نحوه اتو کردن لباس‌های ابریشمی

0

ابریشم یک پارچه‌ی با ارزش و لوکس به حساب می‌آید. درست است که خیلی از برند‌ها، برای شستشوی اقلام از این جنس، خشکشویی را پیشنهاد می‌دهند، اما شما این امکان را دارید که با استفاده از روش‌های ملایم، لباس ابریشمی خود را در خانه بشوئید، خشک کرده و اتو نمایید. نحوه اتو کردن لباس‌های ابریشمی را در این مقاله برای شما شرح می‌دهیم. 

 

۱- خیس کردن پارچه ابریشم

در یک سینک و یا لگن مخصوص شستشو، لباس‌های ابریشمی خود را زیر آب خیس کنید. مقدار کمی مواد شوینده نیز به آن بیافزایید، تا لکه‌های درون لباس از آن خارج شود.

۲- سه تا پنج دقیقه زمان بدهید

بعد از شستن لباس با مواد شوینده، زمانی معادل ۳ تا ۵ دقیقه صبر کنید. سپس با آب گرم و نه داغ، لباس را بشوئید تا زمانی که حباب‌ها ناپدید شوند.

۳- به آرامی لباس را فشار دهید 

حال نوبت این است که برای خارج کردن آب اضافی، لباس را به آرامی فشار دهید. سپس آن را درون یک حوله‌ی تمیز قرار دهید، تا به طور کامل آب درونش خارج شود. اکنون می‌توانید با خیال راحت، لباس ارزش‌مند ابریشمی خود را اتو کنید.
نکته:
«هرگز لباس جنس ابریشم را نباید محکم چنگ زده، و یا آن را بکشید. در ضمن اگر نمی‌خواهید قبل از اتو کردن آن را بشویید، کافی است آن را به کمک یک اسپری مرطوب کنید.»

نحوه اتو کردن لباس‌های ابریشمی

۴- بررسی اتو 

قبل از آن که بخواهید اتو را روی لباس بگذارید، حتماً از تمیز بودن صفحه‌ی فلزی اتو مطمئن شوید. محل تماس اتو و لباس نباید کثیف باشد و یا این که لکه داشته باشد. به کمک دو قاشق چای خوری جوش شیرین و ۱۵ میلی‌لیتر آب، آن را تمیز کنید و سپس با حوله‌ای، آن را خشک نمایید.

۵- تنظیم حرارت اتو 

با روشن کردن اتو و به برق زدن آن، درجه­‌ی حرارت آن را روی کم­ترین حالت قرار دهید. اگر هم اتوی شما گزینه‌­ی ابریشم را دارد، حتماً دکمه‌­ی مربوط را فشار داده و حداقل ۵ دقیقه برای گرم شدن، به اتو زمان بدهید.

نحوه اتو کردن لباس‌های ابریشمی

۶- یک پارچه‌­ی تمیز و بزرگ، روی میز اتوی خود بیاندازید

این لایه‌ی محافظ کتانی، باعث می‌شود تا رنگ‌ها از دیگر پارچه‌ها نتوانند وارد الیاف پارچه‌ی ابریشمی شما شوند. در ضمن بهترین رنگ ممکن برای این پارچه‌ی کتان و نیز میز اتوی شما، رنگ سفید و تمیز است.

۷- از داخل لباس را اتو کنید

اگر لباس ابریشمی خود را پشت و رو کرده و بعد اتو کنید، بعد از اتمام کار لباس شما ظاهری مات به خود خواهد گرفت. این امر شما را به مشتری دائمی این سبک از اتو کردن تبدیل می‌کند.

۸- پارچه را هنگام اتو صاف کنید

زمان اتو کردن به هر منطقه‌ای که می‌رسید، چین و چروک‌هایش را با دست بگیرید، تا اتو عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

نحوه اتو کردن لباس‌های ابریشمی

۹- برای مدت طولانی اتو را بر روی یک ناحیه رها نکنید

روش اصولی اتو کردن به این گونه است، که صفحه‌ی اتو باید به شکل مرتب در حال حرکت باشد، تا از سوزاندن پارچه‌ی گران و لوکس شما جلوگیری شود.

۱۰- برای خنک شدن به لباس زمان دهید

بعد از این که کار اتو کردن به پایان رسید، برای مدت کوتاهی آن را بر روی آویز قرار داده، تا خنک شود و سپس آن را بپوشید.

 

مطالب مرتبط: 

۱- راهنمای تصویری از بین بردن چروک لباس بدون اتو

۲- چند نکته برای اتو کشیدن

۳- از بین بردن چروک لباس بدون استفاده از اتو

۴- نکات کاربردی برای اتو کردن شلوار مردانه

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

سونیا در تاریخ 03 ژوئن 2017

این مقاله عالی و کاربری بود…
مرسی مهفام عزیزمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :