید و بپوشید از جمله پلیور، ژاکت با کراوات و بدون کراوات.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه نوک تیز

این یقه دارای لبه‌هایی به مراتب نزدیک‌تر از یقه پهن است و می‌توان گفت که فاصله دو لبه یقه از هم ۴ تا ۸ سانتی‌متر است. فضای میان دو انتهای یقه کم است و به همین دلیل این مدل پیراهن را باید با کراوات یا پاپیون کلاسیک و کوچک ست کنید. از دیگر ویژگی‌‎های این مدل یقه این است که می‌تواند صورت‌های چاق را کشیده و لاغرتر نشان دهد.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه لبه دکمه‌دار

این یقه توسط برادران بروک در سال ۱۸۹۶ ساخته شد. ویژگی بارز این یقه دارا بودن دو دکمه در انتهای لبه یقه است که آن‌ها را روی پیراهن نگه می‌دارد. پیراهن‌هایی که با این مدل یقه دوخته شده بودند در روزهای نخست به عنوان پیراهن ورزشی و اسپرت پوشیده می‌شدند اما با گذشت زمان یقه لبه دکمه‌ای وارد لباس‌های رسمی و عمومی مردم هم شد. در حالی که می‌توانید این یقه‌ها را با کراوات و پاپیون ست کنید اما باید بدانید که حتی با کراوات و پاپیون هم از غیر رسمی بودن این مدل پیراهن کم نمی‌شود. معمولی و روزمره بودن این کراوات بیشتر از یقه نوک تیز و یقه پهن به چشم می‌آید.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه بریده

این مدل پیراهن مردانه در طول سال‌های اخیر محبوبیت زیادی در میان یقه‌های مردانه داشته است. به طور کلی می‌توان گفت که در چند سال اخیر یکی از شیک‌ترین مدل‌های یقه برای پیراهن مردانه بوده است. فاصله بین دو لبه یقه از هم در حدود ۱۷ تا ۲۱ سانتی‌متر است. این یقه بیشترین فاصله دو لبه یقه از هم را در یقه‌های مردانه دارد. قابلیتی که این یقه دارد می‌تواند گره‌های بزرگ و خاص کراوات را هم در خود جای دهند. اما کراوات‌های نازک و باریک در این نوع یقه عموماً ریز و شاید هم کمی نامناسب دیده می‌شوند.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه کلاب

این یقه در قرن نوزدهم میلادی و زمانی مد شد که مدرسه‌ای در انگلستان همه لباس‌های فرم دانش آموزان خودش را مزین به این یقه‌ها تولید و عرضه کرد. یقه کلاب شباهت زیادی به یقه صاف و یقه پهن دارد با این تفاوت که لبه‌های انتهایی یقه بریده شده و جای لبه تیز را یک لبه منحنی گرفته است. این یقه کاملاً کلاسیک و برای کسانی که دوست دارند روندی متفاوت در انتخاب یقه داشته باشند مناسب است.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه فراک یا بال‌دار

این یقه مخصوص پوشیدن با تاکسیدو و پاپیون ساخته شده است. یکی از بهترین یقه‌های لباس‌های رسمی همین یقه است. البته باید به جز یقه دیگر لباس‌هایتان هم رنگ و بویی کلاسیک و رسمی داشته باشند. نام این یقه از شکل سنتی یقه به یادگار مانده است. لبه‌های یقه در این مدل، ریز و برآمده است.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه نواری

این یقه که به ندرت دیده می‌شود دارای یک نوار ریز پشت یقه و روی لباس است که به همراه دکمه آخر یقه بسته می‌شود. انگلیسی‌ها این بند را برای جلوه دادن بیشتر گره کراوات به وجود آوردند. هر چند امروزه کسی به ندرت از آن همراه کراوات استفاده می‌کند و بهتر است این مدل پیراهن را بدون کراوات و با کت اسپرت ست کنید.

یقه مردانه

پیراهن مردانه یقه دکمه پنهان

یکی دیگر از یقه‌هایی که کمتر می‌توانید آن را پیدا کنید، یقه دکمه پنهان است. دکمه‌های این یقه به جای اینکه در لبه و نوک یقه دیده شود، پشت یقه و روی پیراهن دوخته می‌شود و یقه توسط قلابی به دکمه روی پیراهن بسته می‌شود تا حالت خودش را حفظ کند. این یقه کاملاً کلاسیک بوده و می‌تواند به جای یقه پهن یا یقه نوک تیز پوشیده شود و چندان تفاوتی در آن مشاهده نشود.

یقه مردانه

پیراهن مردانه با یقه بندی

یقه بندی نوعی از یقه مردانه است که دارای هیچ گوشه‌ای نیست و فقط یک بند ایستاده روی یقه پیراهن وجود دارد. یقه ماندارین یا یقه چینی نوعی رسمی‌تر از این یقه است که عموماً لبه‌های آن نزدیک به هم ایستاده و حالت صاف بودن بیشتری دارد.

یقه مردانه

امیدواریم که توانسته باشیم شما را با انواع یقه پیراهن مردانه آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات و نحوه ترکیب کردن یقه‌ها با لباس‌های مردانه مطالب مرتبط ما را بخوانید.

 

مطالب مرتبط:

۱- همه چیز درباره پیراهن یقه دیپلمات مردانه

۲- مدل یقه پیراهن مردانه

۳- انتخاب یقه پیراهن مردانه متناسب فرم صورتدیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :