لباس زیرها چند بار مصرف هستند؟ بعد از چند وقت آن‌ها را دور بیندازیم؟

بهداشت لباس زیر برای همه بسیار مهم است اما اهمیت این موضوع برای زنان چندین برابر مردان است. نکته هم این است که بهداشت لباس زیر یک بحث است و طول عمر آن بحثی دیگر.

شستن لباس زیر

هرچند اگر به درستی از لباس زیر خود مراقبت کنید، می‌توانید طول عمر آن را افزایش دهید؛ اما یک قاعده کلی در این باره وجود دارد و آن هم این است که «لباس زیر باید بعد از ۶ ماه دور انداخته شود چراکه بعد از این مدت و به دلیل رفتن سطح آن و پرز دارشدنش، محل مناسبی برای تجمع بیش از حد باکتری می‌شود!

شستن لباس زیر

مطلبی که در ادامه خواهید خواند، به این موضوع -بهداشت لباس زیر- پرداخته است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که دیگران را هم به خواندن این مطلب دعوت کنید.

چه مدت باید لباس زیر خود را نگه دارید؟

سوال بالا را از هرکدام از دوستانتان بپرسید؛ هر کدام پاسخ متفاوتی خواهند داشت و بیشتر افراد تمایل به حدس و گمان زدن در این باره دارند تا اینکه جوابی بر اساس جستجو در دنیای علم و بهداشت به شما بدهند.

آن‌ها به شما خواهند گفت: وقتی که کش آن شل شده باشد یا تغییر سایز داده و شروع به پاره شدن کرده است. رنگ آن محو شده و… از این دست دلایل که همگی قابل مشاهده با چشم غیرمسلح هستند؛ اما در مورد علائم نامرئی چطور؟ در مورد باکتری‌های مزاحم و پر دردسر؟!

شستن لباس زیر

همین الان به چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه ملحق شو و مشاوره رایگان بگیر.

 

موضوع این است که مهم نیست چقدر لباس‌ها و سوتین‌های کهنه خود را می‌شوییم، بلکه مسئله این است که این پوشش‌ها می‌توانندحاوی باکتری‌های ماندگاری باشند که حتی قوی‌ترین مواد شوینده هم نمی‌تواند آن‌ها را از بین ببرند و برای همین تعویض آن‌ها کم دردسرترین و کم هزینه‌ترین کار است.

شستن مهم است؛ «صحیح» شستن مهم تر!

سایت انگلیسی bodyandsoul با خانم دکتر جوانی به نام یلدا جمالی در این باره صحبت کرده است. یلدا در حال حاضر در زمینه زیبایی در کلینیک‌هایش در ناتینگهام و لندن فعالیت می‌کند. او از دانشگاه منچستر مدرک پزشکی دارد و لیسانس جراحی هم گرفته است.

شستن لباس زیر

دکتر یلدا جمالی، روی نحوه شستن لباس‌های زیر تاکید می‌کند و می‌گوید: «تنها شستن به طور منظم، مهم نیست بلکه «صحیح» شستن از آن اهمیت بیشتری شاید داشته باشد. »

شستن لباس زیر

اما صحیح شستن یعنی چه؟ در این باره هم، توضیح می‌دهد: «توصیه می‌کنم برای جلوگیری از انتقال باکتری‌ها لباس‌های زیر را جدا از لباس‌های دیگر بشویید. در شستن هر دو سمت آن دقت کنید. بسیاری از ما نیز لباس‌های زیر خود را با تنظیمات صحیح نمی‌شوییم. من توصیه می‌کنم لباس‌های زیر خود را با حرارت بالا (۵۰ تا ۶۰ درجه) بشویید تا نه تنها تمیز که عاری از میکروب شوند. به هیچ وجه هم با لباس‌های دیگر اعضای خانواده لباس زیرتان را نشویید.»

لباس زیر، خانه باکتری‌های خطرناک

لباس‌های زیر می‌توانند محل رشد باکتری‌ها شوند اما همانطور که در بالاتر اشاره شد با شست و شوی صحیح دیگر ترسی از آن‌ها وجود ندارد. دکتر یلدا جمالی می‌گوید: «لباس زیر زمانی که کثیف و مرطوب است، می‌تواند پیامدهای خطرناک بزرگی هم برای مردان و هم زنان داشته باشد. اما خطر عفونت‌های دستگاه تناسلی در زنان بسیار بیشتر است.»

شستن لباس زیر

هر پارچه‌ای مناسب لباس زیر نیست

برخی از پارچه‌ها به هیچ وجه مناسب لباس‌های زیر نیستند. خصوصا پارچه‌هایی که تبادل هوا در آن‌ها انجام نمی‌شود و از مواد مصنوعی و پلاستیکی تهیه شده اند.

شستن لباس زیر

برای همین متخصصان بهداشت و زنان توصیه می‌کنند که حتما لباس‌های زیرتان از جنس نخ و پنبه باشد.

لباس زیر تنگ نباشد

زمانی که می‌خواهید لباس زیر انتخاب کنید، ابتدا به جنس آن و بعد به اندازه آن دقت کنید. به هیچ وجه لباس زیری که چسبان است توصیه نمی‌شود. این لباس حتی اگر از جنس درست انتخاب شده باشد به پوست شما اجاره نفس کشیدن نمی‌دهد.

شستن لباس زیر

لباس زیر اگر تنگ باشد بسیار فضای مستعدتری برای رشد باکتری‌ها به وجود می‌آورد. حتی به شما توصیه می‌کنیم، سایز کمی بزرگتر از خودتان را انتخاب کنید.

چه زمانی باید لباس زیر را دور انداخت؟

فاکتورهای زیادی در تعیین زمان دور انداختن و تعویض لباس زیر وجود دارد. دکتر یلدا جمالی در این باره هم توضیح‌های جالبی داده است. «لباس‌هایی که به شکل بدن هستند بعد از مدتی حالت خود را از دست می‌دهند. چراکه بیشتر از لباس‌های دیگر استفاده و شسته می‌شوند. اما این موضوع نمی‌تواند دلیل اصلی برای دور انداختن لباس زیر باشد، اگر شما با آن راحت باشید.»

شستن لباس زیر

گاهی هم ایجاد لکه سفید روی لباس زیر به عنوان شاهدی برای دور انداختن لباس زیر محسوب می‌شود درحالیکه این لکه را PH ترشحات واژن به وجود آورده است و لزوماً به این معنی نیست که لباس زیر شما آلوده به میکروب شده است. »

شستن لباس زیر

پدال سطل زباله را بزن…

پس کلید این معما چیست؟! باید حس شامه خود را قوی کنید. هر زمان احساس کردید که لباس زیر شما بوی غیرطبیعی می‌دهد، سریعا آن را داخل کیسه زباله بیاندازید، در کیسه را گره بزنید و داخل سطل آشغال بیاندازید.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :