دکمه لباس: چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

حتما برایتان پیش آمده است که به خیاط، سفارش دوخت یک دست لباس بدهید. اما زمانی که لباس‌تان آماده شده، نمی‌دانستید چه نوع دکمه‌ای برای آن انتخاب کنید. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای انتخاب دکمه لباس‌های سفارشی، لازم نیست از قانون خاصی پیروی کنید. نگرش مردم هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است. در نتیجه لباس‌ها و قوانین مرتبط با لباس پوشیدنشان هم با یکدیگر متفاوت است. با چی بپوشم همراه باشید.

 

مطالب مرتبط:

۱- چگونه در طراحی لباس حرفه ای شویم؟

۲- نیما بهنود طراح لباس ایرانی

۳- با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

 

دکمه لباس

خیاط‌های انگلیسی معمولا در لباس‌هایشان از دکمه‌های گرد و مات هورن (horn buttons) استفاده می‌کنند. جنس این دکمه‌ها از شاخ حیوانات مختلف است. دلیل استفاده خیاط‌های انگلیسی از این دکمه‌ها، شکل سنتی آنهاست. استفاده از این دکمه‌ها در یک لباس، باعث می‌شود که آن لباس، با لباس‌های آماده متفاوت باشد.

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

خیاط‌های ایتالیایی، تقریبا همیشه دکمه‌های گرد را جلا می‌دهند. سپس از آنها در لباس‌هایشان استفاده می‌کنند. آنها تطابق یک لباس با مد روز را نکته ای مثبت می‌پندارند. خیاط‌های ایتالیایی در لباس‌های رسمی، از دکمه‌های رسمی‌تر از جمله دکمه‌های «کروزو» استفاده می‌کنند. این دکمه‌ها، از مهره کروزو (corozo buttons) ساخته می‌شوند. معمولا جلا داده شده‌اند و شبیه به پلاستیک هستند. اما وقتی از نزدیک به آنها نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که اینطور نیست. البته از نظر ما، اگر این نوع دکمه را جلا ندهید، زیباتر به نظر می‌رسد.

ویژگی‌های  ظاهری دکمه لباس

۱- براق یا مات بودن دکمه لباس: معمولا در لباس‌های آماده، از دکمه‌های براق استفاده می‌شود. اما اگر از خیاط‌ها درخواست کنید، برای لباس‌های سفارشی از دکمه‌های مات استفاده می‌کنند. بنابراین، اگر دُکمه براق را ترجیح می‌دهید، بهتر است لباس آماده بخرید. اما اگر دُکمه مات را ترجیح می‌دهید، بهتر است به یک خیاط لباس سفارش بدهید.

 

۲- جنس دکمه لباس: معمولا دکمه‌هایی که از مواد طبیعی درست شده‌اند (مانند هورن و کورزو)، از دکمه‌های پلاستیکی سخت‌تر هستند. همچنین، معمولا طرحدار هستند. همین موضوع باعث می‌شود هر دکمه‌ای با دُکمه دیگر متفاوت باشد. همه ما تابحال لباس‌هایی با دکمه‌های پلاستیکی داشته‌ایم. پس می‌دانیم که ممکن است این دکمه‌ها بشکنند. تضاد رنگ قهوه‌ای و کرم در دکمه‌های هورن بسیار زیباست. در دکمه‌هایی که جنس و رنگ دیگری دارند، به ندرت این مورد را مشاهده می‌کنیم. البته معمولا در لباس‌هایی که کیفیت بهتری دارند، از دکمه‌هایی با مواد تشکیل دهنده طبیعی استفاده می‌شود.

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

۳- رنگ دکمه لباس: رنگ‌های تیره مانند سرمه‌ای یا مشکی، رنگ‌هایی رسمی‌تر هستند. برای لباس‌های تیره، دکمه‌هایی با این رنگ‌ها انتخاب کنید. بهتر است این ترکیب رنگ را با کفش‌های تیره ست کنید. دکمه‌های قهوه‌ای روی لباس‌های قهوه‌ای، و با کفش قهوه‌ای زیباتر به نظر می‌رسند. اگر از رنگ قهوه‌ای بسیار تیره استفاده کنید، حتی از مشکی و سرمه‌ای هم رسمی‌تر و زیباتر می‌شود. هرچه رنگ دُکمه به سمت روشن پیش برود، لباس شما بیشتر از حالت رسمی خارج می‌شود. دکمه‌هایی که رنگ‌های غیرعادی دارند، یا فلزی هستند نیز لباس را از حالت رسمی خارج می‌کنند. همین موضوع، کت بلیزر را از کت تک متمایز می‌کند.

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

ویژگی‌های دکمه‌های مورد استفاده در پوشاک

دکمه‌ها، ویژگی‌های متفاوتی دارند. انتخاب دکمه برای لباس‌های خاص، کار مهمیست. چون دکمه باید با لباس هماهنگ باشد. قبل از انتخاب دکمه برای لباس‌تان، به این خصوصیات توجه کنید:

 • رنگ دُکمه نباید با گذر زمان کمرنگ شود. در این حالت، دیگر نمی‌توانید از آن لباس استفاده کنید.
 • دکمه باید نسبت به گرمای اتو مقاوم باشد.
 • دکمه باید از استحکام خوبی برخوردار باشد. نباید با شسته شدن به لباس رنگ بدهد.
 • دکمه باید به لباس بچسبد.
 • دکمه نباید تحت فشار بشکند.
 • دکمه‌های آهنی و فلزی، باید نسبت به زنگ زدن مقاوم باشند.
 • دکمه باید در هر شرایطی، راحت بسته شود.

 

تقسیم بندی مختلف دکمه لباس

۱- بر اساس سایز دکمه

سایز دُکمه را براساس واحدی به نام Ligne می سنجند. که هر لاین معادل ۰٫۶۳۵ میلی متر است. بنابراین دکمه‌ها در سایزهای مختلفی مانند: ۱۲L، ۱۶L، ۱۸L و … وجود دارند.

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

تصویر دُکمه فشاری (منگنه ای)

۲- بر اساس تعداد سوراخ

دکمه‌ها با توجه به تعداد سوراخ، دو دسته هستند:

 • دکمه‌های دو سوراخی
 • دکمه‌های چهار سوراخی

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

تصویر دُکمه توپی

۳- بر اساس مواد تشکیل دهنده

دکمه‌ها با توجه به مواد تشکل دهنده، پنج دسته هستند:

 • دکمه‌های پلاستیکی: این دکمه‌ها معمولا از پلی آمید ساخته می‌شوند. ارزان هستند. براق نیستند. و عمدتا در پیراهن مردانه استفاده می‌شوند.
 • دکمه‌های فلزی: معمولا از آنها در لباس‌های جین و شلوار جین استفاده می‌شود.
 • دکمه‌های چوبی: معمولا از آنها برای تزئین لباس و اهداف کاربردی استفاده می‌شود. این دکمه‌ها معمولا عمر کمتری دارند.
 • دکمه‌های چاپی: از آنها فقط برای تزئین لباس استفاده می‌شود.
 • دکمه‌های هورن: این دکمه‌ها از شاخ و استخوان حیوانات ساخته می‌شوند و معمولا از آنها در پیراهن، شلوار و غیره استفاده می‌شود. در دکمه‌های هورن مصنوعی، از نایلون، پلاستیک و مواد افزودنی نیز استفاده می‌شود.
 • دکمه‌های گچی: معمولا از آنها در پیراهن استفاده می‌شود.

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

تصویر دُکمه میخی

۴- دکمه‌های خاص

 

 • دکمه منگنه‌ای: جنس این دکمه‌ها فلزیست و با یک فشار می‌توانید آنها را ببندید. نام دیگر این نوع دُکمه، دکمه فشاریست. این دکمه یک اختراع مدرن است. اگر ترجیح می‌دهید دکمه‌های لباس‌تان دیده نشوند، می‌توانید از دکمه فشاری استفاده کنید.
 • دکمه توپی:  در پشت این دُکمه یک حلقه قرار دارد. با رد کردن نخ از این حلقه می‌توانید دُکمه را به لباس بدوزید.
 • دکمه تزئینی:  از این نوع دُکمه هم برای بستن، و هم برای تزئین لباس استفاده می‌شود.
 • دکمه میخی: این دُکمه یک اتصال دهنده مکانیکی و دائمیست. شکل آن، تقریبا شبیه یک میخ فلزیست. نمی‌توانید از این نوع دُکمه برای باز و بسته کردن لباس استفاده کنید. دُکمه میخی فقط برای تزئین لباس، یا به عنوان دُکمه کمکی برای لباس‌های جین استفاده می‌شود. دلیلش این است که دکمه‌های میخی دو قسمتی هستند، و برای اتصال این دو قسمت، دستگاه خاصی لازم است.

دکمه لباس : چگونه یک دکمه مناسب برای لباس انتخاب کنیم؟

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :