تحریریه چی بپوشم در
11,129

درمان پوسیدگی دندان در خانه + علائم

درمان پوسیدگی دندان در خانه + علائم

بسیاری از افراد، به طور مکرر از نخ دندان یا مسواک زدن استفاده نمی کنند. هر بار که عادات بهداشت دهان و دندان خود را کنار بگذارید، خطر ابتلا به پوسیدگی یا حفره های ناشی از بریس ها را افزایش می دهید. هنگام استفاده از بریس، باید مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید. اکثر مردم پس از برداشتن بریس لبخند زیبا را تصور می کنند، اما انتظار حفره ها و پوسیدگی دندان را ندارند. عادات بهداشت دهان و دندان هنگامی که ارتودنسی دندان انجام داده اید.

انجام ارتودنسی و درج بریس به روی دندان ها درمان همیشگی نیست و امکان دارد بعد از برداشتن بریس ها، دندان ها دچار پوسیدگی شده باشند. به همین خاطر است که بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. حفره ها به سرعت ایجاد می شوند و می توانند در جایی که بریس ها بین دندان ها قرار می گیرند ایجاد شوند زیرا نخ دندان کشیدن بسیار دشوارتر می شود.

آیا بریس های ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان شوند؟

بسیاری از افراد برای انجام بریس های سنتی تردید دارند یا از ترس اینکه بریس ها باعث ایجاد پوسیدگی شوند، آنها را در نظر نمی گیرند. اغلب اوقات، غذایی که می خورید بین دندان‌های شما گیر خواهد کرد، این امر باعث پوسیدگی دندان‌ها می گردد. بریس ها به خودی خود باعث ایجاد حفره و پوسیدگی نمی شوند.

بسته به نوع بریس‌هایی که نصب می کنید، بریس‌ها می‌توانند باقیمانده‌های مواد غذایی و قند را از نوشیدنی‌های خاص فیلتر کنند. پس از به دام افتادن ذرات غذا و نوشیدنی باعث تجمع باکتری ها می شوند. باکتری از پلاک ایجاد و پلاک باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود.

بیشتر احتمال دارد این مشکل را با بریس های ثابت ساخته شده از فلز، سرامیک یا پلاستیک تجربه کنید. با این حال، بریس های متحرک نیز می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. در صورت عدم درمان، حفره ها می توانند پالپ دندان شما را آلوده کنند. پوسیدگی دندان می تواند به زودی به یک آبسه دردناک، عفونت یا مشکل فک تبدیل شود. به همین دلیل است که تلاش بیشتر برای تمیز نگه داشتن بریس‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی بسیار مهم است.

علائم پوسیدگی دندان چیست؟

علائم متعددی وجود دارد که نشان می دهد پوسیدگی دندان دارید. که شامل:

دندان درد شدید

درد مداوم در یک یا چند دندان ممکن است نشان دهنده پوسیدگی دندان باشد. در واقع درد از شایع ترین علائم پوسیدگی دندان می باشد. گاهی اوقات این درد ممکن است به طور ناگهانی یا در نتیجه غذا خوردن ظاهر شود. این شامل درد و ناراحتی در داخل یا اطراف دهان است. همچنین ممکن است هنگام جویدن غذا احساس درد و فشار کنید.

افزایش حساسیت به غذای سرد و گرم

حساسیتی که بعد از خوردن غذای سرد یا گرم ادامه می یابد ممکن است نشانه پوسیدگی دندان باشد. هنگامی که مینای دندان شروع به سایش می کند، می تواند عاج، لایه بافت سخت زیر مینا را تحت تاثیر قرار دهد. عاج از بسیاری از لوله های توخالی میکروسکوپی تشکیل شده است.

وقتی مینای کافی برای محافظت از عاج وجود ندارد، غذاهای گرم، سرد، چسبنده یا اسیدی می توانند سلول ها و اعصاب داخل دندان را تحریک کنند. و طی این باعث ایجاد حساسیت در دندان های شما می شود.

سوراخ در دندان ها

ممکن است سوراخ هایی در دندان های خود با پوسیدگی مشاهده کنید. برخی از سوراخ ها، به ویژه بین دندان ها یا شکاف ها، قابل مشاهده نیستند. با این حال، ممکن است همچنان درد یا حساسیت در ناحیه را احساس کنید. اگر سوراخی در دندان خود پیدا کردید، با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. این نشانه آشکار پوسیدگی دندان است.

لکه روی دندان

لکه های دندان ممکن است در ابتدا به صورت لکه های سفید ظاهر شوند. با پیشرفت پوسیدگی دندان، لکه ممکن است ضخیم شود. رنگ حفره های دندانی می تواند قهوه ای، سیاه یا سفید باشد و معمولاً روی سطح دندان ظاهر می شود.

اگر با بریس، دندان دچار پوسیدگی شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر پوسیدگی دندان با بریس دارید، قابل درمان است. با بریس، درمان کمی دشوارتر اما ممکن است. معمولاً پوسیدگی دندان بین ترک های دندان، اطراف بریس ها و سیم ها اتفاق می افتد. اگر پوسیدگی شدید دندان دارید، دندانپزشک شما ممکن است سیم را جدا کند تا مشکل به درستی درمان شود.

درمان پوسیدگی دندان در ارتودنسی

بریس ها می توانند ذرات غذا را به دام بیندازند. اگر به درستی پاک نشود، آلودگی های چسبنده، باکتری ها و پلاک ها روی دندان ها و لثه ها ایجاد می شوند که در نهایت می تواند منجر به پوسیدگی دندان گردد. در ادامه برخی از اقدامات بهداشتی عالی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد:

انجام معاینات منظم

برای اصلاحات، مانند سفت کردن بریس ها، مهم است که برای معاینات منظم به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. به ویژه، کودکان به دلیل عدم استفاده صحیح از مسواک یا نخ دندان کشیدن در طول درمان ارتودنسی، مستعد پوسیدگی و تغییر رنگ دندان هستند. در این موارد، دکتر ارتودنسی می تواند داخل دهان را برای جلوگیری از پوسیدگی معاینه کند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم

بهداشت خوب دهان مستلزم آشنایی بیشتر با عادات مسواک زدن است. پوسیدگی ها یا لکه ها به راحتی زیر سیم ها پنهان می شوند و عدم استفاده از بهداشت مناسب باعث از بین رفتن دندان خواهد شد.

تغذیه و مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی

خوردن غذاهای نادرست می تواند به بریس های دندانی شما آسیب برساند و منجر به پوسیدگی دندان شود. چیزهایی مانند آجیل سفت، چوب شور، ژله و جویدن یخ چیزهایی هستند که باید از خوردن آنها اجتناب کنید.

نکته دیگر این است که مطمئن شوید میوه ها و سبزیجات خود را به اندازه لقمه خرد کرده و به جای گاز گرفتن در دهان خود قرار دهید. همچنین از غذاهای چسبناک و جویدنی مانند شکلات کاراملی، خرس صمغی و آدامس خودداری کنید. این نوع غذاها می‌توانند به براکت‌های شما آسیب بزنند یا می‌شکنند که می‌تواند زمان بیشتری را به درمان شما اضافه کند، به این معنی که شما می‌توانید بریس‌های خود را طولانی‌تر از حد تخمین زده کنید.

همچنین بسیاری از چیزهایی وجود دارد که خوردن آنها حین استفاده از بریس های دندانی مناسب است. غذاهای نرم تر مانند میوه ها برای خوردن مناسب هستند و برای شما هم مفید هستند.

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک زیادی می کند زیرا احتمال گیرکردن ذرات غذا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

سخن انتهایی

امیدواریم توانسته باشیم در رابطه با پوسیدگی دندان و بریس اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار داده باشیم. بریس یک روش دندانپزشکی بسیار موثر برای صافی و مرتب سازی دندان ها شناخته می شود اما استفاده کردن از این روش با مشکلاتی همراه است که یکی از آن ها ایجاد پوسیدگی دندان هاست. در این بخش به شما راهکار هایی ارائه دادیم که رعایت این موارد تا حد زیادی به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :