۷ اشتباه رایج پاکسازی پوست صورت + پیشنهاد خرید

شستن صورت یک کار آسان و ساده به نظر می‌رسد، این طور نیست؟ پوست را مرطوب کنید، مقداری کف صابون بزنید و سپس آبکشی نمایید. پس چطور ممکن است اشتباهی را مرتکب شوید؟ خب ظاهرا ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کردید. اما تنها یک قاعده‌ی کلی برای پاکسازی پوست وجود ندارد تا همه‌ی افراد را در برگیرد و روش‌های شستشو به طور یکسان برای تمامی افراد به یک صورت عمل نمی‌کنند. در این مطلب شما را با ۷ اشتباه رایج پاکسازی پوست صورت آشنا می‌کنیم.

 

 

پاکسازی پوست صورت

در پاکسازی صورت اشتباهات رایجی وجود دارد که ممکن است به نظر نیایند ولی همواره بیشتر افراد آن را مرتکب می‌شوند و توجهی به آن‌ها ندارند.
اگر شما هم جزو دسته افرادی هستید که:
۱) قبل از پاکسازی و شستشوی دست‌هایتان را نمی‌شویید.
۲) آرایش صورتتان را قبل از پاکسازی پاک نمی‌کنید.
۳) از پاک کننده‌های نامناسب استفاده می‌کنید.
۴) از آب داغ استفاده می‌کنید.
۵) بیش از حد لایه برداری می‌کنید
۶) صورتتان را با حوله مالش می‌دهید.
۷) به رطوبت پوستتان توجه نمی‌کنید.
پس با ادامه‌ی مطلب همراه باشید.
همه‌ی ما روش‌های مخصوص به خودمان را برای پاکسازی پوست داریم و آن را به دیگر روش‎ها ترجیح می‌دهیم. بسیار خوب، این موضوع هیچ اشکالی ندارد! اگر روشتان برای شما به خوبی عمل می‌کند و نتیجه‌ی درستی از آن گرفته‌اید، کارتان را ادامه دهید.
اما اگر هرکدام از اشتباهات رایج را مرتکب می‌شوید، این را بدانید که به مرور در حال آسیب زدن به پوست‌تان هستید تا اینکه بخواهید کار مفیدی انجام دهید. این آسیب‌ها شامل جوش، سوزش، خشکی پوست و چربی اضافی می‌شود. نترسید! ترفندهای ساده‌ی کوچکی برای پاکسازی پوست وجود دارد که اگر به طور مداوم انجام شوند می‌توانند پاسخگوی مشکلات مراقبت‌های پوستی شما باشند.

بیایید از اول شروع کنیم.

 

اشتباه شماره ۱ – اگر دست‌هایتان را در ابتدا نمی‌شویید:

به تمامی چیزهایی که در طول روز آنها را لمس می‌کنید فکر کنید. تمامی دوده‌ها، روغن‌ها و باکتری‌ها در شیارهای دستتان انباشته می‌شوند. هیچکس تمایل ندارد که این چیزها برروی صورتش قرار بگیرند. پس پاکسازی صورت را اول از هرچیزی با شستشوی دست‌هایتان با صابون شروع کنید. مطمئن باشید صورت‌تان از شما ممنون خواهد بود.

 

 

اشتباه شماره ۲ – اگر قبل از پاکسازی صورت، آرایش‌تان را پاک نمی‌کنید:

 

هدف اصلی پاکسازی پوست آن است که منافذ را تمیز کنید؛ درست است؟ خب اگر آرایش صورت وجود داشته باشد مانند یک مانع برای شست و شو عمل خواهد کرد. آرایش‌تان را با یک پاک کننده‌ی‌ آرایش ، مانند شوینده‌های صورت ملایم یا دستمال مرطوب و یا شیرپاک کن‌هایی که حاوی روغن جوجوبا یا روغن درخت شیا و یا دارای روغن هسته‌ی انگور و غیره می‌باشند؛ پاک کنید.

نکته: اگر در اطراف چشم‌هایتان آرایش وجود دارد حتما از پاک کننده‌های آرایشی مخصوص دور چشم استفاده کنید که با سایر پاک کننده‌های معمولی تفاوت دارند.

7 اشتباه رایج پاکسازی پوست صورت

اشتباه شماره ۳ – اگر از پاک کننده‌های نامناسب برای پاکسازی استفاده می‌کنید:

انتخاب یک پاک کننده به نظر بسیار واضح می‌آید، اما گزینه‌های خارج از حدودی در ترکیبات ساختاری پاک کننده‌ها وجود دارند که موجب می‌شوند در انتخاب آنها گیج شوید و در نهایت به درستی انتخاب نکنید. بهترین گزینه برای شما آن است که یک پاک کننده‌ی ملایم صورت که با انواع پوست‌ها سازگار است انتخاب کنید. پاک کننده‌ای را انتخاب کنید که فاقد سولفات باشد، سولفات یکی از عوامل کف کردن‌های زیاد شوینده‌های صورت می‌باشد و موجب تحریک پوست می‌شود. یک پاک کننده که حاوی ترکیبات گیاهی باشد و به حفظ رطوبت پوست کمک کند و همچنین دارای آنتی اکسیدان جهت زدودن آلودگی‌ها و تسکین دهنده‌ی پوست باشد، بهترین گزینه خواهد بود.

7 اشتباه رایج پاکسازی پوست صورت

اشتباه شماره ۴ – اگر از آب داغ برای شست و شو استفاده می‌کنید:

به ما اعتماد کنید، ما می‌دانیم که آب گرم وسوسه انگیز و دلچسب است، اما تمام توانتان را برای مقاومت در برابر آن به کار بگیرید!
آب داغ می‌تواند موجب باز شدن مویرگ‌های صورتتان بشود که در نتیجه منجر به حساس شدن پوست می‌شود و از علایم آن ایجاد قرمزی در اطراف بینی و روی گونه‌ها می‌باشد. همچنین آب داغ می‌تواند در تعادل چربی ذاتی پوست اختلال ایجاد کند و موجب خشکی بیش از حد بشود و یا کنترل چربی صورت را برهم بریزد و بستری برای چربی بیشر فراهم کند.
برای شستشو از آب ولرم استفاده کنید و به خوبی صورتتان را بشویید و در نهایت از لوسین‌هایی که ضد جوش هستند و مانع از خشکی پوست می‌شوند استفاده کنید.

 

 

 

اشتباه شماره ۵ – اگر بیش از حد لایه برداری می‌کنید:

اسکراب‌های دانه‌دار بسیار خشن هستند و هنگام استفاده زبر بودن آنها کاملا احساس می‌شوند؛ مخصوصا اگر اغلب مواقع از آنها استفاده شود.
استفاده از آنها را متوقف کنید! لایه بردارهای دانه‌دار برای استفاده‌ی روزمره بوجود نیامده‌اند. استفاده از آنها باید بسیار محدود باشد و در عوض از لایه بردارهای بدون دانه یا ریز دانه و ملایم به صورت یک یا دوبار درهفته استفاده کنید. در این صورت پوستی درخشان خواهید داشت و گردش خون به خوبی جریان خواهد گرفت.

 

اشتباه شماره ۶ – اگر به صورت سایشی پوست‌تان را با حوله خشک می‌کنید:

تکرار کنید: آهسته؛ نه سایشی! ساییدن و مالش زیاد، به پوست حالتی کشسانی می‌دهد و موجب شل شدن پوست می‌شود. این کار به مرور موجب سوزش، قرمزی و حتی ایجاد چین و چروک و التهاب‌های شدید می‌شود و ممکن است لکه‌هایی بر روی پوست ایجاد کند. پوست بسیار حساس است، پس همیشه برای خشک کردن از یک حوله‌ی تمیز استفاده کنید. به این شکل که حوله را روی پوست قرار داده سپس کمی صبر کنید تا آب را به خود بگیرد و بعد آنرا بلند کنید. از مالش حوله بر روی پوست و استفاده از حوله‌های زبر شدیدا خودداری کنید.

 

اشتباه شماره ۷ – اگر به رطوبت پوست توجه نمی‌کنید:

رطوبت از دست رفته‌ی پوست‌تان را به وسیله‌ی مرطوب کننده‌های موجود در بازار و یا مواد طبیعی مانند آلوئه ورا به سرعت بازگردانید. برای آنکه خشکی پوستتان را از بین ببرید وقت را تلف نکنید. پوست مرطوب قابلیت بازسازی سلول‌های مرده را دارد در صورتی که اگر پوست خشک باشد هیچ تولد دوباره‌ای برای لایه‌های پوستی شکل نخواهد گرفت.
پس بعد از هربار شستشوی صورت با استفاده از مرطوب کننده‌ها به پوست‌تان اجازه‌ی استراحت و نوسازی بدهید.

 

 

 

مطالب مرتبط:

۱- راهنمای استفاده از رژگونه با توجه به فرم صورت

۲- روش‌های از بین بردن موهای زائد صورت زنان

۳- نکات آرایشی برای صورت‌های لاغر

سارا صادقی
نویسنده: سارا صادقی


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :