chadmin در
0

موخوره چیست؟ و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

موخوره چیست؟ و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

موخوره چیست چگونه از آن جلوگیری کنیم؟ موخوره معمولا به دلیل شستشوی زیاد، رنگ کردن بیش از حد، شانه کردن ناملایم و استفاده زیاد از مواد شیمیایی است. تمامی این موارد مو را ضعیف کرده، کوتیکول را از بین برده و در نتیجه به شکستن مو و موخوره می انجامد. متاسفانه، ترمیم موی آسیب دیده توسط موخوره ممکن نیست و تنها راه خلاص شدن از شرش، کوتاه کردن مو است. با این حال، نکته‌های زیادی در رابطه با جلوگیری از موخوره وجود دارند.

single_content ad banner

موخوره چیست؟ و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

موهای آسیب دیده را شناسایی کنید

به دقت موهای خود را با کمک آینه و در نور خوب بررسی کنید. موخوره معمولا در انتهای موها رخ می‌دهد.

 • دو شاخه شدن یا چند شاخه شدن انتهای موها.
 • آسیب دیدگی در میان موها.
 • نقطه‌های سفید در انتهای مو.

اگر نمی‌خواهید موهایتان را کامل کوتاه کنید می‌توانید فقط قسمت‌های آسیب دیده مو را کوتاه کنید. حتما از قیچی آرایشگری استفاده کنید چون قیچی‌های معمولی می‌توانند باعث بازگشت موخوره شوند. بهتر است از ۶ میلی‌متر بالاتر از موهای آسیب دیده را کوتاه کنید. اگر کمتر از این مقدار موها را کوتاه کنید امکان بازگشتن موخوره بسیار زیاد است. اگر نمی‌خواهید قد موهای شما خیلی کوتاه شود می‌توانید از آرایشگر درخواست کنید موهای شما را به صورت لایه‌ای کوتاه کند.

چه عواملی باعث ایجاد موخوره در افراد می‌شود

۱- مواد شیمیایی

 •  سعی کنید تا حد مقدور از مواد شیمیایی اجتناب نمایید، موی طبیعی زیبا است. اگر حتما باید موی‌تان را رنگ کنید به دنبال ملایم‌ترین رنگ مو بگردید و اگر ممکن است از مواد طبیعی مانند حنا، قهوه و چای استفاده نمایید. اما اگر از مواد شیمیایی استفاده می‌کنید، حتما مرتب از نرم کننده استفاده کنید.
 • پیش از شنا در دریا، استخر یا رودخانه موهای‌تان را بپوشانید. این کار شامل: استفاده از کلاه شنا، روغن‌های طبیعی (مثل بادام تلخ و نارگیل که باعث پرپشتی مو نیز می‌شوند) و یا ماسک موی بدون آبکشی است. آبکشی کامل مو بلافاصله پس از شنا نیز باعث جذب حداقل میزان مواد شیمیایی می‌شود. در صورت امکان، حتما موهای‌تان را با شامپو بشویید.
 • ۳- از میزان مواد شیمیایی درون آبی که با آن موی‌تان را می‌شویید، مطلع شوید.
 • ممکن است در آب لوله کشی که با آن موی‌تان را می‌شوید، مواد شیمیایی مخصوصا کلر باشد. برای کاهش میزان این مواد شیمیایی می‌توانید از فیلترهای تصفیه مخصوص استفاده نمایید.

موخوره

۲- شانه کردن

بسیاری از افراد از میزان شکننده بودن مو مطلع نیستند. به خرج دادن خشونت زیاد هنگام شانه کردن، یا بیش از حد شانه کردن می‌تواند به موی‌تان آسیب برساند.

 • موی‌تان را به عقب شانه نکنید. این روش ریشه موها را می‌کشد و بیشترین آسیب را به موها می‌رساند و در صورت تکرار، باعث ریزش مو می‌شود.
 • بیش از حد شانه نکنید. ۱۰۰ بار برس کشیدن لازم نیست و ممکن است منجر به موخوره بیشتری شود. همین که موی‌تان صاف شد، دست از سرش بردارید.
 • موی‌تان را ملایم شانه کنید. از بالا شروع کنید و به آرامی پایین بروید. اگر به گره‌ای رسیدید، شانه را روی آن نکشید، گره را با دست باز کنید و ادامه دهید. هنگام باز کردن گره مو باید احتیاط کنید، و بهتر است که موهای فر را هنگامی که خیس است شانه کنید.
 • از گیره‌های موی با کیفیت استفاده کنید.

۳- نور خورشید

از موی‌تان در مقابل نور خورشید محافظت نمایید. امواج فرابنفش علاوه بر پوست، به موها نیز آسیب می‌رسانند.

۴- شستشو و خشک کردن

شستشوی ناصحیح و با شامپوهای خشن که حاوی ترکیبات مضر هستند، به موهای‌تان آسیب می‌رسانند. خشک کردن مو با کشیدن حوله روی آن و همچنین استفاده مکرر از سشوار باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به مو می‌شود.

 • شامپو و نرم کننده خوب بخرید و آزمایش کنید که چه شامپویی با موهای‌تان سازگار است.
 • این امر شامل نشستن هر روزه است، چرا که استفاده از نرم کننده کافی است.
 • مویتان را صحیح بشویید.

 بهترین راه، شستن ریشه‌ها و اجازه  آویزان ماندن دادن به ساقه‌ها است، ساقه‌ها نباید روی سر جمع شوند. هنگامی که مویتان را آب می‌کشید، شامپو به سمت پایین ساقه‌ها می‌رود که به اندازه کافی آنها را شستشو می‌دهد. نرم کننده نیز می‌بایست ابتدا به ساقه‌ها مالیده شود، اجازه دهید مدتی روی مو بماند، سپس آب کشی نمایید. آب داغ رطوبت را از بین می‌برد، پس مویتان را با خنک‌ترین درجه آبی که تحملش را دارید، آبکشی نمایید.

۵- به آرامی خشک کنید

وحشیانه مالیدن حوله به موهایتان برای خشک کردن، ایده خوبی نیست. موی خیس آب چکان می‌بایست به آرامی با حوله فشرده شود تا آب اضافی‌اش گرفته شود. هنگامی که آب اضافی گرفته شد، بهتر است بگذارید مویتان به حالت طبیعی خشک شود.

درمان موخوره

موخوره زمانی اتفاق می‌افتد که موهای شما به دلایل مختلف همچون حالت دادن‌های مکرر مو، نور خورشید و استفاده نامناسب از لوازم آرایشی مرتبط با موها ضعیف شده باشد.

۱- استفاده از شامپو و نرم کننده مناسب

روی برچسب محصول به دنبال کلمه‌های زیر باشید: مناسب برای موهای آسیب دیده، هیدراته مو و یا نرم کننده مو. این نرم‌کننده‌ها و شامپوها رطوبت بیشتری را به موهای شما می‌رسانند و ویتامین‌های مورد نیاز موهای شما را تامین می‌کنند. این روش موخوره را از بین نمی‌برد ولی از پیشرفت موخوره جلوگیری می‌کند.

۲- نحوه استفاده از نرم کننده مو 

موهای خود را مثل همیشه بشویید سپس از ماسک‎های مخصوص نرم کننده مو به قسمت انتهایی موها بزنید. بگذارید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه نرم کننده روی موها بماند و سپس با آب سرد موها را آبکشی کنید.

مطالب مرتبط:

۱- ماسک موز راهی برای داشتن پوستی زیبا

۲- معرفی و توضیح مدل های مختلف ناخن برای شما

۳- ۵ راه اصلی برای به تاخیر انداختن پیری پوست

۴- همه چیز درباره رنگ مو آمبره و آموزش گام به گام تکنیک رنگ موی آمبره

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 18 مارس 2017

راه های درمان موخوره واقعا کاربردی بودند. مرسی از سایت خوبتونارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :