اصول خرید و انتخاب عینک آفتابی پلاریزه + پیشنهاد خرید

مراقبت از چشم یکی از مهمترین فاکتورها برای داشتن چشم‌هایی سالم است. یکی از روش‌ها مراقبت از چشم، استفاده از عینک آفتابی است که با جلوگیری از نفوذ اشعه‌های مستقیم خورشید از سلامت چشم در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید مراقبت می‌کند. اما انتخاب عینک آقتابی مناسب نیز بسیار مهم است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک عینک آفتابی استاندارد باید دارا باشد می‌توان به پلاریزه بودن، محافظت ۱۰۰ درصد در مقابل اضعه فرابنفش خورشید و … اشاره کرد. حال با چی بپوشم همراه شوید تا راهنمای جامع اصول صحیح انتخاب عینک آفتابی پلاریزه و مناسب را در این مقاله بخوانیم.

 

همانطور که می‌دانید عینک آفتابی جزو اکسسوری‌هایی است که در طول روز مدت طولانی از آن استفاده می‌شود از این رو باید کیفیت و اصول استاندارد در طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده باشد تا به چشمان شما صدمه‌ای وارد نسازد پس به هنگام خرید عینک آفتابی باید تمام فاکتورهای یک عینک استاندارد را در نظر بگیرید.

 

 

روش‌های تشخیص عینک آفتابی پلاریزه

برای تشخیص دادن عینک آفتابی پلاریزه شما می‌توانید از یکی از سه روش مقایسه بین دو عینک، استفاده از نمایشگر کامپیوتر و یا تست کردن عینک روی یک سطح بارتاب دهنده استفاده کنید. از آنجایی که عینک آفتابی پلاریزه بازتاب اشعه‌های خورشید بر روی چشمان شما را بسیار کاهش می‌دهد نسبت به عینک‌های آفتابی معمولی پرطرفدارتر هستند و به همان نسبت قیمت بالاتری نیز دارند.

روش‌های تشخیص عینک آفتابی پلاریزه

روش تست کردن عینک آفتابی روی سطح بازتاب دهنده

معمولا عینک آفتابی که قابلیت پلاریزه دارد از فاصله بین ۶۰ تا ۹۰ سانتی متری نیز می‌تواند تابش از سطح خود داشته باشد البته بسته به اندازه عدسی عینک گاهی ممکن است فاصله عینک به چشمان خود را نزدیک کنید تا متوجه سطح بازتاب آن شوید و یا حتی می‌توانید عینک را بچرخانید زیرا عینک‌های آفتابی در یک جهت خاصی پلاریزه می‌شوند در نتیچه چرخاندن عینک، پولاریزیسیون را موثرتر می‌کند. حال اگر عینک آفتابی خود را در مقابل نور خورشید نگاه داشتید و از پشت عدسی‌های عینک متوجه کاهش انعکاس نور و سطح براق شدید یعنی عینک آفتابی شما پلاریزه است.

روش تست کردن عینک آفتابی روی سطح بازتاب دهنده

 

 

روش مقایسه با دو عینک

برای این کار کافی است در مقابل عینکی که می‌خواهید تست کنید، یک عینک پلاریزه قرار دهید. حال عینکی که می‌خواهید پلاریزه بودن آن را چک کنید را نزدیک و عینک پلاریزه را دورتر از فاصله مشخصی از چشمان خود قرار دهید این فاصله بین ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر می‌تواند متفاوت باشد فقط باید طوری عینک‌ها را قرار دهید که با یکدیگر برخورد نداشته باشند. حال در فضای محیط یک نور طبیعی یا نور مصنوعی مانند نور چراغ ایجاد کنید. عینکی که می‌خواهید تست کنید را ۶۰ درجه بچرخانید تا یکی از لنزهای آن در راستای عینک پلاریزه قرار گیرد سپس شیشه دو عینک را روی هم قرار دهید. اگر هر دو عینک پلاریزه باشند، دید شما از داخل لنز تیره است اما اگر پلاریزه نباشد چندین رنگ را ممکن است به صورت همزمان مشاهده کنید.

روش مقایسه با دو عینک

روش سوم استفاده از نمایشگر کامپیوتر

ابتدا میزان روشنایی نمایشگر کامپیوتر خود را در بالاترین حالت قرار دهید. حال یک صفحه سفید را به نمایش درآورید و عینک آفتابی خود را به چشمانتان بزنید. همانطور که نشسته‌اید سر خود را به سمت راست یا چپ کج کنید. اگر عینک پلاریزه باشد صفحه نمایشگر تیره به نظر می‌رسد. اگر در فروشگاه‌ها به هنگام خرید عینک می‌خواهید از پلاریزه بودن آن اطمینان حاصل کنید می‌توانید از کارت‌های مخصوصی که در عینک فروشی‌ها است برای تشخیص پلاریزه بودن عینک کمک بگیرید.

روش سوم استفاده از نمایشگر کامپیوتر

 

 

نکاتی که باید هنگام خرید عینک آفتابی پلاریزه به آن توجه داشته باشید

در ادامه مقاله به نکاتی که باید در هنگام خرید عینک آفتابی به آن‌ها توجه داشته باشید اشاره خواهیم کرد:

 

۱- توجه به لیبل (برجسب) عینک

همانطور که قبل‌تر گفته شد اشعه‌های فرابنفش خورشید برای سلامت چشم بسیار مضر است و می‌تواند سبب آسیب‌های جدی از جمله آب مروارید یا سرطان برای چشم ایجاد کند. از این رو هنگام خرید عینک آفتابی حتما اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی شما لیبل UV400 یا UV protection 100% را داشته باشد.

 

۲- عینک نشکن بخرید

اگر جزو  آن دسته از افرادی هستید که در طول روز فعالیت بدنی بسیار زیادی دارید، توصیه ما به شما استفاده از سری عینک‌های آفتابی نشکنی است که در برابر ضربه مقاوم هستند. این عینک‌ها اغلب از جنس موادی چون پلی کربنات هستند که انعطاف پذیری بالایی دارند و شما می‌توانید به هنگام فعالیت‌ها ورزشی به آسانی از آن‌ها استفاده کنید.

نکاتی که باید هنگام خرید عینک آفتابی پلاریزه به آن توجه داشته باشید

۳- عینک با کیفیت بخرید نه گران

همیشه گران بودن دلیل بر کیفیت بالا نبوده است. قطعا هیچ رابطه‌ای میان درصد پلاریزه بودن عینک و قیمت آن وجود ندارد بنابرین حتی اگر عینک بسیار گران خرید می‌کنید حتما به برچسب یا لیبل توضیحات آن دقت کنید تا مطمئن شوید که عینک شما کیفیت لازم و پلاریزه شده باشد.

 

۴- عینک مخصوص رانندگی بخرید

طبق تحقیقات به عمل آمده شیشه جلو ماشین از ورود اشعه‌های مضر خورشید به درون ماشین جلوگیری می‌کند اما شیشه‌های کناری ماشین تنها تا ۷۱ درصد از ورود اشعه‌های مضر خورشید جلوگیری می‌کنند. از این رو بهتری است یک عینک آفتابی مخصوص رانندگی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و حتما پلاریزه شده است استفاده کنید و در کنار آن برای شیشه‌های کنار خود از برچسب‌های مخصوص ضد اشعه UV استفاده کنید.

عینک مخصوص رانندگی بخرید

۵- انتخاب رنگ مناسب برای عینک آفتابی

درست است که رنگ عینک آفتابی هیچ ارتباطی با محافظت چشم در مقابل اشعه UV خورشید ندارد اما رنگ‌ها میدان دید و وضوح دید را برای شما تغییر می‌دهند. به طور مثال افرادی که تیراندازی می‌کنند معمولا باید از عینک آفتابی پلاریزه با رنگ‌های زرد یا نارنجی استفاده کنند تا تضاد رنگ‌ها را بهتر تشخیص دهند.

 

 

 

مطالب مرتبط:

۱- جدیدترین مدل های عینک آفتابی سال ۲۰۱۸

۲- نکاتی در مورد خرید عینک آفتابی برای کودکان

۳- روش های تشخیص عینک آفتابی ورساچه اصل از تقلبی

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

ساناز در تاریخ 02 سپتامبر 2018

نکات جالبی در مورد عینک آفتابی پلاریزه نوشته بودید
ممنونم از تیم تحریریه چی بپوشمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :