رعنا شریعتی در
2,503

این برندهای لاکچری، حامی حقوق حیوانات هستند؛ نه به استفاده از خز!

این برندهای لاکچری، حامی حقوق حیوانات هستند؛ نه به استفاده از خز!

در روزگار قدیم در دنیای مد و لباس از پوست و خز و پشم حیوانات استفاده‌های زیادی می‌شد و لباس‌هایی که با آن‌ها دوخته می‌شد بسیار گران‌قیمت و لاکچری محسوب می‌شدند. اما از یک جایی به بعد جنبش‌ها و کمپین‌هایی در راستای مخالفت با این کار به راه افتاد و استفاده از هرگونه خز و پوست حیوانات نوعی جنایت به آن‌ها به حساب می‌آمد به همین دلیل برندهای مشهور و لوکس کم‌کم این گونه لباس‌ها را از تولیدات خود حذف کردند و دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

حتی شورای مد بریتانیا هم قوانینی مبنی بر ممنوعیت استفاده از پوست و موی حیوانات در هرگونه نمایش مد در هفته مد لندن تصویب کرد که همین هم باعث شد تا برندها بیشتر به این کار ترغیب شوند.

در ادامه به برندهای لوکس و معروفی اشاره می‌کنیم که با وجود ضرری که متحمل شدند باز هم تصمیم گرفتند به این جنبش بپیوندند و دیگر از پوست و خز و پشم حیوانات در تولید لباس‌های خود استفاده نکنند.

برندهای بدون خز

Prada

این برند معروف پوشاک در مارس 2019 اعلام کرد که از مجموعه بهار و تابستان 2020 دیگر از خز حیوانات در محصولاتش در تمامی برندهای وابسته مثل Miu Miu  ، Church’s و Car Shoe استفاده نمی‌کند. طراحان این برند در بیانیه در این باره اعلام کردند که شرکت ما با تمرکز بر مواد نوآورانه و جدید به جز خز مرزهای جدید طراحی‌های خلاقانه را پیموده و محصولات محبوب مشتریان را تولید خواهد کرد.

برندهای بدون خز

Burberry

این برند معروف قبل‌ترها از پوست حیواناتی مثل روباه و راسو و خرگوش و خز راکون آسیایی، در تولید لباس‌های خود استفاده می‌کرد اما پس از سال 2017 تصمیم گرفت که تمرکز خود را روی تولید محصولات دیگری بگذارد که تا الان هم در این زمینه بسیار موفق بوده و همچنان جزء برندهای محبوب مد و لباس به شمار می‌آید.

مدیر عامل این برند در این باره گفته:« ما در این مورد تعهد قاطعانه‌ای به دنیا دادیم و دیگر هیچ گونه محصولی با خز حیوانات تولید نخواهیم کرد.»

برندهای بدون خز

Versace

دونتلا ورساچه، طراح مد و بنیانگذار برند موفق ورساچه، در سال 1843 در مصاحبه‌ای گفت:« خز؟! من اصلا نمی‌خواهم حیوانات را بکشم تا مد جدیدی بسازم و نسبت به این کار اصلا حس خوبی ندارم!» این در حالی است که در آن دوران لباس‌هایی با چرم طبیعی در بین محصولات این برند پیدا می‌شد! اما این برند اعلام کرد که محصولات چرم مصنوعی را جایگزین پوشاک چرم طبیعی می‌کند.

برندهای بدون خز

Gucci

از دیگر برندهای معروف مد و پوشاک که به کمپین «نه به خز حیوانات» پیوست، برند گوچی بود. این برند که یکی از محبوب‌ترین تولیداتش کفش‌های کتانی خزدار بود، در پایان سال 2017 اعلام کرد که دیگر از خز حیوانات استفاده نخواهد کرد. مدیر اجرایی این برند اعلام کرد که استفاده از خز در دنیای امروز دیگر مدرن نیست و می‌توان مدل‌های جدیدتری را جایگزین آن کرد.

برندهای بدون خز

Michael Kors

این برند معروف هم از پایان سال 2018 تمام محصولات خزدار خود را حذف کرد و اعلام کرد که توانایی تولید محصولات بسیار لوکس و زیبا با استفاده از خزهای غیرحیوانی را دارد و همین موضوع باعث به وجود آمدن فصل جدیدی در تولیدات این برند خواهد شد.

برندهای بدون خز

گروه Neiman Marcus

این گروه که دارای فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حوزه‌ی مد و پوشاک در آمریکا است، اعلام کرده که تا سال 2023 طبق سیاست‌های جدید خود محصولاتی که در آن‌ها از پوست و خز حیوانات استفاده شده را از روی وبسایت‌هایش حذف می‌کند و فروش آن‌ها را برای همیشه متوقف خواهد کرد. این برند همچنین 21 سالن تولید این گونه لباس‌ها را هم تعطیل کرد.

برندهای بدون خز

Canada Goose

این برند که به خاطر پالتوهای خزدار زمستانی و گران‌قیمتش، بسیار شناخته شده است، از سال 2021 تصمیم به توقف تولیدات لباس‌های خزدار کرد و اعلام کرد که تا پایان 2022 هم تولید این نوع پوشاک را کاملا متوقف خواهد کرد. دنی ریس، مدیر عامل این برند در این باره گفت:« تمرکز ما همیشه روی تولیدات محصولات باکیفیت بوده و از این به بعد سعی می‌کنیم بدون استفاده از پوست و موی حیوانات این هدف را ادامه دهیم.»

برندهای بدون خز

Nordstrom

این برند که به تولیدات انواع لباس و کفش و جواهرات و اکسسوری مشغول است از سال 2021 استفاده از هرگونه پوست و خز حیوانات را در محصولاتش ممنوع کرد. مسئولین این برند اعلام کردند که هدفشان همیشه جلب رضایت مشتری بوده و این روزها که مشتریان از استفاده از این گونه محصولات بیزار هستند دیگر آن‌ها را تولید نخواهند کرد.

این برند همچنین متعهد شده که محیط زیست را از جهات دیگری هم در اولویت قرار دهد و تا سال 2025 مشارکت 250000دلاری برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی و کاهش 50درصدی پلاستیک‌های یک بار مصرف داشته باشد.

برندهای بدون خز

Armani

جورجیو آرمانی، موسس برند آرمانی هم از سال 2016 تصمیم گرفت که راهش را بدون استفاده از خز حیوانات ادامه دهد. او در آن زمان گفت:« خوشحالم که اعلام کنم پیشرفت‌های ما تا این زمان به ما این امکان را می‌دهد که جایگزین‌های معتبرتر و بهتری برای خز در تولیداتمان داشته باشیم و دیگر اقدامات ظالمانه علیه حیوانات و محیط زیست را کنار بگذاریم.»

برندهای بدون خز

Tom Ford

تام فورد، موسس این برند محبوب، در سال 2018 پس از تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی خود به رژیم وگان، تصمیم به حذف خز از محصولاتش گرفت. او در این باره گفت:« از وقتی گیاهخوار شدم احساس کردم دیگر نباید از پوست حیوانات هم در تولید لباس‌هایم استفاده کنم و از آن به بعد به سمت خزهای مصنوعی رفتم.»

برندهای بدون خز

Stella McCartney

این برند که در مد پایدار و اخلاقی همیشه پیشرو و پیشگام است، از همان ابتدا هرگز از پوست و خز حیوانات در تولیدات خود استفاده نکرده است. این برند در سال 2015 از کت‌های خز مصنوعی خود با عنوان «خز بی خز» رونمایی کرد که اتفاقا بسیار هم شیک و محبوب بود.

برندهای بدون خز

خلاصه که همه‌ی این برندهای مشهور و برخی برندهای دیگر در حوزه‌ی مد و پوشاک با به کارگیری خزهای مصنوعی در تولیدات خود و جایگزین کردن این خزها به جای خزهای حیوانات، فرهنگ حمایت از حیوانات و محیط زیست را در سراسر دنیا پرورش دادند.

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :