محمد رضا اهوارکی در
0

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

همان طور که می دانید کشورهای مختلف قوانینی برای مسافرینی که از خارج کشور به کشورشان می آیند دارند که مسافران ملزوم به رعایت آن ها هستند. در کشور های مسلمان که قوانینشان با دین اسلام مطابقت دارد، مساله ی پوشش مخصوصا برای خانم ها مساله ی مهمی خواهد بود. مسافرین از کشورهای دیگر باید خود را با این قوانین وفق دهند. در این پست به بررسی قوانین پوششی در کشورهای مسلمان می پردازیم که مسلما این پست برای سفر به کشورهای مختلف کمک حال شما خواهد بود.

ایران

اول از کشور عزیزمان ایران شروع می کنیم. در ایران یک سری از قوانین پوششی و رفتاری شدیدا مورد توجه است. در مکان های عمومی خانم ها باید سرشان را با پوششی بپوشانند و لباس های بلند و گشاد  یا پالتو هایی که تا زیر زانو هستند بپوشند. آقایان هم بهتر است لباس های آسیتن بلند بپوشند. یک سری موارد اضافه شده مانند پوشیدن چادر هم برای خانم ها وجود دارد که کاملا دلبخواه است.البته در سایت قوانین دریافت ویزا برای خارجیان ذکر شده که ” این قوانین به توریست ها و مسافرین خارجی زیاد سخت گرفته نمی شود و نهایتا درخواست رعایت حجاب از آن ها می شود” در این سایت آمده که بازو ها و پای خانم ها تا قوزک هم باید پوشیده باشد و پوشیدن سندل هم مانعی ندارد.

تی شرت هم برای آقایان مقبول است ولی پوشیدن شورت در این کشور ممنوع است.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

موروکو

موروکو میان کشورهای مسلمان از لحاظ قوانین لباس آزادی بیشتری دارد ولی خانم ها در این کشور مخصوصا اگر تنها سفر کرده باشند شدیدا مورد توجه قرار می گیرند. برای کم کردن این نوجهات بی مورد بهتر است حجاب رعایت شود. پائولو هاردی یکی از مدیران دفاتر گردشگری این کشور می گوید: ” رعایت حجاب نشانه ی احترام به میزبان شما در این کشور است “

استفاده از شال و روسری در این کشور موردی ندارد. در شهر مراکه که مذهبی ترین شهر این کشور است هم درب مساجد و زیارت خانه ها به سوی افراد غیر مسلمان هم باز است.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

امارات متحده ی عربی

در این کشور احترام به فرهنگ و سنن بسیار مورد توجه است. لباس زیر، لباس شنا، شرت و تی شرت فقط در مناطق ساحلی مورد قبول است. لباس آقایان نباید خیلی جلوباز باشد، و خانم ها هم بهتر است که دامن های بسیار کوتاه نپوشند. توجه کنید که در سواحل شرجه  پوشیدن این گونه لباس های ذکر شده هم برای بانوان ممنوع است. خانم ها باید حین ظاهر شدن در مکان های عمومی کاملا حجاب را رعایت کنند. لباس ها باید کاملا پوشیده باشد و شرت و لباس زیر معلوم نباشد. لارا دانستون مشاور آژانس مسافرتی دوبی می گوید :” اگر می خواهید که با شما دوستانه برخورد شود لباسهای پوشیده داشته باشید. در این کشور پوشیدن لباس های تنگ و بدن نما کاملا توهین محسوب می شود و شانس شما برای گشت و گذار در مکان های مختلف را می گیرد. لباس های شنا را فقط در سواحل بپوشید در غیر این صورت حتما برخورد بدی با شما می شود!”

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

ترکیه

حین دیدن مساجد و مکان های مقدس باید پوشیده لباس بپوشید و از قوانین مخصوص لباس رعایت کنید. خانم ها و آقایان اجازه ی پوشیدن شورت، آستین کوتاه، و هر چیزی که قسمت زیادی از بدن را نمایان کند، را  ندارند. خانم ها دامن های تا زیر زانو بپوشند و لباس های تا زیر آرنج. در قسمت های مهم کشور مانند مسجد آبی حتما رعایت قوانین لازم است. در سال 2013 عدم پوشش مناسب توریست ها به یونسکو گزارش داده شد و بعد از آن مدلی از حجاب درست در ورودی این مسجد نصب شد.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

مصر

با اینکه از لحاظ قانونی برای توریست ها لباس پوشیدن خاصی نعیین نشده ولی به دلیل مسلمان بودن کشور توریست ها بهتر است پوشیده لباس بپوشند. مخصوصا در مکان های روستایی و مساجد و زیارتگاه ها. لباس بانوان باید پا و بالای بازو را پوشش دهد. مردان هم لباس جلو باز نپوشند.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

عمان

قوانین این کشور اسلامی است و زنان و مردان باید لباس های پوشیده بپوشند. برای آقایان عموما پوشیدن شلوار های بلند تا قوزک پا  با نام “دیشداشا” و خانم ها چادر های بلند با نام “آبایا” . بیشتر آژانس های مسافرتی به مسافران توصیه می کنند در سواحل هم پوشش کامل داشته باشند. ولی پوشیدن لباس شنا در سواحل مانعی ندارد.

همه ی شعب فروشگاه های معروف مجید الفوتایم به رعایت این قوانین پوششی حساس هستند و برای خرید باید این پوشش حفظ شود.  در بیشتر مناطق روستایی و حاشیه نشین عمان هم رعایت پوشش توصیه می شود.

لبنان

لبنان نیمه مسلمان و نیمه مسیحی است. در بیشتر مکان ها شما پوشش های راحت تر را نسبت به بقیه ی کشورهای اطراف می بینید ولی باز هم توصیه ی آژانس های مسافرتی به مسافران رعایت پوشش و حجاب است مخصوصا حین بازدید از مکان ها مذهبی. با اینکه بیروت، قلب فشن و مد این کشور پر است از خانم ها و آقایانی با لباس های با استایل مخصوص به خود ولی باز هم به مسافرین توصیه می شود به دلیل شیعه نشین بودن این کشور پوشش خود را حفظ کنند.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

اردن

اردن کشوری مسلمان است و شما باید در این کشور حجاب کامل را رعایت کنید. تا جایی که ممکن است قسمت کمی از بدنتان بیرون باشد و از پوشیدن شلوار و لباس تنگ بپرهیزید. خانم ها باید لباس های گشاد تا بالای بازو و پوشاننده ی پا و سینه بپوشند. با این وجود که تی شرت برای هر دو جنس ممنوع است. موی خانم ها باید خشک و به هیچ وجه قابل رویت نباشد و موی بلند باید مطابق قوانین این کشور با کلیپس بسته شود و از زیر حجاب معلوم نباشد. مقنعه تا روی شانه ها باشد ولی پوشیدن شال بلند هم مانعی ندارد.

با این وجود مساافران آزادند تا در محیط هتل ها پوشش خود را داشته باشند ولی بیرون این مکان ها باید حجاب مخصوص رعایت شود.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

عربستان صعودی

در این کشور قوانین سخت است و خانم ها بدون داشتن سربند نمی توانند در مکان عمومی ظاهر شوند و بیشترآن ها نقاب می پوشند. خرید در ریاض از علایق این مردم است. خانم ها در مکان های عمومی کاملا باید پوشیده  ظاهر شوند. ریاض پایتخت قسمت مرکزی عربستان است و شهری است که در آن شدیدا قوانین مربوط به حجاب سخت گرفته می شود و خانم ها باید کاملا پوشش را رعایت کنند. لباس ها باید کاملا بالای بازو و پاها را بپوشانند و شرت معلوم نباشد. لباس های شنا هم فقط در سواحل آزاد است.

در کشورهای مسلمان چی بپوشیم؟

مطالب مرتبط :

1- آشنایی با طراح اولین برند در حوزه ی حجاب

2- 7 راز خانم های شیک پوش

3- افرادی که اندام دشتی دارند چی بپوشند؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :