chadmin در
0

چطور سایز لباس خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

چطور سایز لباس خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

در خرید اقلامی همچون پوشاک علاوه بر بحث سلیقه، موضوع مناسب بودن اندازه آن نیز مطرح می شود که خود مشکلی مضاعف است. بنابراین بهترین و کم دردسرترین کار، خرید اقلامی غیرپوشاکی به عنوان سوغات سفر است. حال اگر با وجود این موارد همچنان بر خرید پوشاک برای خانواده و یا دوستان خود اصرار می ورزید و یا سفارشی را از سوی آنها دریافت کرده اید، گرفتن سایز فرد چندان کافی نیست زیرا سایز لباس ها معمولاً با توجه به برش و دوخت خیاط آنها متفاوت است، البته در صورتی که لباسی در سیستمی استاندارد دوخته شده باشد، عدد سایز موجود بر روی برچسب لباس با در نظر گرفتن تمامی موارد اندازه گیری فرد و تناسب موجود بین اعضای بدن او زده شده است. چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

مطالب مرتبط: 

۱- چگونه دو سایز کوچک تر به نظر برسیم؟

۲- چگونه سایز پیراهن خود را اندازه بگیرم؟

۳- ۲۵ مدل مانتو زنانه و دخترانه جدید؛ که باید همین امروز بخرید

چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

برای خرید لباس چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

 سایز دقیق‌ شما چند است؟ دانستن سایز دقیق و درست مهم‌ترین مورد در انتخاب لباس است. مهم است لباسی را که انتخاب می‌کنید روی اندام‌تان بنشیند؛ یعنی نه گشاد باشد که به تن‌تان زار بزند و نه آنقدر تنگ باشد که در آن لباس احساس راحتی نداشته باشید. مهم‌ترین جایی که همین ندانستن سایز گیرتان می‌اندازد خرید کردن از فروشگاه‌هایی است که امکان پرو لباس ندارند. زمانی را تصور کنید که یک‌سفربه کشوری خارجی در پیش دارید و اطرافیان به شما پیشنهاد خرید لباس یا کفش به عنوان سوغات داده‌اند و شما هم استانداردهای درست لباس و کفش آن کشور را نمی‌دانید!

سایزبندی استاندارد ، برای گرفتن سایز درست یادتان باشد:

همیشه هم که نمی‌شود به چشم‌هایتان اعتماد و سایزها را چشمی انتخاب کنید، چرا که امکانی برای تعویض لباس وجود ندارد! ما در این گزارش سایزهای استاندارد بانوان و آقایان را به شما معرفی کرده‌ایم. همچنین اندازه‌های استاندارد قسمت‌های مختلف اندام شما در این گزارش به صورت جدول آمده تا به راحتی از آن استفاده کنید.

سایزبندی استاندارد ، برای گرفتن سایز درست یادتان باشد:

 • حتما لباسی نازک بپوشید.
 • غذا و آب زیادی نخورید.
 • از مترهای استاندارد استفاده کنید.
 • از یک فرد دقیق و منصف کمک بگیرید.

و در نهایت اینکه صاف بایستید، شانه‌ها را به عقب بدهید. گردن صاف و کمر در راستای بدن‌ باشد تا شکم‌تان هم آویزان نباشد!

برای خرید لباس نیز اگرچه اندازه گیری بدن بهترین و مطمئن ترین راه است ولی در صورت نداشتن فرصت کافی برای این منظور، می توانید یکی از لباس هایی که از هر نظر برای فرد مورد نظر مناسب است را انتخاب کرده و با خود ببرید و یا آنکه اندازه آن را با جزئیات کامل در دفترچه ای یادداشت کرده و همراه داشته باشید. این کار در مورد شلوارها بسیار نتیجه بخش است. لازم به ذکر است که متفاوت بودن عدد سایز موجود بر روی برچسب لباس های مناسب یک فرد همیشه نیز حاصل عدم رعایت استاندارد دوخت نیست بلکه در برخی موارد همین تفاوت خود براساس استانداردی جهانی است.

چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

سیستم سایزبندی پوشاک در جهان

 • علامت EU: نشان‌دهنده‌ی سایزبندی اروپایی
 • علامت US: نشان‌دهنده‌ی سایزبندی آمریکایی
 • علامت UK: ‌نشان‌دهنده‌ی سایزبندی انگلیسی

در کشور ما بیشتر از سایزبندی اروپایی استفاده می‌شود، اما دانستن بقیه‌ی سیستم‌های سایزبندی هم می‌تواند در انتخاب لباس مناسب کمک‌کننده باشد. برای توضیح سیستم‌های سایزبندی لباس باید بگوییم، به عنوان نمونه پیراهن و بلوزی که در سیستم اروپایی سایز ۳۸ برچسب خورده است، در سیستم آمریکایی با عدد ۸ و در سیستم انگلیسی با عدد ۱۰ نشان داده می شود و یا اینکه کفش شماره ۴۰ در سیستم اروپایی در سیستم آمریکایی عدد ۷ برای آقایان و عدد ۸ برای خانم ها و در سیستم انگلیسی عدد ۵/۶ برچسب می خورد.
جالب توجه آنکه برخی از افراد به خصوص خانم ها با توجه به عدم تناسب نیمه پایینی و نیم تنه بالایی بدنشان نمی توانند از یک سایز واحد برای یک لباس کامل استفاده کنند لذا مجبور هستند سایز بالاتنه را متفاوت تر و در اغلب اوقات کوچکتر از سایز لباس برای نیمه پایینی بدن تهیه کنند.
علاوه بر استانداردها برخی از کارخانه های حتی معروف دنیا نیز به جهت نحوه برش خاص لباس را کمی بزرگتر و یا کوچکتر از حد استاندارد می دوزند که شناخت آن مارک و خصوصیات دوخت آنها می تواند شما را برای انتخاب لباسی مناسب کمک کند.

چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

با سایزهای استاندارد آشنا شوید

ظاهرا هر کدام از ما سایز دقیق خودمان را می‌دانیم اما اگر بدون پرو دست به خرید و انتخاب بزنیم، خرید ریسکی انجام داده‌ایم. به همین دلیل بهتر است که با استانداردهای اصلی سایز لباس، حتی در کشورهای مختلف هم آشنا باشید. لباس‌هایی که متعلق به برندهای شناخته شده دنیا هستند، سایزهای استاندارد‌تری دارند اما اگر شما اصول تعیین سایز و جدول تطبیقی و مدل‌های مختلف سایزبندی را بدانید، با تضمین خرید می‌کنید؛ حتی اگر برای دیگران خرید کنید.

چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

آیا دو سایزی‌ شده‌اید؟

بعضی از افراد هم کمی کارشان در انتخاب لباس سخت است. چرا که تک‌سایزی نیستند و بدن‌شان اصطلاحا دوسایزی است؛ یعنی سایز بالا‌تنه‌شان به پایین‌تنه‌شان نمی‌خورد. اگر به تازگی متوجه این تغییرات شده‌اید که چه بهتر، سریع‌تر به فکر اصلاح سایز خودتان باشید. گاهی با کمک یک مربی حرفه‌ای در یک باشگاه (همراه با مشورت یک پزشک) می‌توانید با انجام تمریناتی این تغییر سایز را اصلاح کنید.

چطور سایز لباس را اندازه گیری کنید

هیچ سایزی ایده‌آل شما نیست؟

مراقب باشید وارد بازی سایزهای ایده‌آل نشوید! هیچ سایزی به تنهایی ایده‌آل نیست. آیتم‌های مختلفی برای یک سایز ایده‌آل مطرح است. اینکه برخی می‌گویند سایز ۳۴ خوب است، به قد و وزن فرد بستگی دارد. کسی که بسیار بلندقد است، در لاغرترین حالت هم شاید ۳۴ نباشد. به جدول سایزبندی (شماره ۱و۲) ما مراجعه کنید تا بدانید چه سایزی دارید. این کار را می‌توانید برای اطرافیانتان هم انجام دهید تا هنگام خرید برای آنها مطمئن باشید.

چطور سایز لباس خود را اندازه گیری کنیمچطور سایز لباس خود را اندازه گیری کنیم

اگر عازم سفر به خارج از کشور هستید

کشورهای دنیا، سیستم‌های سایزبندی مختلفی دارند؛ مثلا اگر ما در ایران ۳۶، ۳۸، ۴۰ و. . . داریم، در آمریکا لباس‌ها با سایز۲، ۴ و. . . تفکیک می‌شوند. برای اینکه هنگام خرید از کشورهای مختلف دچار اشتباه و مشکل نشوید، ما یک جدول تطبیقی از سایزهای سراسر دنیا (شماره ۳و۴) برای شما تهیه کردیم. اول در جدول سایز بندی، سایز دقیق خودتان را پیدا کنید و بعد در جدول تطبیقی، به کشف سایز خودتان در سایر کشورها بپردازید. همین کار را درباره کفش هم می‌توانید انجام دهید.

چطور سایز لباس خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

اندازه‌هایی که برای خرید اینترنتی لباس مردانه باید داشته باشید

برای اینکه از اندازه بودن لباس‌های مردانه هنگام خرید اینترنتی مطمئن باشید، باید این اندازه‌ها را در اختیار داشته باشید:

 • بالاتنه: اندازه‌ی دور سینه، دور گردن، دور کمر
 • پایین‌تنه: اندازه‌ی دور کمر، قد شلوار

اندازه‌هایی که برای خرید اینترنتی لباس زنانه باید داشته باشید

برای اینکه از اندازه بودن لباس‌های زنانه هنگام خرید اینترنتی مطمئن باشید، باید این اندازه‌ها را در اختیار داشته باشید:

 • بالاتنه: اندازه‌‌ی دور سینه، اندازه‌ی دور کمر
 • پایین‌تنه: اندازه‌ی دور کمر، اندازه‌‌ی دور باسن

اندازه‌هایی که برای خرید اینترنتی لباس بچگانه باید داشته باشید

برای اندازه گرفتن سایز لباس بچگانه ‌جز اندازه‌گیری دور سینه، دور کمر و دور باسن، لازم است از سن و قد کودک هم اطلاع داشته باشید.

 

نشانه‌های سایز بندی لباس 
جدول شماره یک: جدول سایزبندی لباس بانوان (سانتی‌متر)

سایز دقیق و استاندارد

جدول شماره دو: جدول سایزبندی لباس آقایان (سانتی‌متر)

سایز دقیق و استاندارد


جدول شماره سه: استاندارد سایز لباس در کشورهای مختلف

سایز دقیق و استاندارد

جدول شماره چهار: استاندارد سایز کفش در کشورهای مختلف

سایز دقیق و استاندارد

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

ساناز در تاریخ 16 آگوست 2018

به نظر من واقعا جامع و کامل بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :