چند حرکت ورزشی ساده برای پشت میز نشین‌ها

0
مطالعات نشان داده است که نشستن طولانی مدت پشت میز کامپیوتر، عوارضی مثل کمردرد و … را در پی دارد که باید یرای مقابله با آن اقداماتی را انجام داد. راه حل این مشکلات ساده است، شما با حرکات ورزشی پشت میز کار ، می‌توانید از بروز کمردرد، خستگی مفرط، دردهای مفصلی، بیماری های قلبی، خطر پوکی استخوان و اضافه وزن جلوگیری کنید. اگر شما هم در محل کار خود برای مدت طولانی به صورت ساکن می‌نشینید، با چی بپوشم همراه باشید.

 

سلامتی مهمترین رکن یک زندگی سالم و شاد است. این بدین معناست که اگر می‌خواهید زندگی‌ای پر از موفقیت و شاد داشته باشید، نیاز است که به سلامت و تندرستی خود اهمیت دهید. متاسفانه یا خوشبختانه در زمان حال، بیش‌تر شاهد کارهایی هستیم که نیاز به فعالیت ندارد و معمولا کارمندان پشت میز نشین هستند.

تمرینات کششی پشت میز

نشستن پشت میز برای مدت زمان طولانی در هر روز، می‌تواند تأثیر ویران کننده ای روی بدن بگذارد، به خصوص اگر به نحوه صحیح نشستن پشت میز توجه نکنید. اما حتی اگر شما وقتی برای ورزش کردن در باشگاه یا پیاده روی طولانی ندارید، بهتر است با انجام چند حرکت کششی ساده از مشکلاتی مثل درد عضلات کمر، گردن و شانه ها و همچنین عضلات مفصل ران و عضلات سرینی باسن جلوگیری کنید.
ساده‌ترین و بهترین تمرینی که پشت میز به شما کمک می‌کند، حرکت‌های کششی است. تمرینات ساده‌ی کششی مثل، تمرین کششی گردن، کشیدن پاها و بازو فشار زیادی را از بدن شما خارج می‌کند. انجام این حرکات کششی باعث ریلکس شدن عضلات، و افزایش انرژی می‌شود. این حرکات کششی ساده را یاد بگیرید تا بتوانید پشت میز کارتان از آن‌ها استفاده کنید.

استراحت چشم‌ها

اگه در محل کار با کامپیوتر سروکار دارید، چشم‌ها فشار زیادی را متحمل خواهند شد. لازم است برای استراحت دادن به چشم‌ها برای چند دقیقه مانیتور را خاموش کنید و چشم‌ها را ببندید. شستن چشم‌ها با آب سرد و یا نمناک کردن آن‌ها با یک دستمال مرطوب، می‌تواند به رفع خستگی چشم‌ها کمک کند. بهتر است این کار را هر چند ساعت یک بار انجام دهید تا چشم‌ها کاملا استراحت کنند. نگاه کردن طولانی مدت به مانیتور بدون استراحت، می‌تواند پوست اطراف چشم را خشک و زبر کند.

استراحت دادن به پاها

حتی برای حرکات کششی پا نیاز نیست از روی صندلی بلند شوید. در این اینجا چند حرکت ساده برای استراحت پا را معرفی می‌کنیم:

خم شوید و نوک انگشتان پا را لمس کنید. با این حرکت علاوه بر عضلات پا و باسن، عضلات کمر نیز کشیده خواهد شد.

ساق پاهایتان را بکشید و در این حین برای چند لحظه از نگاه کردن و خیره شدن به صفحه نمایشگر بپرهیزید.

پاها را کاملا صاف از زمین بلند کنید و روی هم بگذارید و با پای بالایی پای پایینی فشار بیاورید و سپس جای پاها را عوض کنید.

ماهیچه های سرینی(باسن) را منقبض کنید و برای چند ثانیه منقبض نگه داشته و سپس رها کنید. در طول روز هر چند دقیقه یکبار این کار را را تکرار کنید.

قوز نکنید

از قوز کردن به سمت میز خودداری کنید. و اگر عادت به این کار دارید بهتر است از این دو حرکت کششی ساده کمک بگیرید:

ابتدا دستان خود را باز کنید، مچ دست‌ها را چندین بار به طرف خارج بچرخانید. همچنین شانه های خود را به عقب بدهید. این حرکات کششی اعضای بدن را در خلاف جهتی که قوز می کنید حرکت می‌دهد.

تمرین دوم تقلیدی از یک حرکت در یوگا برای کمر و پاها است. روی صندلی خود چهار زانو بنشینید و کمر خود را صاف نگه دارید. در این حین پاها را بالا و پایین تکان دهید.  این تمرین جریان خون را در پاهایتان بهبود می‌بخشد.

 

استراحت دست‌ها

اکثر پشت میز نشین‌ها با این حرکت آشنایی دارند. اما همین حرکت ساده برای عضلات بازو و سرشانه‌ بسیار عالی است. اگر زمان زیادی از اینکه پشت میز مشغول کار هستید می‌گذرد، با انجام این حرکت فشاری که به سرشانه‌هایتان وارد می‌شود را کاهش دهید. این حرکت ساده برای استراحت دست‌ها به این صورت است:

دست‌ها را به طرف بالا ببرید و به هم قلاب کنید. دست‌هایتان را به نرمی به طرف بالا بکشید و برای چند لحظه در همین وضعیت بمانید.

مطالب مرتبط: 

۱- راه حل‌های جنیفر لوپز برای تندرستی و زیبایی

۲- بایدها و نبایدهای غذایی برای کاهش وزن با رژیم مناسب

۳- کاهش وزن با خوراکی‌هایی که اشتهای شما را کاهش می‌دهند

نرگس حسین زاده
نویسنده: نرگس حسین زاده


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :