همه چیز درمورد بلک فرایدی یا جمعه سیاه

0

بلک فرایدی یا جمعه سیاه مهمترین روز برای خرید کردن در جهان است. در اولین روز جمعه پس از تعطیلات مراسم جشن شکرگزاری، میلیون‌ها فرد آمریکایی را در حال پایین بالا و پایین رفتن از پله‌های فروشگاه‌های مختلف می‌بینید که امیدوارند در هزینه‌های خرید کریسمس خود صرفه‌جویی کنند. اما ممکن است خیلی از افراد با مفهوم بلک فرایدی یه همان جمعه سیاه آشنا نباشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در مقاله امروز، حقایق جالبی را در مورد این روز هیجان‌انگیز برای شما بیان کنیم، که شاید آنها را نمی‌دانستید. با چی بپوشم همراه باشید!

 

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟

در اصل بلک فرایدی یکی از مهم‌ترین رویدادها برای فروشندگان و خریداران در آمریکا بوده است. از سال ۱۹۵۲ به بعد این رویداد یک روز پس از روز شکرگزاری در آمریکا برگزار می‌شود. در آمریکا روز شکرگزاری در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر گرفته می‌شود و جمعه سیاه هم آخرین جمعه ماه نوامبر است که آغاز فصل خرید کریسمس به شمار می‌رود. در این رویداد فروشندگان محصولات مختلف حراج‌های قابل توجهی بر روی اجناس خود قرار می‌دهند و همین باعث جذاب شدن این رویداد برای خریداران شده است.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟

چند حقیقت در مورد بلک فرایدی یا جمعه سیاه

تاریخچه بلک فرایدی

درست است که بلک فرایدی امروزه به عنوان مهمترین روز برای خرید کردن در کشور آمریکا شناخته می‌شود، اما واژه “جمعه سیاه” در اصل به رویدادهای بسیار متفاوتی اشاره دارد. این اصطلاح در کشور آمریکا، و برای اولین بار در ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ به کار رفت؛ یعنی زمانی که دو فرد فعال در بورس به نام‌های جی گولد و جیمز فیسک تلاش کردند تا بازار خرید و فروش طلا را در بازار بورس نیویورک دچار اختلال کنند. هنگامی که دولت برای اصلاح نوسانات بازار طلا اقدام کرد، قیمت‌ها کاهش یافت.

 

رژه بابا نوئل، مهمترین بخش مراسم جمعه سیاه بود

برای بسیاری از آمریکایی‌ها، رژه فروشگاه میسیز در روز شکرگزاری به بخشی از مراسم جشن شکرگزاری تبدیل شده‌ است. اما این رویداد در واقع از کشورهای همسایه کشور آمریکا در قسمت شمالی آن الهام گرفته بود. فروشگاه‌های زنجیره‌ای کانادایی Eaton’s اولین رژه “سانتا کلاوس” را در ۲ دسامبر سال ۱۹۰۵ برگزار کردند. ظهور بابا نوئل در پایان این نمایش علامت این بود که فصل تعطیلات و در نتیجه، زمان خرید آغاز شده ‌است. البته، مشتریان تشویق شدند که هدایای کریسمس خود را از فروشگاه Eaton’s خریداری کنند. پس از این اتفاق، فروشگاه‌های دیگر آمریکایی مانند میسیز نیز از رژه الهام گرفتند و شروع به حمایت از تلاش‌های مشابهی در سراسر کشور کردند. در سال ۱۹۲۴،  مردم شهر نیویورک شاهد اولین رژه فروشگاه میسیز با حیوانات از باغ‌وحش پارک مرکزی بودند که با کمک پرسنل این فروشگاه حرکت می‌کردند.

 

تاریخ روز شکرگزاری

از اواسط قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، به رسم رئیس‌جمهور ایالات‌ متحده آمریکا یعنی آبراهام لینکلن، روز شکرگزاری آخرین پنجشنبه در ماه نوامبر بود. ممکن بود که این روز در چهارمین یا پنجمین پنجشنبه ماه نوامبر باشد.

اما در سال ۱۹۳۹ یک اتفاق عجیب و بامزه رخ داد. آخرین پنجشنبه ماه نوامبر همان آخرین روز این ماه بود! خرده فروشانی که نگران کاهش مدت زمان خرید تعطیلات بودند از فرانکلین دلانو روزولت درخواست کردند که به مدت یک هفته زودتر از موعد مقرر تعطیلات را آغاز کند؛ که او این کار را انجام داد. تا سه سال بعد، روز شکرگزاری به عنوان “Franksgiving” شناخته می‌شد و در روزهای مختلفی در بخش‌های مختلف کشور جشن گرفته می‌شد. سرانجام، در پایان سال ۱۹۴۱، یک قطعنامه مشترک از سوی کنگره، موضوع را روشن کرد. از آن زمان به بعد، روز شکرگزاری در چهارمین پنجشنبه نوامبر جشن گرفته می‌شد. این مسئله تضمین می‌کرد که یک هفته کامل برای خرید کریسمس زمان باقی بماند.

چند حقیقت در مورد بلک فرایدی یا جمعه سیاه

 

اصطلاح جمعه بزرگ به چه معناست؟

شهری که برای اولین بار از این اصطلاح استفاده کرد شهر فیلادلفیا بود. افسران پلیس، که از ازدحام خریداران در این روز خسته شده بودند، با تمسخر از آن به عنوان “جمعه سیاه” یاد میکردند. جای تعجب نیست که خرده فروشان هم خوشحال نبودند که با ترافیک و دود و دم مرتبط باشند. بنا بر گزارش یکی از روزنامه‌های محلی فیلادلفیا، آن‌ها سعی کردند این اصطلاح را به “جمعه بزرگ” تغییر دهند؛ اما با این حال موفق نشدند.

 

بلک فرایدی تا دهه ۱۹۹۰ به یک اصطلاح ملی تبدیل نشده بود

عبارت “جمعه سیاه” برای مدتی بسیار طولانی در شهر فیلادلفیا باقی ماند و سپس از دهه ۱۹۸۰ به بعد، این اصطلاح در خارج از فیلادلفیا نیز شنیده شد. اما از دهه ۱۹۹۰ به بعد، اصطلاح جمعه سیاه در همه جای آمریکا فراگیر شد و توسط همه افراد به کار برده می‌شد.

 

بعضی از افراد، از بلک فرایدی با اصطلاح “رفتن به سیاهی” یاد می‌کنند

درست است که میزان فروش در تعطیلات، بخش عمده‌ای از مخارج مصرف کنندگان را برای کل سال جبران می‌کند؛ اما بسیاری از افراد از جمعه سیاه با اصطلاح “رفتن به سیاهی” یاد می‌کنند. البته مدرک موجهی برای اثبات این قضیه وجود ندارد. بر طبق گزارش فدراسیون خرده‌فروشی آمریکا، سال گذشته، خریداران در روز جمعه سیاه حدود ۵۹.۱ میلیارد دلار خرید کردند. اما این که چه مقداری از این مبلغ سود خالص بوده است، به طور کامل مشخص نیست؛ چون خرده فروشان با یکدیگر رقابت می‌کنند و برای اینکه توجه خریداران بیشتری را جلب کنند، روی کالاهای خود تخفیف‌های قابل توجهی ارائه می‌دهند.

 

جمعه سیاه به عنوان مهمترین روز برای خرید

درست است که روز بلک فرایدی به عنوان مهمترین و بزرگترین روز برای خرید در سال شناخته می‌شود، اما تا سال ۲۰۰۰ این مسئله به طور علنی مشخص نشده بود. این به این دلیل بود که برای سالیان متمادی، فرض بر این بود که مردم آمریکا عاشق معامله کردن نیستند، بلکه به تعویق انداختن کارها را دوست دارند. بنابراین همیشه مهمترین روز برای خرید کردن در سال، آخرین شنبه قبل از عید کریسمس بود.

جمعه سیاه به عنوان مهمترین روز برای خرید

جمعه سیاه به یک رویداد بین‌المللی تبدیل شد

خرده فروشان کانادایی برای مدتی طولانی خودشان را عقب کشیده بودند؛ چون بسیاری از مشتریانشان در روز جمعه سیاه به سمت جنوب می‌رفتند تا کالاهایی با قیمت‌های بهتر پیدا کنند. به همین دلیل است که در حال حاضر در روز جمعه سیاه هم کالاهای خود را حراج می‌کنند؛ با اینکه روز شکرگزاری در کشور کانادا ۱ ماه زودتر از روز شکرگزاری در کشور آمریکا است. در مکزیک نیز روزی به نام El Buen Fin وجود دارد که به معنای “یک آخر هفته خوب” است. این روز در حقیقت سالگرد انقلاب مکزیک است که گاهی با روز شکرگزاری در کشور آمریکا هم زمان می‌شود.

 

بلک فرایدی به زودی از بین خواهد رفت؟

در سال ۲۰۱۱، فروشگاه Wal-Mart که بزرگترین فروشگاه خرده فروشی در جهان است، نمایندگی‌های خود را در بعد از ظهر روز شکرگزاری باز کرد و سنت جمعه سیاه را شکست. از آن زمان به بعد، خرده فروشان در تلاش هستند تا با این فروشگاه رقابت کنند و در حال حاضر، ۳۳ میلون از ساکنین کشور آمریکا ادعا می‌کنند که می‌خواهند بعد از صرف نهار روز شکرگزاری، به خرید جمعه سیاه بروند. اما این بار خرده فروشان نام جدیدی برای این رویداد انتخاب کرده‌اند: “پنجشنبه خاکستری!”

 

مطالب مرتبط:

۱- برندهای لوازم آرایش با قیمت مناسب

۲- چرا نباید لباس ارزان بخریم؟

۳- معرفی چند ساعت مچی ارزان قیمت مردانه

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

صادق در تاریخ 20 نوامبر 2018

چه جالب نمیدونستم
دسستون درد نکنهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :