مقایسه کفش‌های کلاسیک و سگک دار مردانه

شاید از کفش‌های اکسفورد و بوت‌های ساق کوتاه خسته شده‌ باشید. اما یادتان باشد، مردم به کفش‌های شما نگاه می‌کنند و درموردتان قضاوت می‌کنند! اصلا تابه‌حال کفش سگک دار مردانه پوشیده‌اید؟ می‌دانید چه شکلی هستند؟ اگر نمی‌دانید مهم نیست. ما در این مقاله برایتان توضیح می‌دهیم. 

ad banner

کفش‌های سگک دار، شیک و مطابق با مد روز هستند. چرا؟ چون:

  • خاص هستند.
  • اجزای جالب و زیبایی دارند.
  • شما را از تمام آقایان خوشتیپ دیگر، متمایز می‌کند!

این کفش‌ها معمولا دو مدل هستند: تک سگکی و دو سگکی. اگر نمی‌دانید کدام مدل را انتخاب کنید، با چی بپوشم همراه باشید!

 

تاریخچه کفش‌های سگک دار مردانه(Monk Strap)

حتما دوست دارید بدانید خواستگاه این مدل کفش‌ها کجاست. حقیقت این است که هیچکس به درستی نمی‌داند! کفش‌های سگک دار مردانه  (Monk Strap) به طور رسمی در سال ۱۹۰۱ طراحی شده‌اند. اما بسیاری از افراد معتقدند که تاریخچه طراحی آنها به چندین قرن پیش بازمی‌گردد. به احتمال زیاد، این کفش در اروپا اختراع شده است. گفته می‌شود که یک مرد انگلیسی در قرن ۱۵ میلادی، به هنگام بازدید از کوه‌های آلپ، با این مدل کفش‌ها آشنا شده بود. کفش‌های سگک دار در ابتدا نوع خاصی از صندل بودند که راهبان برای محافظت از پاهایشان از آنها استفاده می‌کردند. آنها یک جفت از این کفش‌ها را به آن مرد هدیه دادند. و هنگامی که او به خانه بازگشت، مردم محلی عاشق این صندل‌ها شدند! از آن پس، این کفش‌ تبدیل شد به کفشی رسمی. البته صحت این داستان هنوز ثابت نشده است.

کفش‌های سگک دار نیز مانند بسیاری از محصولات دیگر، با گذشت زمان و با سبک‌های مختلف بازار توسعه یافتند. تعداد سگک‌ها از قدیم تاکنون تغییر یافته است. در گذشته، مدل‌هایی وجود داشتند که سه سگک (حتی بیشتر) داشتند. اما این مدل‌ها زود از مد افتادند. در حال حاضر، محبوب‌ترین مدل آنها، مدل تک سگکی و مدل دو سگکی است. در ادامه به بررسی تفاوت‌های این دو مدل می‌پردازیم.

مقایسه کفش‌های کلاسیک و سگک دار مردانه

مدل کفش مردانه تک سگکی

تصور کنید کفش‌تان به جای بند معمولی، در یک سمت، یک بند چرمی کوتاه دارد. این بند، از طریق یک سگک به طرف دیگر کشف متصل می‌شود. این مدل تک سگکی است. با نگاه اول سریعا متوجه می‌شوید که این کفش هیچ بندی ندارد. همین موضوع، آن را در مقایسه با کفش‌های دیگر مثل اکسفورد و بالمورال، به یک کفش مدرن و غیرسنتی تبدیل می‌کند. کفش تک سگکی به غیر از بند چرمی‌اش، ویژگی‌های مشابهی با کفش‌های دیگر دارد. مثلا: ساق کوتاه است. با قطعات کوچک چرمی دوخته شده است. معمولا یک تکه چرم اضافی نیز به عنوان محافظ در جلوی آن وجود دارد. زبانه آن پهن است؛ چون هیچ بندی ندارد، و باید بند چرمی را از یک سمت، به سمت دیگر آن وصل کنید. وقتی سگک آن را ببندید در واقع سه لایه چرم روی هم قرار می‌گیرند و از پای شما محافظت می‌کنند.

مقایسه کفش‌های کلاسیک و سگک دار مردانه

کفش سگک دار مردانه – مدل کفش مردانه تک سگکی

مدل کفش مردانه دو سگکی

همانطور که از نامش پیداست، این مدل کفش دو بند چرمی و دو سگک دارد. بنابراین، طراحی آن نسبت به مدل تک سگکی کمی پیچیده‌تر است. اکثر مردم از نظر عملکرد، بین مدل تک سگکی و مدل دو سگکی تفاوت زیادی حس نمی‌کنند. اما ما پیشنهاد می‌کنیم اگر پای شما نسبت به بقیه کوچک‌تر یا باریک‌تر است، از مدل دو سگکی استفاده کنید. بهترین خاصیت مدل دو سگکی، ظاهر زیبای آن است. این مدل به خاطر بند چرمی و سگک اضافی‌اش، بیشتر جلب توجه می‌کند، و زیباتر به نظر می‌رسد. هرچه کفش‌تان جزئیات بیشتری داشته باشد، ست لباس‌تان جالب‌تر به نظر می‌رسد. البته بهتر است رنگ بند چرمی و سگک کفش، با رنگ لباس هماهنگ باشد.

کفش سگک دار مردانه

آیا می‌توانید کفش سگک دار مردانه  را با لباس‌های رسمی ست کنید؟

در زمان‌های قبل، اگر این مدل را با کت و شلوار می‌پوشیدند، وجهه زیبایی نداشت. چون برای یک لباس رسمی مثل کت و شلوار خیلی ساده و غیررسمی به نظر می‌رسید. از طرفی دیگر، اگر این مدل کفش را با لباس اسپورت می‌پوشیدند، خیلی رسمی به نظر می‌رسید. اما الان همه چیز تغییر کرده است. کفش‌های سگک دار خیلی متنوع شده‌اند. در حال حاضر به هر مغازه‌ای که سر بزنید، این کفش‌ها را می‌بینید.

فقط به یاد داشته باشید: اگر قرار است در یک مراسم کاری، یا مراسمی با کد پوشش مشخص شرکت کنید (مثلا همه باید کراوات مشکی بزنند)، اصلا کفش سگک دار نپوشید. برای این گونه مراسم، کفش‌های اکسفورد مشکی (کمی ساق بلند) مناسب‌تر هستند. زیرا این کفش‌ها، به نسبت سنتی‌تر و رسمی‌تر هستند.

کفش سگک دار مردانه : مقایسه کفش‌های کلاسیک و سگک دار مردانه

کدام مدل کفش سگک دار مردانه را بخریم؟

اصلا لازم نیست سخت بگیرید. هیچ کدام آنها، از آن یکی بهتر نیست. فقط باید توجه داشته باشید که هدف از پوشیدن‌شان چیست.

تک سگکی‌: با اینکه به اندازه مدل دو سگکی محبوب نیستند، اما ساده‌ترند. مثلا می‌توانید رنگ مشکی آنها را در محل کار با شلوار بپوشید. در این حالت پایین شلوار، قسمتی از روی کفش را می‌پوشاند. در نتیجه کفش‌تان مانند کفش‌های ساده دیگر به نظر می‌رسد.

دو سگکی‌ها: تنوع آنها بسیار بیشتر است. برای مهمانی‌ مناسب هستند؛ به خصوص مهمانی‌ای که در آن، افراد جوان حضور دارند و کت‌های اسپورت سرمه‌ای و یا رنگ روشن پوشیده‌اند. حتی در مسافرت هم می‌توانید از این مدل استفاده کنید. اگر قصد دارید در تعطیلات آخر هفته به اطراف شهر بروید، رنگ قهوه‌ای تیره این کفش را با شلوار جین، تی‌شرت سفید یقه هفت و کت اسپرت سرمه‌ای تیره ست کنید. این یک ترکیب ساده و شیک است.

کفش سگک دار مردانه : مقایسه کفش‌های کلاسیک و سگک دار مردانه

نکاتی که در هنگام خرید کفش سگک دار مردانه باید در نظر داشته باشید

  • رنگ کفش را با دقت انتخاب کنید. رنگ مشکی رسمی‌تر است؛ ست کردن آن هم سخت‌تر است. اما با کت چرم مشکی بسیار زیبا می‌شود.
  • مدلی انتخاب کنید که رنگ سگک آن، با رنگ سگک کمربندتان هماهنگ باشد.
  • در محیط کار و مراسم‌های خاص، حتما با این کفش جوراب بپوشید. در محیط‌های دوستانه‌تر می‌توانید آن را بدون جوراب بپوشید؛ مگر اینکه رنگش مشکی باشد.
  • کفشی انتخاب کنید که به جنس چرمش اطمینان داشته باشید. هرچه جنس چرم بهتر باشد، کفش زیباتر به نظر می‌رسد. سعی کنید از کفش‌های آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی یا انگلیسی استفاده کنید.
  • کفش‌های جنس جیر هم بسیار زیبا هستند. اما به یاد داشته باشید که این جنس، زود لکه‌دار می‌شود. همچنین به راحتی خیس می‌شود. پس حتما برای آن یک واکس مناسب تهیه کنید. به خصوص اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که هوای آن مرطوب است و دائما باران و برف می‌بارد.

مطالب مرتبط: 

۱- چگونه کفش بروژ (Brogue) بپوشیم؟

۲- کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

۳- ۶ مدل کفش مردانه و اصول ست کردن آن ها با لباس

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :