این لباس عروس‌های افراد مشهور، دنیای مد را زیر و رو کردند!

مراسم عروسی و از آن مهم‌تر لباس سفید عروس در این مجلس همواره از موضوعات پرهیاهو و البته موردعلاقه آدم‌ها و به ویژه بانوان است. در طول تاریخ هم، لباس عروس افراد مشهور و معروف همواره زیر ذره‌بین بوده است و بعضی‌ها توانسته‌اند با ایجاد جنجال یا انتخاب‌های متفاوت و خاص در خاطر تاریخ ماندگار شوند. در این مقاله می‌خواهیم به لباس عروس‌هایی بپردازیم که تاریخ‌ساز شده‌اند و اهمیت فراوانی داشته‌اند. با ما همراه هستید؟ نگاهی خواهیم داشت به لباس‌های تاریخ‌ساز معروفی که در دید مخاطبان و افراد ماندگار و مشهور شده‌اند و گاهی توانسته‌اند، جریان‌هایی را با خود به دنبال داشته باشند.

ad banner

لباس عروس تاریخ ساز

ملکه ویکتوریا – ۱۸۴۰

لباس عروس تاریخ ساز

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، پوشیدن لباس سفید برای عروسی و رواج آن از زمان ملکه ویکتوریای انگلیسی شروع شد. چنین لباسی با رنگ روشن به سادگی تهیه و دوخته نمی‌شد. در واقع، تمام اقشار جامعه نمی‌توانستند از چنین طرح و مدلی برای لباس عروسی‌شان استفاده کنند. ملکه ویکتوریا با انتخاب پارچه‌ای سفید توانست به دوخت و تولید پارچه‌ای با این شمایل کمک زیادی کند و از عروسی او به بعد بود که عروس‌های دنیا سفیدپوشی را به طور وسیعی دنبال کردند و به آن علاقه نشان دادند. در ابتدا، تمام عروس‌ها استطاعت لازم برای پوشیدن و انتخاب چنین لباسی را نداشتند اما کم‌کم با توسعه صنعت و رشد کارخانه‌های پارچه‌بافی و نساجی، همه‌چیز تغییر کرد. با وفور پارچه و شکل‌گیری برندهای معروف و تولیدی‌ها، لباس‌های عروس هم کم‌کم از سوی طیف وسیع‌تری از مردم مورد استفاده قرار گرفتند.

ملکه الیزابت دوم – ۱۹۴۷

لباس عروس تاریخ ساز

مدت کوتاهی از درگذشت ملکه الیزابت دوم می‌گذرد. در این فهرست، باید به لباس عروسی او هم به عنوان یکی از مهم‌ترین‌ها در تاریخ اشاره‌ای داشته باشیم. الیزابت طراحی و اجرای لباسش را به دست طراح مشهور یعنی نرمن هارتنل (Norman Hartnell) سپرده بود. از هارتنل نقل شده که می‌خواسته، این لباس زیباترین لباسی باشد که عروس‌های دنیا تاکنون دیده‌اند. اینکه چقدر در این زمینه موفق بوده را به شما می‌سپاریم. شما چه فکر می‌کنید؟ این لباس زیباترین در دنیا است؟ حدود ۱۰هزار مروارید در این لباس به کار رفته بود. پارچه استخوانی‌رنگش هم با گل‌های نقره‌ای‌رنگ تزئین شده بود.

گریس کلی – ۱۹۵۶

لباس عروس تاریخ ساز

گریس کلی هنرپیشه زیبا و مطرحی بود که با ازدواج با شاهزاده موناکو مسیر تازه‌ای برای زندگی خود پیش گرفت. داستان‌ها و حواشی زیادی پیرامون زندگی‌اش وجود دارد از آنها که بگذریم به لباس عروسی مطرح و معروف او می‌رسیم که از خاص‌ترین‌ها و گران‌ترین‌ها در فهرست عروس‌های معروف دنیا قرار دارد. گفته می‌شود که ماه‌ها طول کشیده تا این لباس عروس دوخته و آماده شود. مرواریدهای ارزشمند فراوانی هم به طور دست‌دوز روی این پیراهن سفید یقه‌دار کار شده‌اند که به زیباترشدن و چشم‌گیرشدن آن کمک زیادی کرده‌اند. لباس زیبای گریس را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. این لباس بر قامت او درخشان‌تر هم جلوه می‌کند.

آدری هپبورن – ۱۹۶۹

لباس عروس تاریخ ساز

یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین لباس‌های عروس هم متعلق به بانوی متین و زیبای سینما یعنی آدری هپبورن است. او به دور از هرگونه تجملات و در لباس ساده صورتی در مجلس عروسی کوچک خود حاضر شد. آدری به رغم شهرت زیاد و محبوبیت بالایی که داشت به سراغ مراسمی مجلل و لباسی بلند و پر از شکوه و جزئیات نرفته بود. انتخاب او در مینیمال‌ترین حالت ممکن بود و شامل پیراهن کوتاه صورتی می‌شد که با جوراب شلواری سفید و یک روسری کوچک همراه بود. دستکشی که به دست‌ها داشت هم جلوه لباس و استایلش را خاص‌تر کرده بود. به دسته گل در دستان او در تصویر بالا هم که نگاه می‌کنید، شاهد سادگی و جذابیت این تیپ برای روز عروسی می‌شوید. شما هم از این مدل و سبک پوشش استقبال می‌کنید یا از تجملات عروسی خوشتان می‌آید؟

پرنسس دایانا – ۱۹۸۱

لباس عروس تاریخ ساز

دایانای فقید با زندگی پرپیچ و خمی که داشته، هنوز هم مورد بحث است و طرفداران زیادی دارد. پرنسس دایانا در روز عروسی خود هم یکی از خاطره‌انگیزترین و خاص‌ترین لباس‌های عروسی تاریخ را به تن داشت و تصویرش در سراسر دنیا مخابره شد. دامن بلند لباس، دسته‌گلی بزرگ و آبشارگونه و مدل موهای متفاوتی که این عروس پرهیاهو داشت، هنوز هم الگوی بسیاری از طراحان است. هرچند که زندگی زناشویی پرنس چارلز و دایانا پر از آشوب بود و به طلاق هم انجامید اما روز عروسی‌شان و تجملات آن هنوز هم برای بسیاری از افراد جذاب است.

پریانکا چوپرا – ۲۰۱۸

لباس عروس تاریخ ساز

پریانکا چوپرا را که می‌شناسید. این بازیگر مشهور هندی با ازدواجش با نیک جوناس یعنی خواننده سرشناس آمریکایی ازدواج کرد. مراسم ازدواج این دو بسیار مجلل و باشکوه بود. آنها مراسمی با مختصات سنت و لباس هندی برگزار کردند و مراسمی هم با قواعد آمریکایی. لباسی که پریانکا در مراسم ازدواج آمریکایی‌اش به تن داشت از سوی برند معروف رالف لورن طراحی شده بود. این لباس بسیار باشکوه و مجلل بود و طراحی خاصی داشت. دوخت ردیفی دکمه در بخش جلوی لباس و تور بلند چندین متری آن از ویژگی‌های شاخصی بودند که لباس مذکور را چشم‌گیر و ماندگار کردند. گفته می‌شود که شهرت چوپرا در هندوستان بسیار زیاد است. او از آن هنرپیشه‌های محبوب این کشور است که توانسته با حضور خود در سطح بین‌المللی درخشش و شهرت زیادی را تجربه کند. بدیهی است که چنین شخصیت شهیری برای ازدواجش هم به سراغ انتخاب‌های پرسروصدا و چشم‌گیری می‌رود که روزها او را در صدر اخبار نگه می‌دارد. نظرتان درباره این لباس پر از تجمل چیست؟

کیت میدلتون – ۲۰۱۱

لباس عروس تاریخ ساز

عروس زیباروی خانواده سلطنتی یا دوشس کمبریج را می‌شناسید؟ بله! از کیت میدلتون صحبت می‌کنیم. اگر به چند سال گذشته رجوعی داشته باشیم، حتما یادمان می‌آید که او یکی از معروف‌ترین عروس‌های دنیا در سال‌های اخیر بوده است. رسانه‌ها و شبکه‌های متعدد دنیا، مراسم ازدواج او را پوشش می‌دادند و تصویر لباسش در تمام رسانه‌ها موجود بود. لباس او هم طراحی زیبایی داشت و بر قامت بلند و متناسب او به خوبی مي‌نشست. لباس کیت بسیار بلند بود و البته پوشیده. دسته گل او هم با گل‌هایی از کشورهای بریتانیایی تزئین شده بود. مدل موهای کیت میدلتون و تور بلند او هم در هماهنگی با ظرافت و متانتی بود که از لباس و استایلی در مراسمی سلطنتی انتظار می‌رود. خانواده سلطنتی اهل پوشیدن لباس‌های باز نیستند و بهتر است بگوییم که انتخاب چنین لباس‌هایی برای بانوان مربوط به آنها مجاز نیست. علت پوشیدگی لباس‌های میدلتون هم همین است. البته بعدها، مگان مارکل یعنی همسر پرنس هری با ورود پرجنجال خود به کاخ، بسیاری از قواعد را درهم شکست و در حال حاضر هم رابطه خوبی با این خاندان معروف ندارد. کیت در مقایسه با مگان، شخصیت همراه و محافظه‌کاری دارد و در موقعیت‌های گوناگون از جمله مراسم ازدواجش تابع قوانین بوده است.

در آخر

لباس عروس از جمله زیباترین بخش‌های دنیای مدوفشن است. از آنجا که چنین لباسی در یکی از روزهای مهم زندگی افراد پوشیده می‌شود، حساسیت زیادی درباره‌اش وجود دارد. چهره‌های معروف دنیا هم انتخاب‌های گوناگونی برای روز عروسی خود داشته‌اند. بعضی‌ها تجملات را به غایت در طراحی و اجرای لباسشان منظور کرده‌اند و بعضی‌ها ترجیح داده‌اند که ساده و بی‌پیرایه، روز مهم زندگی‌شان را جشن بگیرند. در هر حال، سلایق متفاوت است و هرکس ایده و نظری برای زندگی‌اش دارد. بعضی لباس‌ها برای ماندگاری در تاریخ، ویژگی‌هایی دارند که نمی‌توان از آنها گذشت. در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره کردیم. نظر شما چیست؟ طرفدار سادگی هستید یا تجمل؟ از میان لباس‌هایی که در این متن آورده شدند، کدام را بیشتر می‌پسندید؟

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

نیلوفر شهدوست
نویسنده: نیلوفر شهدوست


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :