حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

حتما برایتان پیش آمده که سوار آسانسور یک ساختمان بشوید و با خود بگویید: “عجب عطری در فضا پیچیده!”. یا وقتی یک نفر از کنارتان رد شده، ناخودآگاه از بوی عطرش مست شدید، برگشتید و او را نگاه کردید! عطرها، عجیب هستند. آنقدر مرموزند، که اغلب اوقات نمی‌توانیم مواد تشکیل دهنده‌شان را تشخیص دهیم. آنها تنها چیزهایی هستند که ما می‌پوشیم، اما نمی‌بینیم! یک نکته جالب در مورد عطرها این است که هر عطری، روی هر بدنی یک بویی دارد. شاید از نظر شما عطری که دوست‌تان زده است، بوی خارق‌العاده‌ای داشته باشد. اما اگر شما آن را بخرید، پشیمان شوید. پس اگر قصد خرید عطر و ادکلن دارید، با چی بپوشم همراه باشید.

ad banner

 

بسیاری از عطرها، حاوی مواد طبیعی هستند

گل‌ها، یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده‌ عطر و ادکلن (Perfume) هستند. آنها بسیار زیبا، لطیف، و جذاب‌اند. همچنین، توجه همه را به خود جلب می‌کنند. همین خصوصیات باعث می‌شود بسیاری از کمپانی‌های تولید عطر و ادکلن، از گل‌ها به عنوان یک عنصر مهم استفاده کنند. وقتی شما از این نوع عطرها استفاده می‌کنید، حس می‌کنید ارتباط خاصی با طبیعت برقرار کرده‌اید.

بعضی از عطرها، دارای ترکیبات مصنوعی هستند

استفاده صددرصد از مواد طبیعی در فرمول عطرها، به دلایل بسیاری غیرممکن است. یکی از مهم‌ترین دلایلش این است که عناصر طبیعی بسیار گران قیمت هستند. درنتیجه بسیاری از برندها، توانایی استفاده از این عناصر را ندارند. دلیل دیگرش این است که استفاده دائمی از عناصر طبیعی در بعضی عطرها، سخت است. مواد طبیعی، زیبا و پیچیده هستند، اما استفاده از آنها در فرمول همه عطرها، کار آسانی نیست.

درعوض، ترکیبات مصنوعی عالی هستند و غیرممکن‌ها را برای شما ممکن می‌سازند! مثلا شما نمی‌توانید رایحه هلو یا نارگیل را به طور طبیعی استخراج کنید. اینجاست که ترکیبات مصنوعی، وارد عمل می‌شوند! یک دلیل مهم دیگر هم این است که استفاده از بعضی عناصر طبیعی، به طبیعت خسارات بزرگ و جبران ناپذیری وارد می‌کند.

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

پرفیوم، ادوتویلت و ادکلن با هم تفاوت دارند

اکثر ما، از واژه عطر استفاده می‌کنیم. اما نمی‌دانیم که پرفیوم، ادوتویلت و ادکلن، همگی عطر هستند، ولی با هم تفاوت دارند. پرفیوم، بالاترین غلظت رایحه را دارد. بعد از آن، ادوتویلت از نظر غلظت در رتبه دوم قرار دارد، ادکلن نیز در جایگاه سوم قرار می‌گیرد.

چرا پرفیوم از همه غلیظ‌‍تر است؟ چون خالص‌ترین فرمول را دارد. در فرمول آن، از روغن‌های بسیار گران به مقدار زیاد، و از الکل و آب به مقدار بسیار کم استفاده شده است. حتی در بعضی از انواع پرفیوم، اصلا از آب استفاده نشده است!

دلیل اینکه پرفیوم قیمت بالایی دارد هم همین است؛ چون کیفیت و غلظت بالایی دارد. البته، یادتان باشد که قیمت بالا صرفا به معنای کیفیت بالا نیست. پس سعی کنید همیشه از برندهای معتبر عطر تهیه کنید.

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

لزومی ندارد که برای تهیه یک عطر باکیفیت، حساب بانکی‌تان را خالی کنید!

حتما لازم نیست برای خرید یک عطر باکیفیت، هزینه زیادی پرداخت کنید. چند عامل کلیدی وجود دارند که باعث افزایش قیمت عطر می‌شوند. متاسفانه بسیاری از این عوامل به مواد تشکیل دهنده مربوط نیستند. هزینه گزافی که شما برای عطرهای معروف پرداخت می‌کنید، در اصل برای کمپین‌های بازاریابی، طراحان مد، شخصیت‌های برجسته، یا بسته‌بندی‌های پرزرق و برق صرف می‌شود. پس قبل از خرید عطر، حتما در مورد برند موردنظر، و عطر موردنظرتان تحقیق کنید.

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

ترند عطر و ادکلن، طبق فصل تغییر می‌کند

درست است که ترندها میزان فروش را افزایش می‌دهند، اما به سلیقه مصرف کنندگان نیز بستگی دارند. به طور کلی دو نوع ترند وجود دارد. نوع اول فصلی است و صرفا به آب و هوا بستگی دارد. معمولا در تابستان، وقتی که هوا گرم است، از عطرهای خنک و سبک استفاده می‌کنیم. اما با سرد شدن هوا، به سمت عطرهای گرمتر و سنگین‌تر می‌رویم. ترند دوم که معمولا دوام بیشتری دارد، به عناصر تشکیل‌دهنده عطرها مرتبط است. مثلا وقتی که یک رایحه خاص، ترند می‌شود. این ترند ممکن است تا ۱۰ سال هم ادامه پیدا کند! اما در نهایت، تصمیم خرید عطر کاملا با مشتریست! بستگی دارد که «شما» چه رایحه‌ای را دوست داشته باشید.

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

عطر و ادکلن با رایحه چوب، مرکبات، و وانیل، پرطرفدارترین عطرها هستند

حتما متوجه شده‌اید که بسیاری از عطرها، فارغ از برندشان، بوی مشابهی دارند. دلیل این موضوع این است که بعضی از رایحه‌ها نسبت به بقیه محبوب‌تر هستند. مثلا خانم‌ها اغلب رایحه وانیل و مرکبات را ترجیح می‌دهند. این در حالیست که آقایان بیشتر به سمت رایحه چوب جذب می‌شوند. رایحه عود نیز اخیرا ترند شده است. اما باز هم تاکید می‌کنیم که انتخاب عطر، کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. شمایید که باید عاشق عطرتان باشید!

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

ممکن است عطرها روی بدن‌های مختلف، بوی متفاوتی داشته باشند

هر فردی، بدن و سبک زندگی خاص خودش را دارد. به همین دلیل، ممکن است یک رایحه روی همه بدن‌ها یکسان نباشد. شیمی بدن هر انسان و pH  بدنش، تعیین می‌کند که یک رایحه روی بدنش چگونه باشد. غذایی که می‌خورید، درجه حرارت بدن‌تان، و محیطی که در آن هستید هم بر چگونگی بوی عطر اثر می‌گذارد. بهترین راه حل این است که هنگام خرید عطر، کمی از آن را روی پوست‌تان امتحان کنید و کمی صبر کنید. سپس تصمیم بگیرید.

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

کیفیت بالاتر عطر و ادکلن = ماندگاری بیشتر عطر و ادکلن

هیچکس دوست ندارد عطرش بعد از گذشت مدت کوتاهی بپرد. اگر این اتفاق برای شما می‌افتد، بهتر است عطری تهیه کنید که کیفیت و غلظت بالاتری دارد. مثلا به جای ادوتویلت، پرفیوم تهیه کنید. کمپانی‌های تولید کننده عطر نیز باید عناصر مختلف را امتحان کنند و ببینند کدام‌یک از آنها ماندگاری بیشتری دارند. به هر حال، هیچکس برای عطری که ماندگار نیست، هزینه نمی‌کند!

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

انتخاب عطر و ادکلن مناسب، کار سختی نیست!

تعداد و تنوع عطرهای موجود در بازار بسیار زیاد است. انتخاب عطر و ادکلن مناسب از میان آنها، ممکن است کار خسته‌کننده‌ای به نظر برسد. اما لازم نیست زیاد به خودتان سخت بگیرید. مهم نکته این است که بدانید خودتان چه رایحه‌ای را دوست دارید. هنگام انتخاب عطر و ادکلن، شخصیت خودتان را بررسی کنید. یادتان باشد که حس بویایی، یکی از مهم‌ترین حواس پنج‌گانه انسان است. عطری که می‌زنید، روی جذابیت شما اثر می‌گذارد. به دنبال عطرهایی باشید که با حالت‌های روحی شما سازگار است. عطرها در شرایط مختلف، روی پوست شما، بوی متفاوتی دارند. درنتیجه بهتر است قبل از خرید عطر، در روزهای متفاوت و شرایط متفاوت، آن را روی پوست‌تان امتحان کنید.

اصطلاحات عطر و ادکلن : حقایق و ناگفته ها در مورد عطر و ادکلن

 

مطالب مرتبط: 

۱- تاریخچه برند نارسیس رودریگز

۲- نحوه تشخیص ادکلن لایت بلو دی اند جی اصل از تقلبی

۳- راهنمای خرید بهترین عطر و ادکلن

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

مرسانا خوشگل در تاریخ 17 دسامبر 2017

عالی بود مثل همیشه مرسی چی بپوشم

آسنا در تاریخ 17 دسامبر 2017

بیشتر در مورد عطر و ادکلن مطلب بذارید

مهدی حسین زاده در تاریخ 17 دسامبر 2017

چی بپوشم یه دونه ای واقعا بهترین سایت مد و لباس در ایران هستیدارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :