امید جعفری در
0

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

کفش‌های زیادی داخل انبار خانه شما به خاطر لکه‌هایی که روی پاشنه و روی کفش دارند، افتاده و مانده‌اند. در این مطلب آموزش تمیز کردن کفش را به شما ارائه خواهیم داد تا کفش‌های انبار شده خودتان را تمیز کنید و دوباره بپوشید. همراه چی بپوشم باشید.

 

آموزش تمیز کردن کفش

برای شروع کار و تمیز کردن کفش ، وسایلی که لازم داریم بدین شرح است: مسواک قدیمی و مستعمل، جوش‌شیرین، آب، تشت آب، برس ناخن و برس لایه‌بردار، سوهان ناخن و پاک‌کن. کفش‌ها برخلاف ظاهرشان، جنس حساسی دارند و اگر در پاک کردن لکه‌ها کمی بی‌احتیاطی به خرج دهیم، رنگ یا بافت آن‌ها را از بین می‌بریم و باز آن‌ها را به انبار بازمی‌گردانیم. پس قبل از هر چیزی بهتر است از جنس کفش خودتان آگاهی پیدا کنید و سپس بر اساس دستورالعمل‌های پیش رو اقدام به پاک کردن لکه‌ها کنید. پاک کردن لکه‌ها شاید چندین مرحله لازم داشته باشد، کمی صبورانه کار خواهید کرد.

 

تمیز کردن کفش های چرمی

از محلول هم‌حجم (ترکیبی به یک اندازه) از سرکه سفید و آب برای پاک کردن لکه‌های کفش چرمی خودتان استفاده کنید. زمانی که کفش خشک است، با استفاده از یکپارچه نرم، آن را تمیز کنید. باقی‌مانده مواد روی کفش را می‌توانید با جوش‌شیرین پاک‌کنید. بعد از دو مرحله، پاک‌سازی، هر آنچه که باقی‌مانده را با آب و سرکه و یکپارچه نخی تمیز کنید. برای تمیزکاری بیشتر، این کار را تکرار کنید. واکس بعد از تمیزکاری فراموش نشود.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن کفش های فومی

برای پاک کردن لکه‌های ناخوشایند از پاشنه و روی کفش چرم مصنوعی خودتان، از یک پنبه آغشته به نفت می‌توانید استفاده کنید. برای رفع کدری، شیشه‌پاک‌کن استفاده کنید تا جلا به کفش‌هایتان دوباره بازگردد. برای درخشندگی بیشتر از واکس های براق کننده می توانید کمک بگیرید.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن کفش های جیر

با استفاده از یک برس ناخن یا برس لایه‌بردار، توجه کنید که در یک جهت به روی لکه بکشید و آن را از روی کفش پاک‌کنید. زمانی که بیشتر آلودگی‌ها از روی کفش پاک شد، کمی فشار را زیاد کنید و سعی کنید باقی‌مانده آلودگی‌ها را پاک‌کنید. اگر لکه‌ها جان‌سخت‌تر هستند، می‌توانید از خودکار پاک‌کن استفاده کنید یا از سوهان ناخن استفاده کنید. در آخرین مرحله می‌توانید از لیف آغشته به الکل یا سرکه سفید برای پاک کردن سمج‌ترین لکه‌ها استفاده کنید. دقت کنید که گاهی پاک کردن لکه‌ها به قیمت از بین رفتن جیر و رنگ کفش خواهد شد.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن بوت های آگ UGG

از برس ناخن یا برس لایه‌بردار دوباره برای این کار استفاده کنید، این بار جهت شما به بیرون از کفش باشد. سپس با استفاده از پاک‌کن، لکه‌های محکم‌تر را پاک‌کنید. سپس کل لایه بیرونی کفش را با استفاده از یکپارچه خیس (نم‌دار) بپوشانید. دقت کنید که پارچه زیاد آبکی نباشد زیرا که می‌تواند لایه‌های کفش را از بین ببرد. ترکیبی با استفاده از آب و سرکه، با یک اندازه مساوی درست کنید، به آرامی روی نقطه‌هایی که می‌خواهید پاک‌کنید بکشید. با استفاده از پارچه نم‌دار دیگری، محلول‌ها را از روی کفش پاک‌کنید. داخل کفش خودتان را با روزنامه کاملاً سفت کنید، این کار باعث می‌شود که هنگام خشک شدن، کفشتان تغییر شکل ندهد.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن کفش های پارچه‌ای

تمیزکاری کفش‌های اسنیکرزی و کرباسی خودتان را با یک مسواک شروع کنید. در ادامه از مسواک برای سابیدن محلول جوش‌شیرین و آب به‌اندازه مساوی به روی کفش خودتان استفاده کنید. مرحله بعدی شستشو دستی است. همانند ماشین لباس‌شویی که در حالت آب سرد کار می‌کند، کفش‌های خودتان را با مقداری شوینده که برای ماشین لباس‌شویی نیمه‌پر استفاده می‌کنید داخل تشت خیس کنید و سعی کنید که کمی روی کفش را بسابید. دقت کنید که کمی بعد ازاینکه کفش در مواد شوینده به‌صورت کامل شسته شد، آب‌کشی کنید و اجازه دهید که در معرض هوا خشک شود. استفاده از خشک‌کن و یا سشوار باعث می‌شود که شکل کفش شما تغییر کند.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن کفش‌ های ورزشی

این کفش‌ها را ابتدا به‌وسیله یک مسواک پاک‌کنید و بعد از تمام شدن این مرحله مسواک را بشویید. مسواک را داخل یک قاشق چای‌خوری ماده شوینده و یک لیوان آب قرار دهید. از این محلول می‌توانید برای پاک کردن قسمت‌های پلاستیکی، پارچه‌ای استفاده کنید. به‌هیچ‌وجه روی فوم‌های چرم مصنوعی و چرم این محلول را نکشید. از اسفنج خیس برای پاک کردن محلول روی کفش استفاده کنید. برای تمیزکاری توری کفش‌ها، باید از لباس‌شویی کمک بگیرید.

کیسه‌های مخصوص کفش وجود دارد که می‌توانید کفش را درون آن قرار دهید و داخل لباس‌شویی رها کنید. بهترین توصیه در مورد کفش های ورزشی این است که بعد از هر بار استفاده سعی کنید کفش خودتان را با اب و صابون تمیز کنید تا نیازی نباشد با محلول‌های سخت‌تری این کار را چند روز بعد انجام دهید.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن اسنیکرهای سفید

از پولیش ناخن و یا سرکه به همراه توپ‌های پنبه‌ای برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید. محلول‌های شوینده‌ای که می‌خواهید استفاده کنید را به‌صورت رقیق‌شده بکار ببرید تا کفشی رنگ رفته نداشته باشید. برای رقیق‌سازی به نسبت یک به پنج از محلول‌های شوینده و آب استفاده کنید. مرحله نهایی شستشو با آب گرم است.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن دمپایی اسفنجی

دمپایی‌های اسفنجی شما بعد از یک شنا یا گردش در ساحل بو خواهد گرفت. برای تمیزکاری آن‌ها با آب گرم شروع کنید. بعد از آن دمپایی‌ها را داخل محلول جوش‌شیرین به مدت پنج دقیقه رها کنید. برای ادامه کار از مسواک قدیمی باید کمک بگیریم. برای راحتی کار می‌توانید کفش خودتان را با ماشین لباس‌شویی بشویید، هرچند زیاد بهداشتی نیست. تنظیمات را روی آب سرد قرار دهید و همراه شوینده مقداری سرکه هم اضافه کنید.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن کفش تابستانی لژدار

برای شروع آب به همراه نصف لیوان سرکه سفید و چند قطره مواد شوینده ظرف را مخلوط می‌کنیم و برای مدت ۳۰ ثانیه کفش را داخل این مخلوط غوطه‌ور می‌کنیم. برای پاک کردن لژ از یکپارچه نرم استفاده کنید و با حرکت‌های رفت و برگشتی این قسمت را تمیزکاری کنید. قسمت حصیری را با استفاده از یک برش آغشته به مواد شوینده‌ای که درست کرده‌اید تمیز کنید. وسایل را برای تمیز کردن کفش های بعدی نگه‌دارید.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

تمیز کردن کفش های لژدار حصیری

برای پاک کردن پاشنه کفش و اطراف آن، از مسواک به همراه شوینده ملایم استفاده کنید. دقت کنید که جهت برس کشیدن شما دقیقاً در جهت حصیرهای لژ کفش باشد تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

آموزش تمیز کردن کفش ؛ از کفش‌های چرمی مردانه تا صندل زنانه

 

شستن و تمیز کردن کفش به کمک ماشین لباسشویی

آیا می‌توان کفش‌ها را به کمک ماشین لباسشویی شست و تمیز کرد؟ بله! خیلی از ما نمی‌دانیم برخی از کفش‌ها را می‌توان به وسیله ماشین لباسشویی شست. در ادامه به شما خواهیم گفت کدام کفش‌ها را می‌توان با ماشین لباسشویی شست و کدام مدل از کفش‌ها قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند.

شستن و تمیز کردن کفش به کمک ماشین لباسشویی

آیا می‌توان همه کفش‌ها را با ماشین لباسشویی شست؟

امکان شستن کفش‌ها با ماشین لباسشویی به جنس آن‌ها بستگی دارد. با بررسی برچسبی که داخل کفش قرار دارد خواهید فهمید که این کفش قابل شستشو با ماشین لباسشویی هست یا خیر. اما به عنوان یک قاعده کلی بهتر است بدانید کفش‌هایی که از چرم و پوست حیوانات ساخته شده‌اند را نباید با ماشین لباسشویی شست. آب براحتی می‌تواند به این مواد آسیب برساند، بنابراین بهتر است از مواد پاک کننده یا واکس‌هایی که مخصوص به این جنس از کفش‌ها طراحی شده‎اند استفاده کنید.

به همین ترتیب کفش‌هایی که از پارچه‌های ظریف مانند ساتن و ابریشم ساخته شده‌اند یا کفش‌های عروس و مجلسی که تزئینات خاصی بر روی آن‌ها قرار داده شده، باید با دقت بیشتر تمیز شوند.

معمولا تمیز کردن کفش های ورزشی با ماشین لباسشویی امکان‌پذیر است، زیرا این مدل کفش‌ها بیشتر از منسوجاتی مثل پنبه، نایلون و پلی استر ساخته می‌شوند. برخی از کفش‌هایی که جنس PU یا PVC دارند هم با ماشین لباسشویی می‌توان شست، پس حتما قبل از تمیز کردن کفش برچسب روی آن را به دقت بررسی کنید.

آیا می‌توان همه کفش‌ها را با ماشین لباسشویی شست؟

راهنمای گام به گام شستش کفش با ماشین لباسشویی 

در ادامه راهنمای ساده شستن کفش در ماشین لباسشویی را خواهید خواند.

 

برچسب راهنمای کفش را بررسی کنید

قبل از انجام هرکاری برچسب مراقبتی روی کفش را بخوانید. روی این برچسب بهترین راه برای تمیز کردن کفش با توجه به جنس و پارچه آن به شما پیشنهاد شده است. اگر کفش‌هایتان نباید به طور کامل به آب شسته شوند، بهتر است از یک مسواک قدیمی که دیگر استفاده نمی‌کنید برای تمیز کردن سطح آن کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن سطح کفش استفاده کنید.

برچسب راهنمای کفش را بررسی کنید

کفش‌هایتان را آماده کنید 

قبل از شستن کفش با ماشین لباسشویی حتما آلودگی‌های روی آن و گل و لای را با یک مسواک قدیمی، برس کفش یا پارچه تمیز کنید و بند کفش‌ها را دربیاورید. اگر کفش شما آلودگی بیشتری دارد، حتما کفش‌ها را زیر شیر آب بگیرید تا آلودگی‌ها پاک شوند. این کار باعث می‌شود ماشین لباسشویی کار خود را به طور موثر و کارآمد انجام دهد.

 

محافظت از کفش‌ها 

می‌توانید کفش‌ها را داخل کیسه شستشوی لباس قرار دهید تا از برخورد مداوم کفش با بدنه ماشین لباسشویی جلوگیری کرده و از آن‌ها محافظت کنید. اگر کیسه شستشوی لباس در اختیار ندارید می‌توانید از یک روبالشی کوچک یا حوله برای این کار استفاده کنید. دقت داشته باشید که روبالشی یا حوله‌هایی که برای شستشوی کفش به کار برده می‌شوند نباید دوباره مورد استفاده شخصی قرار بگیرند، بهتر است از لوازم کهنه و بلااستفاده برای این کار کمک بگیرید.

برچسب راهنمای کفش را بررسی کنید

تنظیم ماشین لباسشویی

لباسشویی را روی درجه حرارت ۳۰ درجه تنظیم کنید، هرچه دمای آب بالاتر باشد امکان خراب شدن کفش‌ها بیشتر خواهد بود. بخصوص هنگام شستن کفش‌هایی از جنس PVC باید به این نکته دقت ویژه‌ای داشته باشید. اگر کفش شما رنگی است، از مواد شوینده برای لباس‌ها و الیاف رنگی استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط:

۱- چگونه کتانی های قدیمی را تمیز کنیم؟

۲- کفش‌های سفیدتان را با خمیر ریش تمیز کنید

۳- ۹ روش ساده برای تمیز کردن کتانی سفید

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

عسل در تاریخ 10 می 2018

خیلی خوب و کاربردی بود

امید جعفری در تاریخ 05 ژوئن 2018

امیدوارم همیشه کفش های تمیز به پا داشته باشید

حسین زاده در تاریخ 10 می 2018

بهترین سایت مد و لباس در ایران
درود به همه شما و درود به آقای امید جعفری
ممنونم

امید جعفری در تاریخ 05 ژوئن 2018

ممنون از لطف شما دوست عزیز
باعث دلگرمی و قوت قلب ما هستید

نامی در تاریخ 16 می 2018

سلام کفش های کانورس سفید رو چطور میشه تمیز کرد؟ رنگ پارچه کفش زرد شده ؟ راهی هست درست بشه ؟

امید جعفری در تاریخ 05 ژوئن 2018

اگر رنگ پارچه کانورس زرد شده باشد به احتمال زیاد از شوینده مناسبی استفاده نکرده اید، نگران نباشید. از سفید کننده ملایم استفاده کنید. اگر جواب نداد میتوانید روی پارچه را کمی با استفاده از اسکاچ بسایید.
ممکن است تنها راه باقی مانده واستفاده از رنگ پارچه باشد.
سعی کنید کانورس های سفید را با شوینده ملایم بشورید.
موفق باشید.

احمد ولروجردی در تاریخ 07 ژوئن 2018

امید عزیز
ممنون از این مقاله خوبی که نوشتید
واقعا کاربردی هستش
و میتونه عمر کفش را بیشتر از قبل بکنه

امید جعفری در تاریخ 11 ژوئن 2018

ممنون که مطالعه کردیدحامد جان
امیدوارم همیشه ما رو دنبال کنید.

سامان در تاریخ 02 فوریه 2019

من یک کفش آل استار سفید دارم چند بار شسته شده رنگ اش زرد شده
چه کار باید کرد؟ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :