۵ نکته در مورد لباس‌های ورزشی که عملکرد شما را بهبود می‌بخشند

0

این موضوع که در هر مکان و موقعیتی چه نوع پوششی استفاده شود بسیار مهم است. انتخاب لباس مناسب برای ورزش هم اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و باعث ایجاد انگیزه بیشتر می‌شود. اکثر ما برای انتخاب لباس‌های محل کار و روزمره وسواس خاصی داریم اما همه‌ی ما در مورد اهمیت و کیفیت لباس‌های ورزشی آگاهی نداریم و معمولاً از تی‌شرت و شلوارهای ورزشی معمولی استفاده می‌کنیم. ممکن است که یک ورزشکار حرفه‌ای باشید یا از گرمازدگی رنج ببرید یا عملکرد دیگران از شما بهتر باشد بنابراین «چی بپوشم» نکاتی در مورد لباس‌های ورزشی که عملکرد شما را بهبود می‌بخشند برای شما بازگو خواهد کرد.

۱- تراکم بافت لباس

بخش اعظم فعالیت‌های ورزشی وابسته به گردش خون است. خون به‌منظور حمایت و تقویت عضلات لازم است در کل بدن گردش داشته باشد. لباس‌های متراکم این کار را انجام می‌دهند (آستین‌ها، لباس‌های چسبان، جوراب‌ها) و درحالی‌که به انتقال مؤثرتر خون و اکسیژن کمک می‌کنند به‌ عنوان اکسسوری شیک ورزشی نیز کاربرد دارند. این لباس‌ها معمولاً از جنس لایکرا یا اسپندکس هستند که با فشرده‌سازی بافت نرم دست‌ها و پاهای شما در یک جهت گردش خون را بهبود می‌بخشند، اما این فشردگی نباید خیلی زیاد باشد به‌گونه‌ای که شما نتوانید آزادانه حرکت کنید. لباس‌های فشرده تأثیر مهمی بر عملکرد و قدرت پاها دارد و آستین‌های فشرده برای تسریع بهبود عضلات نقش بالایی دارند. مزایای استفاده از این لباس‌ها در مدت تمرین به صورت زیر است:

  • گردش خون بهتر
  • افزایش استقامت و سرعت بهبود عضلات
  • کاهش ارتعاش عضلات
  • تورم کمتر رگ‌ها
  • کاهش سطح اسیدلاکتیک خون
  • خطرات آسیب‌دیدگی کمتر

۵ نکته در مورد لباس‌های ورزشی که عملکرد شما را بهبود می‌بخشند

۲- گرمایش لباس

حفظ تعادل حرارتی هنگام ورزش بسیار مهم است خصوصاً زمانی که این فعالیت‌ها خارج از محیطی با تهویه‌ی مناسب باشد. در صورت نبود تعادل حرارتی، گرما در بدن حفظ شده و سبب افزایش دمای بافت‌ها می‌شود که می‌تواند منجر به استرس فیزیکی، خستگی و از دست دادن مقاومت و استقامت بدن شود بنابراین دفع گرما از بدن مهم بوده و عرق بدن شما باید تبخیر شود به همین دلیل هم لازم است لباس‌های ورزشی مقاومت کمتری در برابر تبخیر آب داشته باشند در عین اینکه نباید  باعث تعریق زیاد شوند تا آب بدن به‌ سرعت از دست برود. پارچه‌ی لباس باید به‌صورت مؤثر رطوبت را از بین برده و اجازه دهد لباس خشک شود.

لباس‌های ورزشی باید ۴ ویژگی انعطاف پذیری، فناوری ضد رطوبت، تهویه‌ی خوب و ضد باکتری بودن را داشته باشند. استفاده از کلاه یا ژاکت نیز می‌تواند به محافظت از بخش‌هایی از بدن که در معرض شرایط آب و هوایی هستند کمک کند.

۳- لباس‌های تنگ کشش عضلانی را کاهش می‌دهد

فناوری به‌ کار رفته در پارچه‌ی برخی لباس‌های ورزشی عملکرد شما را بهبود بخشیده و کشش (نیرویی که ورزشکار برای حرکت در جهت مخالف باید وارد کند) را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. اسپانسرهای لباس سال‌هاست که این لباس‌ها را برای المپیک‌های زمستانی معرفی می‌کنند.

۵ نکته در مورد لباس‌های ورزشی که عملکرد شما را بهبود می‌بخشند

۴- پارچه‌ی راحت

برای هر موقعیت غیررسمی و راحت لباس‌های کتان مناسب هستند. پارچه‌های کتان امکان جذب رطوبت پابینی دارند و آب را میان بافت خود حفظ می‌کنند. به همین دلیل هم ممکن است تا روزها احساس کنید که لباس‌تان خشک نشده است.

بسیاری از ورزشکاران پارچه‌های مصنوعی را به کتان طبیعی ترجیح می‌دهند چراکه احساس راحتی بیشتری به آن‌ها می‌دهد بنابراین راحتی مهم است زیرا شما نمی‌خواهید در یک فعالیت ورزشی از خارش، عرق‌سوز شدن و حتی زخم شدن پوست بدن رنج ببرید بنابراین اهمیت لباس‌های با پارچه‌های مصنوعی را دست‌کم نگیرید.

۵- رنگ‌های شاد و درخشان

برخی رنگ‌ها شما یا تیم شما را تهاجمی‌تر می‌کند و ترس بیشتری از شما یا تیمتان ایجاد می‌کند. در فوتبال تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ مشکی می‌تواند نگرش رقابتی یک تیم را افزایش دهد همچنین در یک تحقیق، ۲۸ جنگجوی مرد با لباس قرمز یا آبی مورد مطالعه قرار گرفتند. همه‌ی آن‌ها اندازه و سن مشابه داشتند اما آن‌هایی که رنگ قرمز می‌پوشیدند در طول مبارزه ضربان قلب بالاتری داشتند. این به معنی پیروز بودن آن‌ها نیست اما به نظر می‌رسد که رنگ لباس خصوصیات تهاجمی و پویایی آن‌ها را بالاتر می‌برد.

شبیه به یک قهرمان لباس بپوشید و مانند یک قهرمان شروع به فکر کردن و احساس کردن کنید. این اولین گام برای تبدیل‌شدن به یک برنده است بنابراین این ایده‌ی رنگ را در ذهن داشته باشید.

مطالب مرتبط:

۱- لباس ورزشی مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

۲- لباس یوگا باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۳- چه مدل لباس ورزشی زنانه در باشگاه بپوشیم؟

۴- ۸ آیتمی که بهتر است در باشگاه نپوشید

حمید شمس الهی
نویسنده: حمید شمس الهی


دیدگاه شما

محمد محمودی در تاریخ 19 اکتبر 2017

سلام . خواستم بگم که این مطلب رو برای پوشاک زنانه گذاشتید که بیشتر به درد اقایون میخورهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :