چگونه یاقوت طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید؟

0

یاقوت یکی از سنگ‌های زینتی است که بعد از الماس سخت‌ترین کانی‌ها محسوب می‌شود. این سنگ از کانی‌های سنگ‌های آذرین است و نوعی آلومین محسوب می‌شود که ممکن است حاوی مقدار کمی ناخالصی از عناصری همچون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن آغشته شود. نام علمی یاقوت کراندوم است و کراندوم‌ها را به رنگ‌های مختلفی مثل قرمز و صورتی و آبی می‌توان در طبیعت یافت. این سنگ‌ها زیبایی و محبوبیت بالایی دارند و جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید از این سنگ‌های زیبا و گرانقیمت تهیه کنید این مقاله را بخوانید تا بدانید چگونه یاقوت طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید؟

چگونه یاقوت طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید؟

یاقوت‌های رنگ‌های مختلف به دو روش تهیه می‌شوند، یا در طبیعت یافت می‌شوند و یا در لابراتوارها به صورت مصنوعی تهیه می‌شوند و طبیعی است که قیمت سنگ‌های مصنوعی ارزان تر از سنگ‌هایی است که در طبیعت یافت شده‌اند. خریدن سنگ‌های مصنوعی هیچ اشکالی ندارد به شرطی که فروشنده‌ها قصد گول زدن شما را نداشته باشند و نخواهند سنگ مصنوعی را به جای سنگ طبیعی به شما بفروشند هرچند یاقوت‌های مصنوعی اصل نیز چندان ارزان نیستند اما لازم است که بتوانید تفاوت این دو ر از هم تشخیص دهید. برای این کار باید به نکات زیر توجه کنید:

  • یاقوت‌های طبیعی دارای ناخالص‌هایی درون خود هستند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است اما یاقوت مصنوعی هیچ ناخالصی ندارد.
  • در یاقوت‌های طبیعی نور به طور کامل و شفاف از داخل سنگ عبور داده نمی‌شود اما در یاقوت مصنوعی اینگونه نیست.
  • یاقوت‌های مصنوعی رنگ‌های شاد و زنده ای دارند اما یاقوت طبیعی کمی کدرتر است.
  • به نسبت یاقوت مصنوعی ۴۰ تا ۸۰ درصد ارزان‌تر از یاقوت طبیعی است.

مطالب مرتبط:

۱- نکاتی درباره نگین حلقه نامزدی

۲- اشتباهات رایج در استفاه از جواهرات

۳- هر لباسی را با چه جواهراتی بپوشید

۴- ۱۶ مدل گوشواره زیبا و لوکس از برند بوچلاتی

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :