چرا ملکه، عاشق چترهای فولتون بود؟

ملکه الیزابت دوم که ماه گذشته، هشتم سپتامبر ۲۰۲۲، درگذشت، استاد انتخاب پوشش و هماهنگی ظاهرش بود. او در طول دوران طولانی سلطنتش، سبک‌های متفاوتی از لباس پوشیدن را تجربه کرده بود. اما چیزی که در همه این سال‌ها به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری او تبدیل شده بود، تواضع و فروتنی‌ آشکار او در سبک‌های پوشش خود در عین استفاده از رنگ‌های متعدد بود.

چتر فولتون ملکه

زندگی در بریتانیا با آب و هوای سرکشی که کافی است مسیر حرکت ابرها را دنبال کنید تا به لحظه «سرریز شدن» (اصطلاح بریتانیایی‌ها برای باران شدید) برسید، تغییرات اجتناب‌ناپذیری در سبک لباس و پوشش شما ایجاد می‌کند. به همین دلیل، چتر یکی از عناصر اصلی ظاهر هر کسی در بیشتر ایام سال است، و ملکه الیزابت دوم نیز از این قاعده مستثنی نبود.

چتر فولتون ملکه

چه کسی چترهای ملکه را تولید می‌کرد و چه ویژگی‌هایی داشتند؟

چترهای ملکه الیزابت از نام تجاری «فولتون» بودند که نخستین بار در سال ۱۹۵۶ تولید شدند. آرنولد فولتون، مخترع و مهندس مکانیک و صاحب‌امتیاز این نام تجاری است که در تولید لباس‌های ویژه باران، نام شناخته‌شده‌ای در سرتاسر جهان است و هر سال میلیون‌ها نفر در سراسر اروپا، ایالات متحده، کانادا، روسیه، آسیا، خاورمیانه و استرالیا از محصولاتش استفاده می‌کنند.

دو نفر از بزرگ‌ترین طرفداران نشان تجاری «فولتون»، ملکه الیزابت و ملکه مادر بودند. در دهه ۱۹۶۰ میلادی، آرنولد فولتون اولین چتر گنبدی شفاف جهان را ساخت که  پس از همکاری با مری کوانت، طراح مدبریتانیایی، فروش خوبی هم داشت. اما مانند بسیاری از اقلام مد، در اواخر دهه هفتاد فروش آن‌ها اینقدر پایین آمد که تصمیم گرفتند خط تولید چترها را متوقف کنند. چیزی که مانع توقف فعالیت فولتون شد، پاسخ به نیاز ملکه مادر برای استفاده از چترهای اصیل بریتانیایی بود.

چتر فولتون ملکه

نایجل فولتون، پسر آرنولد فولتون و مدیرعامل فعلی شرکت چتر فولتون، در گفت‌وگو با «نیویورک‌پست» در این‌باره چنین گفت: «با انجام این کار، چترهای ما اختصاصا برای ملکه مادر طراحی می‌شدند. میله آن‌ها را کمی ضخیم‌‌تر در نظر گرفتیم تا به مثابه عصا نیز قابل استفاده باشند. اما بخش پوششی چتر به اندازه مورد نظر ایشان درست می‌شد. بدون اینکه در این باره فکر یا تصمیمی داشته باشیم، چتری داشتیم که ملکه مادر آن را خیلی دوست داشت.» همین علاقه و اعتماد، ضمانت‌نامه‌ ارزشمندی برای این شرکت بود.

پنج سال پس از آغاز طراحی اختصاصی چتر‌های خانواده سلطنتی، شرکت فولتون درخواست یک ضمانت سلطنتی را ارائه داد (که به یک شرکت اجازه می‌دهد محصولات و خدمات را به خاندان سلطنتی ارائه دهد) که در سال ۱۹۹۳ و به امضای ملکه مادر آن را دریافت کردند و تا چندین سال ادامه داشت.

چتر فولتون ملکه

اوایل دهه ۲۰۰۰، فولتون با کاخ باکینگهام هماهنگ، و عرضه مستقیم به ملکه را آغاز کرد. در این دوران آن‌ها تولید چترهای رنگی برای خانواده سلطنتی را نیز به خط تولید خود اضافه کردند. قبل از هر مراسمی، جامه‌دار ارشد ملکه نمونه رنگ لباسی که ملکه قرار بود بپوشد، برای فولتون می‌فرستاد و آن‌ها چتری با تزئینات کاملا هماهنگ می‌ساختند. در سال ۲۰۰۸، ملکه الیزابت به فولتون حکم سلطنتی داد که هنوز هم معتبر است.

نایجل فولتون در مورد چترهای تولیدی خود می‌گوید: «تلاش زیادی برای فناوری چتر به‌خرج دادیم. ما یک رویکرد کاملا علمی داریم و سال‌های زیادی را صرف توسعه محصول‌مان [برای مقاومت آن] در برابر باد کرده‌ایم. چتر محصولی است که در فضای باز کاربرد دارد. اگر نتواند در فضای باز و [حین وزش] باد به خوبی کارکند، آشغالی بیش نیست.»

فولتون درباره سبک ظاهری ملکه و دلیل علاقه او به چترهای شرکت او، می‌گوید: «این چترها به خوبی سر و شانه‌ها را می‌پوشانند، اما مهم‌ترین دلیل محبوبیت آن‌ها نزد ملکه شفافیت آن‌ها بود که باعث می‌شد او در حین استفاده از آ‌ن‌ها دیده شود.»

چتر فولتون ملکه

«چتر جزو وسایل شخصی هر فرد است و ملکه با دست‌های خودش از چترش استفاده می‌کرد، به همین دلیل فکر می‌کنم یک وابستگی عاطفی هم به آن‌ها داشت.»

هرچند فولتون از تعداد چترهایی که ملکه داشته است، خبر ندارد، اما اطمینان می‌دهد که مجموعه او یک رنگین‌کمان زیبا بوده است.

غیر از ملکه، بقیه اعضای خاندان سلطنتی نیز، از جمله کاترین، شاهزاده‌خانم ولز، مگان، دوشس ساسکس، و کامیلا، ملکه همسر، هریک تعدادی چتر فولتون دارند، اما بزرگ‌ترین مجموعه همچنان به ملکه فقید تعلق دارد.

منبع: ایندیپندنت

المیرا فلاحیان
نویسنده: المیرا فلاحیان
میوچیا پرادا میگه لباسی که می‌پوشید راهی برای توصیف خودتون به مردم جهانه و مد و فشن زبان آنی دنیا به حساب میاد. پس لباس پوشیدن رو یاد بگیریم :)


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :