نحوه شستشو و نگهداری لباس مجلسی و لباس عروس

3 آوریل 2017 ساعت 08:39

توسط نرگس حسین زاده

نحوه شستشو و نگهداری لباس مجلسی و لباس عروس

پیراهن مجلسی خریده‌اید، آن را پوشیده‌اید و حالا وقت این رسیده است که آن را تمیز کنید. مشکل اینجاست که ایده‌ای برای چطور تمیز کردن آن ندارید. لحظات شگفت آوری را در مراسم عروسی گذرانده‌اید. به خانه برمی‌گردید، نگاهی به لباس عروس خود می‌اندازید و دستپاچه می‌شوید. “این همه لکه از کجا آمده است؟” خانم‌های عزیز، نگران نباشید. ما در این مقاله به شما دستورات و نکات قدم به قدم و نحوه شستشو و نگهداری لباس مجلسی و لباس عروس را آموزش می‌دهیم. با چی بپوشم  همراه باشید:

بررسی لباس

اولین کاری که باید انجام دهید این است که دستور العمل روی تگ لباس‌تان را به خوبی مطالعه کنید.
اگر روی آن نوشته شده “فقط خشک شویی” پس آن را به بهترین خشک شویی که می‌شناسید ببرید. گاهی اوقات ممکن است، بهتر باشد که طور دیگر عمل کنید. اگر لباس شما دستور العملی ندارد، در این صورت کار کمی مشکل است. اما نگران نباشید ما به شما در حل این مشکل کمک می‌کنیم.

جنس پارچه‌ی پیراهن‌تان را به خوبی تشخیص دهید

ابریشم، ریون، ژپون و ساتن بسیار نازک و ظریف هستند و به مراقبت بیشتری در خشک شویی نیاز دارند. اگر پیراهن شما از جنس پارچه پلی استر است که اکثر لباس‌های امروزی از این جنس هستند، شستشو با دست و شستشو با ماشین لباس شویی با دور کم هم قابل قبول است.
اگر هیچ ایده‌ای در مورد  اینکه جنس پارچه چیست ندارید، با فروشگاهی که آن لباس را خریده‌اید تماس بگیرید. گاهی اوقات پرسیدن از خیاط کارآزموده و یا استفاده از یک ماشین لباس شویی حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند.

جزئیات لباس‌تان را چک کنید

اگر پیراهن شما منجوق دوزی، پولک دوزی، نوار توری، قیطان دوزی ابریشمی و یا پارچه توری دارد، با دقت فقط پیراهن را لکه گیری کنید و یا اینکه کل پیراهن را با دست بشوئید.

نحوه شستشو و نگهداری لباس مجلسی و لباس عروس

تمیز کردن لباس 

تصمیم بگیرید که از چه روشی برای تمیز کردن پیراهن‌تان می‌خواهید استفاده کنید. معمولا این کار ترکیبی از لکه گیری همراه با شستشو با دست و یا شستشو با ماشین لباس شویی است.
لکه گیری: برای لباس‌هایی که تزئینات شکننده و آسیب پذیر مثل: منجوق، پولک، روبان دوزی ظریف و باریک، تور و یا هرگونه پارچه‌ی ظریف و نازک دارند استفاده می‌شود.
شستشو با دست: برای لباس‌هایی که تزئینات شکننده و آسیب پذیر مثل : منجوق، پولک، روبان دوزی ظریف و باریک، تور و یا هرگونه پارچه‌ی ظریف و نازک دارند استفاده می‌شود. نوع پارچه می‌تواند در محدوده ابریشم تا پلی استر باشد.

شست و شو با ماشین لباس شویی با دور کم: برای لباس‌هایی استفاده می‌شود که پارچه‌های ظریف و حساس نداشته باشند و از جنس پلی استر باشند.

 لکه گیری لباس

هرگز اجازه ندهید که لکه و کثیفی برای مدت طولانی روی لباس عروس یا هر لباس دیگری باقی بماند. در اولین فرصت برای تمیز کردن آنها اقدام کنید. هرچه زودتر برای تمیز کردن این لکه‌ها اقدام کنید، راحت‌تر از روی لباس پاک می‌شوند.
لباس‌تان را بررسی کنید و ببنید که آیا لکه‌ای روی آن وحود دارد یا نه. سطح داخل، خارج، دنباله و لبه‌های لباس را با دقت چک کنید.
برای پاک کردن لکه‌ها از لکه‌برهای ملایم استفاده کنید.
به آرامی و با دقت با انگشت و یا اسفنج روی لکه بکشید و اجازه دهید سی دقیقه به همین شکل بماند.
اگر لکه پاک نشد، با مایع پاک کننده رقیق شده مجدد روی لکه بکشید. ( اگر قصد دارید که لباس‌تان را بعد از این کار بشوئید.)
مشکلی که در لکه گیری لباس وجود دارد این است که ممکن است یک حلقه یا خطوطی از لک روی لباس باقی بماند. به همین دلیل بهتر است که بعد از لکه گیری لباس‌تان را به طور کامل بشوئید.
حتی اگر روی تگ لباس شما نوشته شده است که “خشک شویی نشود، با آب شسته نشود، فقط لکه گیری شود.” اگر لباس شما حساس و ظریف نیست می‌توانید با احتیاط و دقت فراوان،  آن را با دست بشوئید.

شست و شو با دست

سینک/ وان/ تشت و یا ظرفی را پر از آب کنید. هرگز از آب داغ استفاده نکنید، چرا که باعث می‌شود لکه قوی‌تر شده و روی لباس باقی بماند. برای پاک کردن لک خون، چربی، لبنیات و سبزی‌ها حتما از آب سرد استفاده کنید. برای لک میوه، آبمیوه و گل از آب ولرم استفاده کنید. برای شست و شو از صابون و یا مایع پاک کننده خیلی رقیق استفاده کنید. لباس‌تان را بطور کامل در آب خیس کنید. بگذارید ۵ دقیقه به همین حالت بماند.
با دقت لکه‌ای را که با دست شسته‌اید را بمالید. برای پاک کردن لکه‌هایی که نزدیک به نقاط حساس و آسیب پذیر لباس  است از یک مسواک نرم استفاده کنید. آب ولرم را خالی کنید و از آب سرد استفاده کنید. به آرامی و با دقت لباس را چند بار با آب بشوئید تا اینکه دیگر کف باقی نماند.

نحوه شستشو و نگهداری لباس مجلسی و لباس عروس
شستشو با ماشین لباس شویی با دور کم

اگر لباس شما زیپ دارد، زیپ آن را ببندید که هم از خراب شدن زیپ جلوگیری کنید و هم زیب باعث آسیب رسیدن به لباس نشود. دکمه‌ها و روبان‌های لباس را باز کنید. لباس را پشت و رو کنید. این کار از کم رنگ شدن لباس جلوگیری می‌کند.
اگر کیسه‌ی لباس شویی دارید لباس را درون کیسه قرار دهید. در نهایت لباس را درون ماشین لباس شویی قرار دهید.
از صابون و یا مایع پاک کننده خیلی رقیق استفاده کنید. ماشین لباس شویی را روی کمترین زمان تنظیم کنید، مگر اینکه لباس‌تان بسیار کثیف باشد.

نحوه شستشو و نگهداری لباس مجلسی و لباس عروس

خشک کردن لباس‌ها 

هرگز برای لباس‌های حساس و ظریف از خشک کن استفاده نکنید. بهترین کار برای خشک کردن لباس‌های مجلسی و یا لباس عروس این است که آن‌ها را در هوای آزاد قرار دهید و برای جلوگیری از رنگ پریدگی آن را پشت و رو کنید.

هرگز لباس را نچلانید

لباس را در سایه و یا در خانه به دور از گرما  قرار دهید. اگر لباس خیلی سنگین نیست آن را آویزان کنید. اگر لباس‌تان سنگین است، آن را در سطح صافی پهن کنید. دلیل این که لباس را باید روی سطح صاف قرار دهید این است که از تغییر شکل آن جلوگیری کنید.

اتو کردن لباس 

مطمئن شوید که کف اتو تمیز باشد. بهتر است برای جلوگیری از ایجاد لک روی لباس، یک پارچه نازک سفید روی لباس بگذارید و اتو را روی آن قرار دهید. لباس‌هایی را که دستور العمل برای اتو کردن دارند را طبق آنچه نوشته شده اتو کنید، در غیر این صورت، اتو کردن را با کمترین درجه شروع کنید و به آرامی درجه را زیاد کنید. اگر احساس کردید که لباس به اتو می‌چسبد سریع درجه‌ی اتو را کم کنید.

استفاده از اتو بخار بهتر است

لباس را به آرامی و ملایمت اتو کنید. هنگام اتو کردن قسمت‌هایی که نزدیک تزئینات لباس است خیلی دقت کنید. برای اتو کردن تورها از درجه‌ی خیلی کم استفاده کنید و بسیار دقت کنید.

نگهداری از لباس مجلسی و لباس عروس

قبل از کنار گذاشتن لباس چند ساعت به آن استراحت دهید. تصمیم بگیرید گه چگونه لباس را می‌خواهید نگه دارید. لباس را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید.
جعبه مقوایی و یا بقچه پارچه‌ای لباس را هر ۲ الی ۴ سال عوض کنید.
امیدواریم که این نکات برای شما مفید واقع شده باشند.

مطالب مرتبط:

۱- چگونه لباس هایتان را نو نگه دارید؟

۲- ترفندهایی برای شستشو و نگه داری لباس ها

۳- ۸ خطای متداول شستشوی لباس و نحوه اجتناب از آن‌ها

۴- نکاتی که قبل از انتخاب لباس عروس دم ماهی باید بدانید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4٫60 out of 5)
Loading...
دیدگاه خود را ارسال کنید ( 5 دیدگاه )

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • من لباس عروسم رو یک ماه قبل عروسی گرفتم و توی کاورش نگه داشتم، یکم دنباله لباسم چروک شده بود فقط

 • لباس عروس رو خودمون بشوریم یا بدیم خشکشویی؟ چند بار لباس مجلسی رو دادم خشکشویی اصلا راضی نبودم .

 • چه جالب من فکر میکردم شستن لباس عروس کلی داستان داره ولی راهنمایی های شما کامل بود

 • بسیار بسبار سپاسگذارم از راهنماییتون. من برای عروسیم از دوستم لباس گرفتم و برآورد کردم هزینه اتوشویی و خشک شوییش خیلی زیاد میشه. اگر خودم لباس رو که بالا تنه کار شده و دامن توری داره با دست بشورم یعنی با آب سرد و صابون و بذارم خشک بشه و برای اتو بدم اتوشویی مشکلی برای لباس به وجود نمیاد. ممنون میشم بیشتر راهنماییم کنید.

  • سلام دوست عزیز
   حتما قبل از شستن بیشتر در مورد جنس پارچه لباستون تحقیق کنید و چون کار شده هست مطمئن بشید که آسیبی به لباس نمیزنید.
   ممکن هست لباستون لک بشه… بهتر هست به خشکشویی بسپرید

 • آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوش تیپ بودن خوشتیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت مو شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

  ©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

  This site is protected by wp-copyrightpro.com