پیلاتس چیست و چه تاثیری برای سلامتی بدن دارد + پیشنهاد خرید وسایل ورزشی

براساس گفته بسیاری از کارشناسان ورزشی پیلاتس ورزش ذهن و جسم است. ورزش پیلاتس مجموعه‌ای از حرکاتی است که از جاذبه، وزن بدن و دستگاه‌های مخصوص در جهت افزایش مقاومت و توانتان کمک می‌گیرد تا ماهیچه‌های تثبیت کننده بدن ورزیده و قوی شوند. در این مطلب با فواید پیلاتس بیشتر آشنا خواهید شد.

پیلاتس چیست؟

این ورزش نخستین بار توسط یوزف پیلاتِس آلمانی طراحی شد. وی در نیمه اول قرن بیستم، نسبت به گسترش و توسعه مجموعه‌ای از تمرینات خاص، که به منظور تقویت بدن و ذهن انسان در نظر گرفته شده بودند، اقدام نمود. یوزف پیلاتس معتقد بود که سلامت جسمی و روانی ارتباط درونی تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

پیلاتس روشی از تمرینات ورزشی بود که در سال ۱۹۲۰ توسط یوزف پیلاتس به وجود آمد در اصل بخشی از برنامه‌های آمادگی جسمانی زندانیان جنگ بود و بعدها به عنوان یکی از وسایل رسیدن به بالاترین سطح زیبایی اندام تبدیل شد. نام این ورزش در ابتدا توسط یوزف پیلاتِس علم کنترل بدن نام گذاری شده بود که پس از مرگ وی به دلیل احترام و حفظ یاد و خاطره او توسط بازماندگانش به نام پیلاتس متداول شد.

پیلاتس

 

فواید ورزش پیلاتس برای بدن

تقریبا هر رشته ورزشی اثرات خود را بر روی ماهیچه دارند، اما تمرینات پیلاتس تقریبا می‌تواند تمام عضلات بدن را درگیر کند. در اینجا به برخی از اثرات مثبت این ورزش اشاره خواهیم کرد.

توجه به تمام بدن

پیلاتِس، بر خلاف بسیاری از رشته‌های ورزشی که بر یک یا گروهی از عضلات تمرکز دارند، به همه ماهیچه‌های بدن و حتی ذهن تاثیر گذار است. شاید به همین دلیل باشد که این رشته ورزشی مورد توجه بسیاری از قهرمانان ورزشی قرار دارد و این افراد علاوه بر توسعه و افزایش قدرت عضلات، برای آرامش و افزایش تمرکز ذهنی نیز از آن استفاده می‌کنند. پیلاتِس باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری عضلات بدن و همچنین افزایش دامنه حرکات مفاصل می‌شود.

پیلاتس

پیلاتس برای همه مناسب است

مهم نیست که شما یک قهرمان ورزشی باشید، یا یک تازه کار و یا فردی که حد واسط این افراد است. این ورزش می‌تواند برای تمام گروه‌های مذکور مفید باشد و علاوه بر تاثیرات فیزیکی بر بدن می‌تواند از نظر روحی نیز عملکرد ورزشکار را ارتقا دهد. در ورزش پیلاتِس تعداد زیادی حرکت وجود دارد که هرکدام می‌تواند باعث رشد عضلات شما شود.

کمک به انعطاف پذیری بدن

یکی از مواردی که زندگی شهری برای ما به ارمغان آورده است، پشت میز نشستن است این ساله می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن انسان تحمیل کند. یکی از این موارد کوتاه شدن عضلات است. در پیلاتِس، با انجام حرکات کششی نه تنها انعطاف پذیری عضلات بلکه مفاصل نیز افزایش پیدا کرده و شما به مرور کمتر احساس درد ناشی از عضلات را در بدن تجربه می‌کنید.

افزایش قدرت عضلات

ورزش پیلاتِس برای شکل دادن به ماهیچه عالی است. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید باید حداقل هفته‌ای ۲ تا ۳ بار پیلاتس کار کنید. اگر مقدار زیادی چربی دارید، باید تمرینات پیلاتس‌ را با مجموعه‌ای از تمرینات هوازی ترکیب کنید تا چربی‌ها  آب شوند. بهتر است این کار را ۵ بار در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه انجام بدهید.

 

کاهش استرس

ورزش پیلاتس با تقویت قوای جسمی و بهبود نفس کشیدن باعث کاهش استرس در شما خواهد شد. پیلاتس به شما کمک می‌کند که روی حرکت‌هایتان تمرکز کنید. خیلی وقت‌ها صداهایی در ذهن مشکلاتی که با آنها روبرو هستیم را مرور می‌کنند. مثلا همیشه ذهن درگیر بدهکاری‌ها و کارهای عقب‌مانده و مشکلات زندگی است. پیلاتس به شما کمک می‌کند تا از شر این صداهای مزاحم راحت شوید.

پیلاتس

آیا پیلاتس برای لاغری موثر است؟

همانگونه که می‌دانید پیـلاتس یک ورزش کم شدت است که می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری عضله و مفاصل کمک کند و در کنار آن می‌شود که وضعیت ساختار و ستون فقرات بهبود یابد. هر چند که پیلاتس کمک می‌کند که شما وزن سالم داشته باشید اما هرگز نمی‌تواند مانند برخی از ورزش‌ها مانند کاردیو، دویدن و یا شنا کردن وزن شما را کم کند و چربی سوزی در این اندازه داشته باشد. پس اگر می‌خواهید پاسخ این سوال که آیا پیـلاتس باعث لاغری می‌شود برسید باید به شما بگویم که بهتر است این ورزش را با چند ورزش هوازی ترکیب کنید تا به وزن ایده آل خود برسید.

 

 

مطالب مرتبط:

۱- معرفی ۷ ورزش برای لاغری و کاهش وزن و تناسب اندام

۲- برنامه ورزشی جی جی حدید و توصیه‌های او برای کاهش وزن و زیبایی

۳- رژیم غذایی و ورزش مناسب برای رسیدن به سیکس پک

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :