کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ + پیشنهاد خرید

پیدا کردن کفش ورزشی مناسب در میان مدل‌های متنوعی که در فروشگاه‌ها می‌بینید آسان نیست. برای اطمینان از داشتن اوقات خوب و دلچسب هنگام پیاده‌ روی باید کفشی را انتخاب کنید که تمام اجزای آن از پاشنه گرفته تا پنجه و رویه، کاملا راحت باشد. کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ با چی بپوشم همراه باشید.

ad banner

 

 

پاشنه کفش ورزشی

پاشنه کفش باید کاملا راحت باشد، هنگامی که بندهای کفش ورزشی را بسته‌اید (نه خیلی محکم) باید قادر باشید پا را از درون کفش بیرون بیاورید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

رویه کفش ورزشی

بعد از پوشیدن کفش ورزشی باید احساس راحتی و اطمینان داشته باشید. اگر رویه کفش به پای شما فشار می‌آورد قبل از امتحان کردن سایزهای دیگر کفش، از محکم بسته نشدن بندهای کفش اطمینان پیدا کنید. گاهی این فشار به دلیل درست بسته نشدن بندهای کفش ورزشی است. آستر و پوشش درون کفش می‌بایست نرم، فاقد درز و هر گونه برآمدگی باشد.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 

 

پهنای کفش ورزشی

شما باید بتوانید پای خود را به راحتی در قسمت جلو کفش حرکت دهید. پای شما باید حدود ۶ میلیمتر فضا از لبه‌های کفش داشته باشد. اگر کفش شما تنگ باشد کناره‌های کفش به انگشت کوچک پا فشار وارد خواهند کرد. برای امتحان کردن کفش حتما بندهای کفش را بطور کامل ببندید و سپس بایستید و چند قدم راه بروید تا کاملا از اندازه بودن کفش اطمینان حاصل کنید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

قد کفش ورزشی

کفش اندازه کفشی است که هنگامی که شما ایستاده‌اید میان نوک بزرگ‌ترین انگشت پا و انتهای کفش حداقل یک سانتی متر فاصله وجود داشته باشد و شما قادر باشید انگشتان پای خود را آزادانه تکان دهید. دچار این اشتباه نشوید که چون کتانی بعد از مدتی جا باز می‌کند اگر کمی کوچک بود عیب ندارد، بلکه درنظر داشته باشید که در صورت کوچک بودن کفش ورزشی امکان تغییر حالت انگشتان وجود دارد. همچنین توجه داشته باشید، جنس و مدل کفش باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد. بهتر است در پایان روز که پا در بزرگترین حالت خود قرار دارد، همراه با جوراب مناسب که نه بسیار نازک و برای خرید کفش اقدام کنید. کفش ورزشی مناسب پیاده روی کفشی است که کاملا از پا محافظت کند و انعطاف بالایی داشته باشد. همچنین کفش ورزشی باید انقدر سبک باشد که پاهایتان در آن کاملا راحت باشد و وزن کفش را حس نکند.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کفش باید انعطاف پذیر باشد

کفش را در دستان‌تان بگیرید و سعی کنید که آن را بپیچانید( چرخاندن دست‌ها در جهت مخالف). کفش نباید با این حرکت به آسانی شکل خود را از دست دهد و آسیب ببیند. قسمت کنار پاشنه کفش را از دو طرف به داخل فشار دهید و مطمئن شوید که به اندازه کافی محکم است و به آسانی تغییر شکل نمی‌دهد.

 

 

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کفش ورزشی مناسب برای گودی کف پا

اگر به کف پای خود نگاهی بیاندازید  متوجه منحنی رو به بالا در وسط کف پا می‌شوید که اصطلاحاً به آن قوس کف پا گفته می‌شود. این قوس در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد کف پا انحنای بیشتری دارد و در برخی افراد این انحنا کمتر است. بنابراین کفش ورزشی مناسب برای کف پای صاف با کفش ورزشی مناسب برای یک فرد عادی متفاوت خواهد بود. شما باید از انحنای کف پای خود کاملا اطلاع داشته باشید و با توجه به آن اقدام به خرید کفش ورزشی بکنید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اشتباهات رایج هنگام خرید کفش ورزشی مناسب

توجه به ظاهر و زیبایی کفش ورزشی

برخی از افراد عادی و یا حتی ورزشکاران هنگام خرید کفش ورزشی تنها جنبه های زیبایی را در نظر می‌گیرند و دوست دارند انتخابشان مطابق با مد نیز باشد. هنگام خرید کفش ورزشی به راحتی و کیفیت آن بیش از ظاهر اهمیت بدهید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

امتحان نکردن تمامی گزینه ها

هنگام خرید کفش ورزشی تمامی گزینه‌های مشابه را با توجه به بودجه‌ای که برای خرید اختصاص داده‌اید امتحان کنید. کفش ورزشی مناسب برای پیاده‌ روی و کفش ورزشی مناسب برای باشگاه ویژگی‌های خاص خود را دارند، پس با توجه به فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید کفش را انتخاب کنید.

 

 

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

خرید کفش ورزشی تنگ 

کفش را بپوشید و چند قدمی با آن راه بروید. اگر پاهایتان در کفش جمع می‌شود و یا پاشنه‌های پا بیرون می‌آیند از خرید آن کفش صرف نظر کنید. علی‌رغم اینکه، بعضی جنس‌ها مثل چرم به مرور زمان جا باز میکند، تنگ بودن زیاد باعث آسیب رسیدن به پا و سختی هنگام راه رفتن می‌شود. اگر به مدت طولانی و به طور مداوم پیاده‌روی می‌کنید، کفش‌ ساق‌دار انتخاب کنید تا به پاهایتان فشار وارد نشود. اگر دچار بیماری چون دیابت هستید، انتخاب‌هایتان محدود است و لازم است با اطلاعات کافی از شرایط بیماری یک کفش مناسب انتخاب کنید. کفشی بیماران دیابتی، کفش راحتی است که فشار زیادی بر پاشنه و کمر وارد نکند و کفی منعطفی داشته باشد.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

خرید کفش در زمان نامناسب

پا‌ها بطور طبیعی در ساعات انتهایی روز اندکی ورم می‌کنند به همین خاطر بهترین زمان برای اندازه کردن کفش عصر و پس از غروب آفتاب است.

 

 

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

انتخاب سایز کفش 

اکثر افراد فکر می‌کنند اندازه همه کفش‌های ورزشی یکسان است ولی اینطور نیست. برای مثال ممکن است کفش سایز ۸ برند نایک با کفش سایز ۸ برند نیو بالانس کاملا تفاوت داشته باشد. پس بهتر است هنگام خرید کفش ورزشی یک برند خاص را ملاک انتخاب خود قرار ندهید.

ورزشکاران حرفه‌ای و با تجربه می‌دانند که پوشیدن یک کفش مناسب برای ورزش و پیاده‌روی بسیار مهم است. همچنین خرید این نوع کفش معمولا جذاب و از لحظات سرگرم‌کننده به شمار می‌رود. کفش‌های ورزش با مدل، رنگ و قیمت متفاوت در اختیار مشتریان قرار دارد. و هر کسی با توجه به سلیقه و بودجه خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند. این که شما چه نوع کفش ورزشی و با چه قیمتی را انتخاب می‌کنید مهم نیست. اما مراقبت و نگهداری از کفش ورزشی برای همه ضروری است. توجه کنید که مراقبت و نگهداری از کفش ورزشی را از ابتدا شروع کنید تا مشکل جدی برای آن پیش نیاید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

نگهداری از کفش ورزشی

اغلب افراد وقتی کفش ورزشی مورد علاقه خود را می‌خرند، آنقدر از آن استفاده می‌کنند تا از کار بیافتد و بعد سراغ یک کفش دیگر بروند. اما بهتر است در طول هفته، بعضی از روزها و برخی مسیرها را از کفش‌های دیگرتان استفاده کنید تا کفش ورزشی مورد علاقه‌تان زود فرسوده نشود و کمی استراحت کند. البته این نکته در مورد هر لباس، کفش و یا کیف دیگری هم صدق می‌کند. استفاده مداوم از یک قطعه باعث می‌شود عمر کوتاه‌تری داشته باشد. البته توجه داشته باشید که وقتی به کفش خود استراحت می‌دهید، آن‌ها را در جایی خشک و خنک و بدون چروکیدگی و فشار نگهداری کنید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

توجه کنید که انداختن کفش در انبوهی از وسایل داخل کمد و یا جاکفشی، می‌تواند به خاطر فشاری که به کفش وارد می‌شود، شکل و فرم کفش را عوض کند. پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ بهتر کفش‌هایتان آن‌ها را به خوبی در کمد قرار دهید و یا اگر می‌خواهید در کمد، کنار وسایل دیگر بگذارید آن‌ها را با روزنامه پر کنید.

بند کفش کتانی در تمیز دیده شدن کفش بسیار موثر است و لازم است گاهی آن‌ها را از کفش خارج کرده و به خوبی شست. همچنین اتو زدن بند کفش بعد از شستن می‌تواند به مرتب بودن کفش و تازه دیده شدن آن کمک چند برابری بکند. پاشنه کفش ورزشی هم مثل بند کفش در ظاهر مرتب شما بسیار موثر است. پاشنه کفش ورزشی خیلی زود کثیف می‌شود و اگر به آن بی توجه باشید، زود چرک مرده می‌شود.

 

 

تمیز کردن کفش ورزشی

کفش ورزشی را هر چند روز یک بار تمیز کنید تا همیشه مرتب به نظر برسید. اما احتمالا برای شما هم این سوال پیش می‌آید، چطور کفش ورزشی را تمیز کنیم؟ تمیز کردن کفش ورزشی وقتی سخت‌تر می‌شود، که در مورد یک کفش ورزشی یا کتانی سفید صحبت کنیم. ابتدا تمام چرک و کثیفی ظاهری، مثل خاک و شن چسبیده به کفش را با یک برس نرم جدا کنید.

کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

سپس این کفش‌ها را داخل یک کیسه سفیدقرار دهید و با سنجاق قفلی کفش را درون کیسه ثابت کنید و همراه با چند حوله ضخیم با دور کم ماشین لباس‌شویی بشویید. اما این کار ممکن است به کفش‌ آسیب هم بزند، پس بهتر است قبل از استفاده از کفش و در هنگام استفاده از آن، از یک اسپری محافظ کفش استفاده کنید تا کفش را در مقابل لکه و گرد و خاک محافظت کند. همچنین می‌توانید از شامپو فرش، با همان روش شست و شوی فرش برای کفش استفاده کنید تا آسیب کمی به کفش وارد شود. کفش‌های ورزشی با جنس چرم، نیازس به موا شیمیایی و پاک‌کننده قوی ندارند و با یک دستمال مرطوب به خوبی می‌توان آن‌ها را تمییز کرد.

 

 

 

مطالب مرتبط:

۱- همه چیز درباره آدیداس اوریجینالز از سوپراستار تا استن اسمیت

۲- معرفی برند اسکچرز تولید کننده بهترین کتانی‌های روزمره

۳- شیک پوشی به سبک ایتالیایی با کفش های برند جیوکس

۴- نحوه تشخیص کتانی سوپراستار آدیداس اصل از تقلبی

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

علی در تاریخ 07 نوامبر 2017

واقعا عالی مطالب سایتتون خسته نباشد

ناهید در تاریخ 10 نوامبر 2017

حالا ما این همه مقاله در مورد انتخاب کفش ورزشی مناسب میخونیم
آخرش میریم فروشنده سرمون کلاه میزاره یه کفش کاملا غیر استاندارد میخریم :))

یه زن شیک پوش در تاریخ 11 نوامبر 2017

مطالبی که ارایه می کنید بسیار زیبا و آموزنده هستند.
از همه شما عزیزان ممنونم.
چی بپوشم تو عالی هستی

برای انتخاب کفش ورزشی این نکات را رعایت کنید – اخبار ورزشی، سلامت و زیبایی، سبک زندگی و … در تاریخ 03 فوریه 2020

[…] زیادی به پا داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید کفش ورزشی مناسبی را انتخاب کنیم. یک کفش ورزشی مناسب دارای […]

نکاتی برای خرید کفش ورزشی مناسب – اخبار ورزشی، سلامت و زیبایی، سبک زندگی و … در تاریخ 03 فوریه 2020

[…] زیادی به پا داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید کفش ورزشی مناسبی را انتخاب کنیم. یک کفش ورزشی مناسب دارای […]

نکاتی برای خرید کفش ورزشی مناسب – اخبار ورزشی، سلامت و زیبایی، سبک زندگی و … در تاریخ 03 فوریه 2020

[…] ورزشی مناسبی را انتخاب کنیم. یک کفش ورزشی مناسب دارای آناتومی خاص خود بوده که قسمت های مهم آن شامل محل شست پا، پشت پاشنه، […]

مبیناباقری در تاریخ 03 ژانویه 2021

سلام خسته نباشید عالی بود ولی بسیار کم است مطالب شما

مهسا در تاریخ 21 ژانویه 2021

عالیارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :