نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس

0

از بزرگترین مشکلات آقایانی با پوست حساس و ریشی با رشد سریع می تواند همین تراشیدن گاه به گاه ریش باشد. در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس بپردازیم. 

۱- مراحل اصلاح صورت

برای آقایانی با پوست حساس ما تراشیدن های روزانه را پیشنهاد می کنیم. بر خلاف عقیده ای که میان آقایان جا افتاده است که تراشیدن مکرر ریش موجب ضخیم تر شدن و سخت تر شدن ریش و رشد سریع آن می شود، اصلا این طور نیست و برای شمایی که پوست حساسی دارید تراشیدن روزانه ریش به مراتب بهتر است و از رشد ریش به درون پوستتان و  نتیجتا خارش و سوزش آن جلوگیری می کند.

تراشیدن ریش برای آقایانی با پوست حساس باید به این صورت شکل بگیرد :

 • ابتدا پوست‌تان را به خوبی تمیز کنید و آن را بشویید. این مرحله مهمترین مرحله تراشیدن ریش شماست. چون جرم ها و کثیفی ها خود به نوعی عامل خارش پوست شما می شوند.
 • روغن قبل از تراشیدن و خمیر ریش را روی پوست خود بمالید.
 • از ریش تراشی که با پوست شما سازگاری بالاتری دارد استفاده کنید.
 • ابتدا چانه را بتراشید که طول ریش در آن بیشتر خواهد بود.
 • سپس بار دیگر روغن و خمیر ریش را روی صورت خود مالیده و این بار کل صورت را بتراشید و وقتی به قسمت چانه رسیدید در خلاف جهت قبلی این کار را انجام دهید.

نکته: بهتر است قبل از تراشیدن ریش یک بار حمام کرده باشید تا پوست شما آمادگی این کار را داشته باشد.

نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس

۲- تیغ مناسب

اگر از تیغ برای اصلاح صورت استفاده می کنید بهترین نوع آن برای پوست شما نوعی است که بدون هیچ گونه محافظی باشد تا شما راحت این کار را انجام دهید. البته تیغ های مخصوص پوست حساس و محافظ دار نیز در بازار وجود دارد که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده کنید.

 • تیغ های محافظ دار استیل ضدزنگ:‌ این تیغ های محافظ دار که از اسمشان معلوم است به دلیل وجود محافظ می توانند پوست شما را در برابر خطر بریدگی و زخم شدن محافظت کنند. همچنین استیل بودن جنس آن نشان از عمر بالای آن دارد که هیچ گاه زنگ نخواهد زد. همانطور که می دانید زنگ زدن جنس ریش تراش یا تیغ موجب کاهش برندگی آن ها و نتیجتا فشار بیشتر شما و بردیدگی و زخم روی پوستتان می شود که برای آقایان با پوست حساس مناسب نیست.
 • ژیلت : مناسب ترین گزینه برای پوست های حساس است زیرا با آن می توانید با خیال راحت هرمقدار فشاری که می خواهید روی پوست اعمال کنید و زخم یا بردگی خاصی حس نشود. حتی فشار زیاد با این نوع تیغ موجب بهتر شدن و دقیق تر شدن عملیات ریش تراشی شما می شود. 
 • تیغ های کارتریج دار :‌ این تیغ ها نیز به دلیل قابل تعویض بودن کارتریج آن ها برای افرادی که نگران کند شدن یا کثیف شدن روزمره ی تیغ اصلاحشان هستند مناسب است.

نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس

۳- ریش تراش برقی مناسب 

امروزه با وجود ریش تراش های برقی کمتر کسی به سمت تیغ می رود. البته دقت این ریش تراش ها نسبت به تیغ کمتر است ولی در کل راحتی بیشتری نسبت به تیغ را به شما می دهند. همچنین اگر در پی قرار دادن ته ریش روی صورتتان هستید بهترین انتخاب شما همین مورد خواهد بود. در زیر مدل های ریش تراش برقی مناسب پوست های حساس را معرفی می کنیم. این ریش تراش ها کشیدگی پوست شما را کمتر می کنند و به آن آسیب نمی زنند :

 • Panasonic ES-LA63-S Arc4
 • Braun Series 7 760cc-6
 • Panasonic Norelco 9300
 • Panasonic Arc4 Electric Razor ES-LA93-K
 • Braun Series 5-5090cc Electric Shaver

نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس

۴- خمیر ریش مناسب

با وجود خمیر ریش های مخصوص در داروخانه ها ولی شما باید به دنبال خمیر ریش هایی باشید که مغذی پوست باشند و آن را تا حد ممکن مرطوب نگاه دارند و آسیب تیغ را برای پوست شما به حداقل برسانند. خمیر ریش های خوب بعضا خاصیت تمیز کنندگی و از بین بردن جرم های صورت را نیز دارند و این برایشان یک ویژگی خوب محسوب می شود. خمیر ریش هایی که حاوی آلوئورا‌، روغن اسطوخودوس،‌ روغن درخت چای و آهن هستند برای آقایانی با پوست حساس مناسبند. این خمیر ها موجب خنک شدن پوست و آرام شدن سلول های آن در برابر التهاب تراشیدن موی آن می شوند.

نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس

۵- نکات اصلاح صورت

 • تیغ تان همیشه تیز باشد! تنها عاملی که می تواند ضربه بزرگی به شما و صورت دلبندتان بزند همین کند بودن تیغ است. این امر موجب می شود شما فشار بیشتری روی پوست اعمال کنید و پوست شما اذیت شود.
 • حتما قبل از هر بار تراشیدن پوست، ریش تراش تان را تمیز کنید تا از هر گونه آلودگی و جرم یا خمیر ریش های مانده از دفعه قبل به دور باشد.
 • حتما از یک خمیر ریش با عبارت “Sensitive” روی آن استفاده کنید چراکه انتخاب نادرست خمیر ریش آسیب زیادی می تواند به پوست شما وارد کند.
 • همیشه قبل از اقدام به اصلاح صورت تان آن را به خوبی تمیز کنید. از تمیز کننده های مخصوص پوست استفاده کنید.

نحوه اصلاح صورت برای آقایان با پوست حساس

مطالب مرتبط:

۱- ریزش مو در بیست سالگی و راه های ترمیم آن

۲- درمان ریزش مو با روش های خانگی

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :