چه واکسی برای کفشم انتخاب کنم؟

چه واکسی برای کفشم انتخاب کنم؟ واکس به صورت عمومی به ماده ‌ای گفته می ‌شود که بر روی جسمی مالیده شود. به طور مثال واکس کفش ماده ‌ای است که روی کفش برای ایجاد لایه ‌ای شفاف و محافظت از نخ ‌های آن مالیده می ‌شود.

 

چه واکسی برای کفشم انتخاب کنم؟

انواع مختلفی از واکس برای مصارف مختلف وجود دارد، واکس چرم برای براق کردن سطوح چرمی، واکس بدنه خودرو برای براق کردن بدنه خودرو، واکس مو برای حالت دادن و براق کردن موی سر و غیره معمولا واکس ماده ‌ای کرم مانند است که برای براق کردن…

سطح مواد مختلف استفاده می ‌شود. امروزه جهت ایجاد رفاه دستگاه ‌هایی جهت واکس کفش ایجاد شده ‌است که به آن دستگاه براق کننده کفش می گویند که به وسیله یک یا دو برس که به صورت افق قرار دارند رویه و کناره‌ های کفش را تمیز می ‌نماید.
برای تهیه واکس کفش ابتدا باید حلال مناسب انتخاب شود. در گذشته از حلال نیتروبنزن برای این منظور استفاده می شد، اما به علت تاثیر نامطلوبی که بر روی چرم به جا می گذارد استعمال آن بعد ها متروک گردید.
امروزه از روغن تربانتین به عنوان حلال استفاده می شود، اما در بعضی موارد به علت گرانی این روغن به جای آن پارافین مایع یا نفت به کار می برند که البته از مرغوبیت واکس خواهد کاست. در انتخاب ماده حلال باید شرایط زیر رعایت شود:

  1. درجه جوش آن باید نزدیک به درجه جوش تربانتین باشد.
  2. قابلیت تبخیر آن چنانچه زیاد باشد با چند بار باز و بسته شدن سرپوش قوطی واکس، محتوای آن خشک و غیر قابل استفاده می شود و چنانچه قابلیت تبخیر آن کم باشد به هنگام واکس زدن موجب تأخیر عمل شده و از براق شدن چرم جلوگیری می کند. بنابراین قابلیت تبخیر این ماده باید متناسب با زمان لازم باشد.
  3. قابلیت حل آن برای سایر مواد لازم در ساخت واکس و حفظ این مواد در درجات حرارت مختلف داشته باشد.
  4. علاوه بر مواد فوق باید روغن مناسبی در واکس به کار رود که جایگزین چربی طبیعی چرم باشد و در حفظ آن عمل نماید. برای این منظور معمولا از استارین، اولئین، لانولین و پاره ای روغن های نباتی به مقدار مناسب استفاده می کنند.

مطالب مرتبط: 

۱- تکنیک هایی ساده برای نگهداری از کفش های چرمی

۲- چگونه کفش خود را تمیز کنیم؟

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :