نحوه تشخیص ریبن اصل

0

یکی از مواردی که ذهن خیلی از خریداران عینک‌های آفتابی و مخصوصا ریبن را به خودش معطوف کرده، نحوه تشخیص ریبن اصل هستش که در صورتی که درست و اصل باشد قیمت بالایی دارد ولی برخی سود جویان حتی نسخه‌های تقلبی و Replica رو به قیمت نجومی می‌فروشند. با چی بپوشم همراه باشید تا نحوه تشخیص ریبن اصل را به شما آموزش دهیم.

نکات کلی تشخیص عینک آفتابی ریبن اصل

اول از همه باید بدانید که گروه تولیدی Luxottica برند بوش و لمب Bausch & Lomb را در سال ۱۹۹۹ خریداری کرده و از آن زمان ریبن فقط در کشور ایتالیا تولید می‌شود به جز برخی مدل‌ها که در کشور چین تولید میشوند مثل Ray-Ban Jr یا ریبن جونیور.

۱- پس هر عینک ریبن که  نوشته “Bausch & Lomb” یا “B & L” داشت صد در صد تقلبی است و یا تولید قبل از ۱۹۹۹ هست. با این اوصاف هنگام خرید این عینک‌های آفتابی باید از خودتان بپرسید چنین محصول کهنه‌ای ارزش خرید را دارد یا نه.

۲- تمام عینک‌هایی که از سال ۱۹۹۹ به بعد و توسط شرکت Luxottica تولید شدند، روی پل عینک کلمه ریبن، طول لنز و سپس طول پل عینک را درج می‌کنند مثلا  RAY-BAN 55  ۱۴.

در نسخه تقلبی این نوشته دقیقا بالای پل عینک هستش ولی در نسخه اصلی زیر پل عینک قرار دارد که عینک را کج کنید تا این نوشته را ببینید.

نحوه تشخیص ریبن اصل

توجه به ظاهر عینک آفتابی

عینک ریبن اصل از مواد اولیه مرغوب تهیه می‌شود به همین علت اگر عینکی که قصد خرید آن را دارید اصل باشد باید بدنه‌ای صاف و بدون ناهمواری داشته باشد. عینک ریبن اصل به دلیل کیفیت ساخت بالا نباید بیش اندازه سبک و شکننده باشند. لنزهای عینک ریبن اصل معمولا از شیشه واقعی ساخته می‌شوند. عینک ریبن اصل به خوبی جلا داده می‌شود به همین دلیل هم شما نباید روی هیچ نقطه‌ای از عینک آثار خط افتادگی ببینید.

نحوه تشخیص ریبن اصل نحوه تشخیص ریبن اصل

وزن عینک آفتابی ریبن اصل

عینک را در دست خود بگیرید، عینک نباید بیش از حد سبک باشد و باید استحکام لازم را داشته باشد. نباید با در دست گرفتن عینک آفتابی احساس شکنندگی و ظرافت بیش از حد داشته باشید. معمولا همه عینک‌های آفتابی ریبن دارای یک پشتیبان فلزی هستند که داخل دسته‌های عینک قرار می‌گیرند. این فلزها باعث می‌شوند که عینک استحکام لازم را داشته باشد و بتواند وزن عینک را تحمل کند. اگر دسته‌های عینک شما از مواد شفاف ساخته شده باشند می‌توانید این فلزها را به راحتی ببینید.

لنز عینک آفتابی ریبن اصل

عینک را از جعبه بیرون آورده و از رو به رو به آن نگاه کنید با نوک انگشتان خود چند ضربه به شیشه عینک بزنید. اگر احساس کردید که شیشه عینک از جنس شیشه ساخته شده و نه پلاستیک می‌توانید خوشحال باشید، زیرا برند ریبن معمولا از شیشه‌های واقعی برای ساخت عینک‌هایش استفاده می‌کند. البته شیشه نبودن جنس لنز عینک لزوما به معنای تقلبی بودن عینک آفتابی شما نیست بلکه با بررسی این مورد در کنار بررسی کیفت، استحکام و وزن عینک آفتابی می‌توانید به تقلبی یا اصل بودن عینک خود پی ببرید.

در قسمت زیر چند مورد دیگر به صورت مقایسه‌ای قرار گرفته است که باید به آن‌ها توجه کنید.

مدل‌هایی که اصل باشند داخل تصاویر با Ray Ban  و مدل‌های تقلبی با نام Replica نوشته شده‌اند.

نحوه تشخیص ریبن اصل نحوه تشخیص ریبن اصل

به درزها و لولاهای عینک خوب دقت کنید. در قسمت اتصال این لولاها به عینک نباید هیچ اشکالی وجود داشته باشد و جنس این لولاها باید باکیفیت باشد.

نحوه تشخیص ریبن اصل

نحوه تشخیص ریبن اصل

نحوه تشخیص ریبن اصل نحوه تشخیص ریبن اصل

روی شیشه ریبن اصل کلمه ریبن بصورت لیزری حک شده و اگر دقت کنید شکل نامتوازنی دارد ولی روی نمونه تقلبی خیلی تمیز و بدون نقص نوشته شده.

نحوه تشخیص ریبن اصل
اصل
نحوه تشخیص ریبن اصل
تقلبی

مورد دیگر هم در مورد پد بینی عینک هست که روی بینی قرار می‌گیرد

نحوه تشخیص ریبن اصل
اصلی
نحوه تشخیص ریبن اصل
تقلبی

قسمت داخلی عینک و دسته ها را بررسی کنید. روی دسته چپ ریبن اورجینال بدین ترتیب نوشته شده. البته عینک های مدل خلبانی ریبن که دسته نازکی دارند این نوشته ها را ندارند.

  1. مدل ریبن مثلا RB 3025
  2. توضیح مدل مثلا AVIATOR LARGE METAL
  3. زیرمدل مثلا W3234
  4. طول لنز و پل عینک مثلا ۵۵ □ ۱۴
  5. نوع لنز مثلا ۳N

بطور کلی  RB 3025 AVIATOR LARGE METAL W3234 55 □ ۱۴ ۳N

نحوه تشخیص ریبن اصل

لیبل ریبن هم باید همیشه روی لنز چپ قرار گرفته شده باشد و روی آن عبارت “۱۰۰% UV PROTECTION” نوشته نشده باشد. فقط نمونه هایی که پلاریزه هستن نوشته “POLARIZED” را خواهند داشت و مواردی که روی آن‌ها نوشته شده “۱۰۰% UV PROTECTION” یا “Ray-Ban  Polarized.” صد در صد تقلبی هستند.

نحوه تشخیص ریبن اصل

با این توضیحات باید نحوه تشخیص ریبن اصل برای شما ساده تر شده باشد.

مطالب مرتبط:

۱- ریبن، مشهورترین عینک آفتابی جهان

۲- چوب بپوشیم؟

۳- مدل های عینک خلبانی برای آقایان

۴- تاریخچه برند پرسول

بهراد
نویسنده: بهراد
بهراد هستم یه هوادار مد و فشن. بیشتر در مورد استایل آقایون می نویسم و مهندس مکانیکم.


دیدگاه شما

hormoz در تاریخ 06 سپتامبر 2016

man si o chahar sal dar amrika khalabani kardam va yek rooz ham einak Ray Ban nazadam.
Einak Ray Ban mal kasani ast k khalaban nistand va ada ye khalabani dar mia rand.ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :