کفش مردانه ایتالیایی ؛ چه چیزی این مدل کفش ها را متمایز می کند؟

0

وقتی وارد بازار تخصصی خرید کفش می‌شوید با اصطلاحاتی همانند کفش‌های ایتالیایی، آمریکایی، اسپانیایی، پرتغالی و ژاپنی روبه‌رو می‌شوید. اندک کسی می‌تواند به شما توضیحات کامل در مورد تفاوت این کفش‌ها بدهد و شاید هیچ‌کس آن‌گونه که شما می‌خواهید نمی‌تواند راهنمایی کند. امروز در «چی بپوشم» به‌طور کامل به بررسی کفش مردانه ایتالیایی و چرایی تمایز آن خواهیم پرداخت.

 

ویژگی‌های بارز کفش مردانه ایتالیایی

صنعت کفاشی در ایتالیا قدمت طولانی دارد. کفش‌های چرمی ایتالیایی از زمان‌های قدیم، در بین مردم مناطق مختلف دنیا، شناخته شده و معروف بودند. هم‌اکنون بر اساس پیشینه قوی صنعت کفش در این کشور، کارخانه‌های بزرگی مشغول به کار و تهیه کفش هستند. در کنار تولید کفش‌های صنعتی ایتالیایی، دسته‌ای هم به‌عنوان کفش‌های سفارشی ایتالیایی تولید و ساخته می‌شوند. ابتدا به بررسی این نوع از کفش‌های ایتالیایی خواهیم پرداخت.

کفش ایتالیایی

همان‌طور که پیراهن، شلوار و سایر لباس‌های مردانه در هر برند و شرکت می‌تواند متفاوت باشد، کفش‌های ایتالیایی هم در گذر زمان دچار تغییراتی اندک شده‌اند که کفش‌های سفارشی را به وجود آورده‌اند. آنچه که در مورد همه کفش‌های تولید ایتالیا وجود دارد، دقت بی‌نهایت زیاد شرکت تولیدکننده، حتی اگر یک مجموعه کوچک باشد، در سفارشی کردن کفش‌های چرمی است.

برای مقایسه بهتر، اگر به یکی از شهرهای کشورهای مجاور ایتالیا همانند آلمان بروید، درست است که کفش‌های سفارشی با دقت و نکته‌سنجی کافی دوخته می‌شوند اما استایل آن‌ها در دوخت و مد کمی قدیمی به نظر می‌رسد.

کفش ایتالیایی

دو نوع دوخت دور چرمی کفش وجود دارد: گودیر (Goodyear) و نروژی (Norwegian). بیشتر سازندگان کفش‌های سفارشی در ایتالیا از دوخت گودیر استفاده می‌کنند. نروژی دوختی است که بیشتر کفاشان دنیا از آن استفاده می‌کنند اما در میان آن‌ها کفاشان ایتالیایی علاقه شدیدی به استفاده از آن دارند. مشکلی که کفش‌های سفارشی دارند، گران‌قیمت بودن آن‌ها است که باعث می‌شود آن‌ها از یک کفش موردعلاقه مردانه به یک کفش لوکس در خارج از ایتالیا تغییر کنند.

 

این روزها، کارخانه‌های تولیدکننده کفش یا کارگاه‌های ساده تولید کفش‌های ایتالیایی سفارشی، در کشورهای دیگر شعبه‌های مختلفی با کیفیت ثابت ایتالیایی تأسیس کرده‌اند که همان کیفیت را، در زمان اندک و البته هزینه بیشتر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد. با پیشرفت اینترنت شما شرکت‌های زیادی را می‌توانید در ایتالیا پیدا کنید که کفش‌های خودش را به‌صورت مستقیم و پست بین‌المللی به دست مشتریان خودش می‌رساند.

 

همه‌چیز در چرم خلاصه می‌شود

کفش ایتالیایی

ایتالیایی‌ها مردمان شیک‌پوشی هستند و به همین علت است که بیشتر کفش‌های ایتالیایی از چرم ساخته می‌شوند. کفش چرمی مردانه یکی از المان‌های شیک‌پوشی مردانه است. برخلاف دیگر کشورها، هر گوشه ایتالیا، پر از مغازه‌های دباغی و فرآوری چرم است که نشان می‌دهد مردم این کشور هنوز دوست دارند صنایع قدیمی و بزرگ خودشان را سرپا نگه دارند. ویژگی که می‌تواند کفش‌های چرمی را متمایز کند، کیفیت بالای آن‌ها در ساختن کفش‌های چرمی دو رنگ است.

چرمی که در کفش ایتالیایی استفاده می‌شود، معمولاً دارای قسمت‌های روشن و تاریک است که به‌وسیله صیقل و زنگار تولید می‌شوند. کفش چرمی چند رنگ، می‌تواند به‌راحتی با لباس‌های مختلف ترکیب شود و استایل های مختلفی تولید کند.

 

هنر تولید کفش مردانه ایتالیایی

کفش‌های ایتالیایی علاوه بر چرم مرغوب، دوخت متفاوتی نیز در داخل کفش دارند که آن را در مقابل نفوذ آب و رطوبت مصون نگه می‌دارد. این نوع دوخت مخصوص ایتالیا است و نام آن بلیک (Blake) است. دوخت بلیک شباهت زیادی به دوخت گودیر دارد اما در داخل کفش این کار صورت می‌گیرد. دوخت گودیر اجازه دسترسی کفاش به داخل کفش و انجام دادن دوخت بلیک را می‌دهد. این دوخت‌های ریز و بسیار ساده توانسته‌اند، تفاوت‌های بزرگی در صنعت کفش به وجود آورند.

 

کیفیت کفش مردانه ایتالیایی

از لحاظ هزینه و قیمت تمام شده همه کفش‌های باکیفیت ایتالیایی دارای قیمت مشابهی هستند. از لحاظ کیفیت باید گفت که کفش‌های دوخت گودیر بر اساس نظر بسیاری از طراحان و سازندگان کفش‌ها در رتبه نخست قرار می‌گیرند اما این یک قانون کلی نیست. کفشی که با دوخت گودیر ساخته شده باشد مسلماً دارای دوخت بلیک نیز است که باعث افزایش قیمت و کیفیت آن می‌شود.

کفش دوخت گودیر ایتالیایی معمولاً اگر بدون دوخت دیگری همانند بلیک باشد، انعطاف‌پذیری اندکی خواهد داشت و کسانی که پاهای حساس دارند، به سختی می‌توانند خودشان را با این کفش تطبیق دهند. در داخل کفش‌های گودیر، چوب‌پنبه استفاده می‌شود که در دیگر کفش‌ها اثری از آن نمی‌بینید.

کفش ایتالیایی

در نهایت آنچه که می‌تواند کفش مردانه ایتالیایی را از دیگر کفش‌های دنیا متمایز کند، پاشنه در آن‌ها است. پاشنه کفش‌های مردانه ایتالیایی در دهه‌های ۷۰ میلادی، بلند بودند ولی این سبک از کفش‌ها فروکش کردند. امروزه کفش‌های مردانه با پاشنه‌های متوسط مد شده‌اند. ویژگی که کفش پاشنه متوسط دارد، توانایی پوشیدن آن توسط هر مردی است. کفش‌های ایتالیایی همیشه یک قدم از مد دنیا جلو بوده‌اند و گاهی مد کفش‌های مردانه تابعی از دوخت و ساخت انواع کفش‌های ایتالیایی بوده است.

 

کفش ایتالیایی، آمریکایی، انگلیسی یا…؟

کفش ایتالیایی

اگر صادقانه بخواهیم قضاوت کنیم باید از هر نوع کفشی در داخل کمد خودتان داشته باشید و از آن‌ها به‌صورت متوالی استفاده کنید؛ اما در مقام مقایسه، کفش‌ مردانه ایتالیایی در رده اول قرار دارد و بعد از آن، کفش‌های آمریکایی و انگلیسی هستند. منظورمان از کفش‌های انگلیسی و آمریکایی هم نوعی از دوخت ایتالیایی است که در این کشورها کمی تغییر کرده و با نام آمریکایی و انگلیسی به بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

۱- راهنمای ست کردن کفش و کمربند برای آقایان خوش سلیقه

۲- ۵ مدل کفش کلاسیک مردانه و نحوه ست کردن آن‌ها با لباس

۳- آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :