کک و مک چیست؟ و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

لکه‌هاى کوچک یک تا سه میلى مترى گرد یا بیضى شکل و یا حتى با حدود نامشخص هستند که به رنگ قهوه‌اى روشن و تیره در پوست ایجاد مى‌شوند. معمولاً در مناطقى از پوست که در معرض نور آفتاب قرار مى‌گیرد، مثل صورت، پشت دست‌ها، ساعد، گردن و سینه به وجود مى‌آید. در ادامه مقاله به شما خواهیم گفت که “کک و مک چیست؟ و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟”

کک و مک چیست؟ و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

کک و مک چیست؟

کک و مک دسته‌های متمرکز رنگدانه‌های تیره روی پوست هستند که اغلب در افراد با پوست روشن قابل ملاحظه است. کک و مک‌ها سلول‌های تولید کننده‌ی رنگدانه‌ی تیره نیستند، بلکه دارای سلول‌هایی است که بیش از حد رنگدانه تولید می‌کنند که باعث تغییر رنگ پوست می‌شود.

صرف نظر از پیشینه‌ی ژنتیکی، کک و مک می تواند روی پوست هر فردی ایجاد شود؛ با این حال، تعداد کک و مک ارثی است. تشکیل کک و مک به قرار گرفتن در معرض خورشید مرتبط است. قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV-B (فرابنفش-بی) باعث افزایش تولید رنگدانه‌ها و تیره و واضح تر شدن آنها می‌شود.

کک و مک بیشتر روی صورت دیده می‌شوند، اما ممکن در قسمت‌های بدن در معرض نور خورشید مانند دست‌ها و پاها نیز ایجاد شوند. تمرکز سنگین رنگدانه‌ها ممکن است باعث افزایش کک و مک و پوشاندن کامل یک قسمت از بدن مانند صورت می شود. کک و مک در نوزادان نادر و در نوجوانان پیش از بلوغ متداول است.

کک و مک بیماری پوستی نیست، اما افراد دارای کک و مک تمرکز ملانین‌های محافظ نور کمتر و حساسیت نسبت به اثرات مضر اشعه‌ی فرابنفش هستند. توصیه می‌شود که افراد دارای کک و مک تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب نموده و از کرم ضدآفتاب استفاده کنند.

انواع کک و مک

دو نوع اساسی کک و مک وجود دارد: کک و مک ساده و کک و مک آفتاب سوخته.

کک و مک ساده، معمولا برنزه، گرد و کوچک (تقریبا به اندازه‌ی پهنای یک میخ) هستند.

کک و مک آفتاب سوخته، اغلب تیره‌تر، دارای مرزهای نامشخص و نامنظم هستند و ممکن است از اندازه‌ی پاک کن ته مداد نیز بزرگتر باشند. کک و مک آفتاب سوخته بالای پشت بدن و شانه‌ها که بیشتر در معرض آفتاب سوختگی هستند، متداول‌تر هستند.

چگونه از ایجاد کک و مک جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که نمی‌توان ژنتیک را تغییر داد، اکثر روش‌های جلوگیری شامل اجتناب از خورشید و محافظت از پوست در برابر آن است:

۱-استفاده از کرم ضدآفتاب SPF 50

۲-استفاده از کلاه‌های لبه‌دار

۳-پوشیدن لباس‌های محافظ در برابر خورشید، مانند شلوار و آستین بلند

۴-اجتناب از ساعات اوج تابش خورشید، ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر

۵-ماندن در سایه و یا منزل

درمان های خانگی کک و مک

۱-آبلیمو:

آبلیمو عامل سفید کننده‌ی طبیعی است، که باعث روشن‌تر شدن رنگ کک و مک می شود.

۲-ماسک‌های لبنی:

لبنیات، مانند شیر و ماست نیز روشن کننده هستند و به محو شدن این لکه‌ها کمک می کنند.

۳-اسید میوه:

میوه‌های مختلف مانند کیوی و توت‌فرنگی را با هم مخلوط کنید و روی پوست قرار دهید. اسید این میوه‌ها باعث لایه‌برداری ‌پوست می‌شوند.

۴-میکرودرمی:

به دکتر پوست مراجعه کنید تا برای‌تان لایه برداری به وسیله‌ی میکرودرمی را برنامه‌ریزی کند. (توجه کنید که این فرآیند حتما باید توسط پزشک انجام شود!)

توجه داشته باشید که این مطالب تنها برای آگاهی شما بوده و برای درمان کک و مک حتما به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

۱- ۵ راه اصلی برای به تاخیر انداختن پیری پوست

۲- معرفی و توضیح مدل های مختلف ناخن برای شما

۳- همه چیز درباره رنگ مو آمبره و آموزش گام به گام تکنیک رنگ موی آمبره

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :