لوازم آرایشی فاسد را به کمک این نکات شناسایی کنید

0

احتمالا بسیاری از خانم‌ها مواد و لوازم آرایش خود را بسیار دوست دارند و به هیچ وجه دوست ندارند هیچ کدام از آن‌ها را دور بیندازند. ولی کارشناسان پوست و مو لازم می‌دانند هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشی‌ خود بروید و آن‌هایی که فاسد شده‌اند را دور بریزید. یادتان باشد زیبایی و سلامت پوست تاریخ ندارد به همین خاطر باید سلامت و تاریخ انقضا لوازم آرایشی خود را بررسی کنید. بنابراین شناخت نشانه‌های فساد لوازم آرایشی ضروری است. چی بپوشم در این مقاله نکاتی را برای شناخت لوازم آرایشی فاسد بیان می‌کند.

 

۱- توجه به تاریخ انقضا لوازم آرایش

هر لوازم آرایشی تاریخ انقضایی دارد که معمولا بر روی بسته بندی آن درج شده است. البته به جز این تاریخ، در بیشتر محصولات یک تاریخ انقضای دیگری درج می‌شود که مدت زمان استفاده از محصول پس از بازشدن درب بسته را نشان می‌دهد. استفاده از این لوازم آرایشی پس از تاریخ مصرف، احتمال بروز التهاب و عفونت را افزایش می‌دهند. پژوهشگران دلیل اصلی این مشکل را نفوذ هوا و در نتیجه باکتری به داخل محصول می‌دانند. همچنین برخی از وسایل چندکاره مثل پد آرایشی می‌تواند این مشکلات را تشدید کند. برای جلوگیری از عفونت‌های پوستی تا حد امکان از استفاده مشترک لوازم آرایشی خودداری کنید.

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

۲- فاسد شدن کرم پودر

لوازم آرایشی فاسد و تاربخ گذشته، عامل جوش و آکنه‌های پوستی است. اگر در کرم پلمب باشد و تا حالا باز نکرده باشید، تا ۲ سال می‌توانید آن را نگه دارید ولی بعد از باز کردن حدودا ۶ تا ۱۲ ماه پس از آن، تاریخ مصرفش تمام می‌شود. همچنین توجه داشته باشید کرم پودرها را دور از فضای مرطوب، گرم و پرنور نگهداری کنید چون این محیط‌ها امکان رشد باکتری را بیشتر می‌کند و باعث فاسد شدن سریع محصول می‌گردد. کرم پودری که فاسد (لوازم آرایشی فاسد) شده باشد را از تغییر بو و تغییر رنگ آن می‌توان متوجه شد.

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

۳- فاسد شدن سایه چشم

برای مراقبت از سلامت چشم‌ها و جلوگیری از قرمز شدن و خارش آن‌ها لازم است این محصول را هر ۳ ماه یک بار با محصول جدید تعویض کنید. با وجود اینکه سایه‌ها فرمولی شبیه کرم پودر‌ها، پنکیک و رژگونه دارند ولی چون با قسمت حساسی از بدن سروکار دارند و انتقال باکتری‌ به چشم می‌تواند بسیار خطرناک باشد این محصول زمان تعویض کوتاه‌تری دارد. برخی از سایه‌ها حالت کرمی و غیر پودری دارند، که در این صورت امکان رشد باکتری در آن بیشتر است. در انواع سایه چشم، پودی و غیر پودری هر تغییر رنگ یا تغییر بو می‌تواند نشانه خراب شدن سایه چشم شما باشد.

 

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

۴- فاسد شدن پنکیک و رژگونه

هر نوع محصول پودری مثل پنکیک و رژگونه را اگر در محیط خشک و خنک نگه داری کنید، می‌توان حداقل ۱ تا ۲ سال از آن استفاده کرد. پنکیک تاریخ گذشته ویژگی قابل شناسایی ندارد، ولی در برخی موارد تغییر رنگ، تغییر بو و تغییر بافت مشاهده می‌گردد که به وضوح اتمام تاریخ مصرف آن را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید عمر پنکیک و رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و آن‌ها را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید. حتی پدهای با کیفیت بالا هم که متداول استفاده می‌شوند باید به صورت هفتگی شسته شوند و بهتر است که تا حد امکان با مواد شوینده ضد باکتری تمیز شوند تا از آلوده شدن لوازم آرایشی جلوگیری کند.

 

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

۵- فاسد شدن پنکیک گیاهی

نمونه‌ای از پنکیک‌ها وجود دارند که گیاهی هستند و در بافت آن مقدار کمی آب وجود دارد. مدت مصرف این لوازم، به دلیل احتمال رشد بالای باکتری در آن کم‌تر است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک‌ نگاه کنید، اگر روی آن عبارت گیاهی وجود دارد یا دارای موادی چون بابونه، آلوورا، بامبو، چای سبز یا…. است در نگه داری آن بیش‌تر توجه کنید و حواستان بیش‌تر به تغییرات ظاهری آن باشد.

 

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

 

۶- فاسد شدن ریمل و خط چشم

همانطور که گفتیم به دلیل حساسیت بالای چشم‌ها، می‌توان گفت خطرناک‌ترین لوازم آرایشی که در صورت فساد می‌تواند خیلی آسیب بزند، ریمل و خط چشم است. لوازم آرایشی فاسد مثل خط چشم و ریمل به دلیل رطوبت بالا، محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک داخل آن، می‌مانند و با هر بار استفاده به چشم‌ انتقال می‌یابند.

 

از عوارض ناشی از استفاده ریمل و خط چشم فاسد، می‌توان به عفونت‌ چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی اشاره کرد. ریمل و خط چشم مایع باید هر ۳ ماه یکبار عوض شود، در غیر این صورت احتمال قرمزی، خارش و التهاب چشم بسیار زیاد می‌شود. وقتی این محصولات خراب می‌شوند بویی شبیه به بوی گازوئیل از آن به مشام می‌رسد. همچنین اگر در صورت استفاده از ریمل یا خط چشم، احساس ناراحتی و التهاب کردید. اولین کاری که لازم است انجام دهید، دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌ مربوط به چشم‌تان است که ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. در صورتی که یک یا ۲ روز همچنان در چشم‌های‌ خود احساس التهاب و ناراحتی کردید، این موضوع را جدی بگیرید و حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

 

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

۷- فاسد شدن رژ لب

رژلب‌‌ها دائما با لب‌ها در تماس هستند و بهتر است هر سال عوض شوند. رژ لب‌های جامد به دلیل اینکه در بافتشان آب ندارند، احتمال فاسد شدن آنها کمتر است. اگر بیماری ویروسی داشته‌اید بهتر است رژ لب خود را دور بیندازید. رژ لب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است. باید بدانید که ظاهر این محصول می‌تواند فاسد (لوازم آرایشی فاسد) شدنش را نشان بدهد. بوی روغن گرفتن رژ لب و تغییر در بافت و ترکیب رژ نشان می‌دهد باید هر چه زودتر آن را دور بیندازید. همچنین اگر رژ لبتان سفت شده و به راحتی روی لب نمی‌نشیند و روی لب پوسته می‌شود نشان دهنده خراب شدن رژ لب است.

لوازم آرایشی فاسد را به کمک این این نکات شناسایی کنید

مطالب مرتبط:

۱- همه چیز درباره رنگ مو آمبره و آموزش گام به گام تکنیک رنگ موی آمبره

۲- رنگ موی نسکافه ای ، رنگی زیبا برای انواع مدل مو

۳- ۲۳ طیف از رنگ موی قهوه ای برای انواع رنگ پوست

نرگس حسین زاده
نویسنده: نرگس حسین زاده


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 20 ژانویه 2018

واقعا عالی بود
مرسی از چی بپوشم مرسی از نرگس حسین زاده عزیز

sara در تاریخ 05 فوریه 2018

خیلی نکات مهمی رو گفته بودید من استفاده کردم ازشارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :