مهفام میرزایی در
0

آنتی اکسیدان‌ها و ضرورت آن برای موها

آنتی اکسیدان‌ها و ضرورت آن برای موها

داشتن موهای زیبا و سالم نقش مهمی در زیبایی و اعتماد به نفس افراد دارد. این سلامت و زیبایی تا حد زیادی وابسته به تغذیه و سلامتی بدن است. كمبود مواد غذایی غالباً باعث تاثیر بر ساقه مو شده و شكنندگی، ضعف و رشد آهسته آن‌ها را موجب می‌شود. مشكلات مو كه ناشی از كمبود مواد مغذی باشند، با تغذیه صحیح قابل درمان هستند. در این مطلب آنتی اکسیدان‌ها و ضرورت آن برای موها را بخوانید.

آنتی اكسیدان‌ها عناصری هستند كه بدن را در مقابل بیماری‌ها و پیری زودرس محافظت می‌كنند. این تركیبات بدن را علیه بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی، آرتریت، سرطان و بیماری‌های ناشی از تولید رادیكال‌های آزاد حفظ می‌كنند. آنتی اكسیدان‌های شناخته شده عبارتند از:

ویتامین A

 نوعی ویتامین محلول در چربی است كه در سلامت پوست، مو و غشاء و مخاطی دارای اهمیت است. این عنصر نوعی آنتی اكسیدان است كه در رشد و سلامت سلول و بافت بدن از جمله مو و پوست سر نقش اساسی دارد. كمبود این ویتامین با تخریب سلول‌ها منجر به ریزش مو و شوره سر می‌شود. میزان نیاز روزانه این ویتامین برای بالغین، 5000 واحد است و بدن نیاز به این ویتامین را از 2 طریق فراهم می‌كند:

  • منابع گیاهی: به شكل كاروتنوئیدها مثل بتاكاروتن هستند كه در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود. این منابع شامل میوه های زرد و نارنجی و سبزیجات سبز تیره هستند.
  • منابع حیوانی: در فرم رتینول كه شامل جگر، روغن ماهی، تخم مرغ و شیر هستند.

آنتی اکسیدان‌ها و ضرورت آن برای موها

ویتامین B

 انواع ویتامین B دارای خاصیت آنتی اكسیدان بوده و فعالیت سیستم ایمنی را تحریك می‌كند. ویتامین B12,B6 و فولیك اسید كه مواد حیاتی در تولید هموگلوبین می‌باشند. نقش هموگلوبین حمل اكسیژن از ریه‌ها به بافت‌های بدن از جمله مو است. موهای قوی و سالم وابسته به خون‌رسانی خوب و اكسیژن كافی است. كمبود ویتامین B باعث كاهش خون رسانی و اكسیژن رسانی به مو شده و ساقه مو آسیب دیده و رشد آن كند می‌شود.

بهترین منابع ویتامین B6 غذاهای حاوی پروتئین از جمله مرغ، ماهی، جگر و سویا و دانه‌های گیاهی هستند. میزان نیاز روزانه ویتامین B12 بطور متوسط 6 میكروگرم برای افراد سالم است كه غالباً در مواد غذایی حیوانی از جمله گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ و شیر و سایر فرآورده‌های لبنی هستند.

ویتامین C

نوعی آنتی اكسیدان مهم است كه بدن را در مقابل رادیكال‌های آزاد محافظت می‌كند و بنابراین در محافظت بدن از انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و استرس نقش دارد. بعلاوه ویتامین C در بخشی از سلول كه مسئول تولید انرژی است نقش دارد و برای تولید غضروف، مفاصل، پوست و عروق خونی نقش اساسی بازی می‌كند. كمبود این ویتامین باعث افزایش ایجاد موخوره و شكنندگی مو می‌شود. ویتامین C در تولید كلاژن كه یك بافت همبند برای نگهداری بافت در كنار هم از جمله  مو است، نقش دارد.

میزان نیاز روزانه ویتامین C، 60 میلی گرم است. افراد سیگاری به میزان دو برابر افراد غیر سیگاری به این ویتامین نیاز دارند، ویتامین C در مركبات، توت، خربزه، فلفل، سبزیجات با برگ تیره، سیب زمینی و گوجه فرنگی یافت می‌شود.

ویتامین E

 فرم فعال ویتامین E، آلفاتوكوفرول است كه نوعی آنتی اكسیدان قوی است. این ویتامین سلول‌ها را از اثرات رادیكال‌های آزاد كه ناشی از متابولیسم سلولی است و باعث آسیب سلول‌ها می‌شود، محافظت می‌كند.

سلنیوم

 یك ماده ضروری است كه در طب پیشگیری ارزش ویژه‌ای دارد. كمبود آن باعث ریزش مو، سفید شدن و شكنندگی موها می‌شود. منابع سلنیوم عبارتند از غلات، جگر، نان كامل، تن ماهی، پیاز، گوجه فرنگی و كلم بروكلی.

روی

روی ماده اساسی در فعالیت 200 نوع آنزیم مختلف است. در تشكیل استخوان، ترمیم زخم، تولید پروتئین و تولید انسولین كه ماده ضروری در متابولیسم كربوهیدرات‌ها است، نقش اساسی دارد.

كمبود روی معمولا با شوره سر و ریزش مو همراه است. روی یك ماده ضروری در فعالیت سلول‌ها و رشد بافت و ترمیم آن است. روی همچنین در نگهداری غدد مترشحه چربی كه در كنار فولیكول‌های مو هستند، نقش دارد. منابع خوب روی شامل منابع حیوانی از جمله غذا‌های دریایی است. تخم مرغ و شیر به میزان كمتری دارای روی هستند. حبوبات و غلات نیز دارای روی هستند.

مطالب مرتبط:

1- 8 تغذیه آسان برای سلامتی پوست

2- راه های درمان پوست خشک

3-  چگونه در سی سالگی زیباتر به نظر برسیم؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :