رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

نکاتی که هنگام خرید پارچه باید به آن‌ها دقت کنید چیست؟ رازهای خرید پارچه که فروشندگان به شما نمی‌گویند چیست؟ تشخیص کیفیت و مرغوبیت پارچه با لمس کردن الیاف و بررسی ظاهر آن همیشه امکان پذیر نیست. برای خیلی از ما اتفاق افتاده که بعد از خرید پارچه نگران این هستیم که پارچه را گران خرید باشیم. برخی از افراد هم فکر می‌کنند پارچه گران قیمت حتما کیفیت بالایی دارد ولی اینطور نیست. رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

 

مطالب مرتبط:

۱- انواع پارچه شال و روسری را چگونه شناسایی کنیم؟

۲- معرفی بهترین بازارهای فروش پارچه در تهران

۳- دانستنی‌های پارچه‌ پیراهن مردانه

 

طرز تفکر نادرست یکی از رازهای خرید پارچه

گاه ما به عنوان مشتری با طرز تفکر نادرست باعث می‌شویم که در خرید مرتکب اشتباه شویم و به اصطلاح سرمان کلاه برود! معمولا دو دسته از خریداران پارچه هستند که نمی‌توانند تصمیم درستی بگیرند و سرشان کلاه خواهد رفت.

طرز تفکر نادرست یکی از رازهای خرید پارچه

 

خریداران پارچه های ارزان قیمت

انگلیسی‌ها یک ضرب المثل دارند که می گویند: آنقدر ثروتمند نیستم که جنس ارزان بخرم. پارچه‌های با کیفیت دوام بیشتری دارند، راحت‌ترند و از همه مهم‌تر با پوشیدن آن‌ها استایل شما بهتر می‌شود. اما با این وجود باز هم بیشتر افراد پول زیادی را صرف خرید پارچه‌های ارزان و بی‌کیفیت می‌کنند. خرج کردن پول یک اصل اساسی دارد که به آن اصل راحتی می‌گویند: “ پول خود را برای جایی خرج کن که بیشتر وقتت را در آن میگذرانی“. برای همین صرف پول برای پارچه لباس از ضروریات است. اما ما تمام وقت خود را در داخل لباس‌هایمان می‌گذرانیم. پس چه چیزی می‌تواند مهم‌تر از لباس باشد؟ پس می‌ارزد که پول کافی برای خرید پارچه و لباس‌های با کیفیت پرداخت کنید.

رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

خریداران پارچه های لوکس و گران قیمت

عکس این موضوع هم درست است. بعضی افراد که در تشخیص کیفیت محصول توانایی ندارند نیز تصور دارند که هر فروشگاهی که اجناس گران‌تر بفروشد پس مطمئنا جنسش از مرغوبیت بیشتری برخوردار است. به نظر آن‌ها تضمین کیفیت محصول قیمت بالای آن است. همین نگاه است که باعث ایجاد تفکر گران فروشی در سر عده قلیلی از پارچه فروشی‌ها یا تولید کنندگان می‌شود. اگر قصد دارید به صورت عمده پارچه خریداری کنید باید دقت بیشتری داشته باشید تا سرمایه‌تان را از دست ندهید.

رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

فروشندگان پارچه‌های ارزان قیمت 

خیلی از مغازه داران و کاسب‌ها تجارت خود را برپایه طرز تفکر افرادی که پارچه‌های ارزان می‌خرند می‌گذارند. این دسته از افراد برایشان مهم نیست که جنسی که به مردم عرضه می‌دارند باکیفیت و خوب باشد. این دسته از افراد می‌خواهند با کم بودن قیمت اجناس خود بازار را قبضه کنند و فرصت را از رقبای خود بربایند.  تصور آن ها این است که ارزان فروشی قدرتمندترین سلاح در بازار فروش پارچه است.

رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

فروشندگان پارچه‌های گران قیمت

از رازهای خرید پارچه ، این نوع از تولیدکنندگان یا پارچه فروشی‌ها هم این است که اجناس گران بفروشند و طبقه افرادی که جنس لوکس می‌خرند را هدف قرار دهند. این دو نوع روش کسب و کار پایان خوشی ندارد و دیر یا زود تک تک مشتری های خود را از دست می دهند و از گردونه بازار پارچه خارج خواهند شد.

 

رازهای خرید پارچه باکیفیت و مرغوب چیست؟

به یاد داشته باشید لباس‌های باکیفیت شما را زیباتر می‌کند. مردم در همه سایزها و تناسبات اندامی وجود دارند اما لباس ارزان فقط به یک شکل مشابه تولید می‌شوند چون ارزان‌تر تمام می‌شود. پس اگر شما به آن شکل خاص نباشید آن لباس به تن شما بد دیده خواهد شد. بنابراین امکان دارد که یک لباس ارزان به تن کسی خوب و زیبا دیده شود ولی این احتمال بسیار کم است. همین عدم تناسب لباس با بدنتان همه اعتماد به نفس را از شما خواهد گرفت.

رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

اما لباس‌های با کیفیت برش‌های متنوعی دارند که برای همه نوع شکل و اندامی در نظر گرفته شده و این یعنی حتما یکی از آن‌هاست مناسب تن شما است و با پوشیدن آن راحت و شکیل خواهید شد. اما اگر قرار باشد پوشاکی با دوام تولید کنید بدانید که اگر بهترین خیاط جهان هم باشید به خاطر استفاده از پارچه بی کیفیت تمام هنر دوخت و اعتبار شما زیر سوال خواهد رفت.

 

رازهای خرید پارچه و تقلب در خرید پارچه 

در خرید عمده انواع پارچه باید به نکاتی توجه کنید تا اصل جنس را با قیمت تولید شده در کارخانه تهیه نمایید. بازار پارچه هم مثل بسیاری از محصولات دیگر درگیر تقلب ها و دلالی بازی های متعددی است.

باند دور طاقه پارچه سند آن نیست که این پارچه واقعا در آن کارخانه تولید شده است. به بسته بندی طاقه توجه کنید. به باند پیچی آن توجه کنید. یک کارخانه نساجی بزرگ هیچ گاه با نوار چسب شیشه ای مارک خود را بر طاقه های خود نمی زند. دیده شده که بعضی افراد طاقه پارچه از یک برند معتبر را با اسم برند خود باند پیچی می کنند و به عنوان نمونه به مشتری می دهند اما موقع ارسال سفارش اصلی بار خود با همان باند را ارسال می کنند.
رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟
بعضی از صنایع نساجی برند تولید پارچه، برای جلوگیری از فروش پارچه به اسم آن کارخانه بر حاشیه پارچه نام خود را هک می کنند. توجه کنید پلاستیک طاقه ها باید پلمپ شده باشد. این نوع از تقلب در پخش انواع پارچه مانتویی بیشتر اتفاق می افتد و متاسفانه کارخانه های ایرانی محصولات خود را به نام برند های خارجی به خصوص ترک عرضه می کنند.

وزن پارچه

در بعضی از پارچه‌ها گرماژ یا همان وزن پارچه مثل پارچه تترون تعیین کننده نرخ است. پس حتما درباره وزن پارچه سوال کنید. پس از خرید، یک متر از طول پارچه را بر روی ترازو وزن کنید تا به صحت و سقم ادعای فروشنده آگاهی پیدا کنید.

 

سوء استفاده از نام و برند کارخانه‌های معتبر تولید پارچه 

رنگرزی‌های معتبر و مشهوری در کشور در حال فعالیت هستند و بعضی افراد سودجو به کذب می‌گویند که رنگ یا چاپ پارچه را رنگرزی خاصی انجام داده است. از تامین کننده بخواهید که ضمانت دهد رنگ پارچه در شستشو تغییر نمی کند. خام این پارچه خام فلان بافندگی مشهور است. این را هم خیلی در بازار می‌شنویم که معمولا در اکثر موارد دروغی بیش نیست.

رازهای خرید پارچه چیست ؟ چگونه پارچه باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه بخریم؟

خیلی از افراد در بازار، خود را نمایندگی فلان کارخانه نساجی خطاب می‌کنند که لازم است شما به صحت این موضوع پی ببرید. گاهی یک پارچه توسط بیش از ده دلال و واسطه دست به دست می‌شود که هر کدام از آنها علاوه بر حساب هزینه‌های حمل و نقل و جا به جایی، سود خود را نیز در این میان از جیب مبارک شما می‌خواهند.

 

تشخیص جنس پارچه

از فروشنده یا کارخانه سوال کنید که این پارچه با چه الیافی از تار و پود تشکیل شده است. درباره انواع پارچه و نحوه فرآیند تولید آن اطلاعات کسب کنید. با انواع پارچه و مزیت هر کدام آشنایی پیدا کنید. با طرف قرارداد خود گونه‌ای صحبت نکنید که حس کند شما قدرت تشخیص پارچه مرغوب از بی کیفیت را ندارید.

 

متراژ پارچه 

به صورت تصادفی بعضی از طاقه‌ها را متر کنید. در این مورد بیشتر برشکاران و خیاط‌ها با توجه به الگو سریعا به این موضوع پی خواهند برد ولی از دردسر احتمالی پیش گیری کنید. همچنین از فروشنده تضمین بگیرید که در صورتی خرابی در وسط طاقه پارچه وجه شما را پس دهد و یا طاقه را تعویض کند.

 

عرض پارچه 

عرض پارچه را توجه کنید که استاندارد باشد وگرنه در الگو زنی و برش دچار مشکل خواهید شد. گاهی به علت مشکل در استنتر و فرآیند تولید عرض پارچه کم یا زیاد می‌شود.

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

حسین زاده در تاریخ 26 آوریل 2018

مرسی عزیم جالب بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :