سوگل پورمهرام در
0

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

طلا برخلاف نقره تیره و سیاه نمی شود، ولی به مرور زمان به واسطه استفاده از آن جرم و تیرگی را جذب خواهد نمود. اگر می خواهید انگشتر، دستبند، گوشواره و سایر جواهرات خود را براق و درخشان کنید کارشناسان چی بپوشم شما را با سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات آشنا خواهند نمود.

single_content ad banner

 مطالب مرتبط: 

۱- ۱۰ اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۲- چگونه زیورآلات نقره ای را تمیز کنیم؟

۳- راه هایی عملی برای اینکه طلا و جواهراتم به روز اول تبدیل بشه

چرا باید زیورآلات طلا را تمیز کنیم؟

متاسفانه زیورآلات طلا به راحتی رنگ خود را از دست می‌دهند و یا گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند، پس بهتر است که به طور منظم آنها را تمیز کنید. اگر هر روز از زیورآلات طلای خود استفاده می‌کنید، حتما حداقل ماهی یک بار آنها را تمیز کنید. شما برای تمیز کردن زیورآلات طلا، به دو ظرف آب گرم، صابون ظرفشویی، یک تکه پارچه بدون پرز، و یک مسواک نیاز دارید.

روش اول – استفاده از مایع ظرفشویی

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۱- چند قطره مایع ظرفشویی را در کاسه آن گرم (نه داغ) بیاندازید؛ سپس جواهرات خود را در آن قرار دهید. بهتر است به جای آب معمولی از آب سدیم استفاده نمایید. همچنین هرگز از آب داغ استفاده نکنید به خصوص زمانی که جواهرات شما از سنگ های قیمتی مانند اپال ساخته شده باشند، چرا که وجود آب داغ سبب ترک خوردن آن ها خواهد شد.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۲- اجازه دهید ۱۵ دقیقه جواهرات درون مایع باقی بماند تا محلول تهیه شده به جرم های موجود در جواهرات رسوخ کند. حواستان باشد که شکاف‌های موجود بر روی زیورآلات طلا محلی برای تجمع گرد و خاک هستند. پس حتما در هنگام تمیز کردن، روی این مکانها تمرکز ویژه‌ای داشته باشید.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۳- به آرامی با مسواکی که دارای برسی نرم است بر روی نقاط مختلف جواهر بکشید تا جرم از بین برود. دقت داشته باشید که چنانچه برس مسواک زبر باشد باعث ایجاد خراشیدگی برروی جواهر شده و از زیبایی آن خواهد کاست.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۴- در این مرحله جواهر را زیر شیر آب  گرم (نه داغ) بگیرید و به شستن آن بپردازید تا جرم ها به خوبی شسته شوند. در این مرحله نیز دقت داشته باشید که آب داغ نباشد.

clean jewelry4

۵- بعد از آبکشی جواهر آن را بر روی یک پارچه نرم و یا یک هوله قرار دهید تا به خوبی خشک شود. تا مادامی که جواهرات خشک نشده اند از آن ها استفاده نکنید زیرا باعث حساسیت های پوستی خواهند شد.

روش دوم – استفاده از خمیر دندان

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۱- مقدار بسیاری کمی از خمیر دندان و آب را با یکدیگر مخلوط کنید. خمیر دندان برای پاک کردن جرم‌ها بسیار عالیست و به سرعت جواهرات شما درخشندگی روزهای ابتدایی خود را بدست خواهد آورد.  در این مرحله مقداری خمیر دندان را به یک مسواک با برس نرم زده و با کشیدن مسواک به نقاط مختلف جرم‌ها را از آن خواهید زدود. تنها نکته ای که باید به خاطر بسپارید آن است که برس مسواک باعث خراشیدگی جواهرات شما نشود.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۲- در مرحله آخر نیز جواهر را زیر شیر آب بگیرید و آبکشی را آغاز کنید تا جرم ها و کثیفی ها به خوبی جدا شوند.

 روش سوم – استفاده از آب جوش

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۱- استفاده از آب جوش برای جواهراتی که سنگ های قیمتی مانند مروارید، اپال و … که بسیار ظریف هستند و ممکن است با قرار گرفتن در آب جوش ترک بخورند اصلا مناسب نیست! از این روش تنها برای تمیز کردن جواهراتی که از سنگ های بسیار محکم مانند الماس و یا جواهراتی که تماما از طلا ساخته شده‌اند استفاده می شوند. همچنین به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن در آب جوش ممکن است باعث از بین رفتن چسب های به کار رفته در جواهرات شود.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۲- برای شروع مقداری آب را درون ظرف ریخته و اجازه دهید تا به طور کامل به جوش آید. نیازی نیست که مقدار زیادی آب را به جوش آوردید همین که جواهرات در آن غوطه ور گردد کافیست.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۳- سپس آبی که جوش آمده را بر روی جواهرات بریزید به طوری که تمام آن درون آب جوش قرار گیرد.

سه روش کاربردی برای تمیز کردن طلا و جواهرات

۴- اجازه دهید تا آب خنک شود. اگر رنگ آب تیره شد نگران نباشید چرا که جرم‌ها و کثیفی‌ها جدا شده‎اند و جواهرات شما درخشان! فقط تا زمانی که آب خنک نشده است به جواهرات دست نزنید و سپس به کمک یک هوله لطیف جواهرات خود را پاک نمایید.

زیورآلات طلای خود را در مکان مناسب نگه‌داری کنید

همانطور که گفتیم، زیورآلات طلا به راحتی گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند، به همین دلیل، اگر به طور مرتب از زیورآلات خود استفاده نمی‌کنید، حتما آن‌ها را در یک جعبه در بسته نگهداری کنید تا خاک نگیرند. سعی کنید زیورآلات خود را در تماس با هم نگهداری نکنید، چون ممکن است که روی سطح آنها خط و خش ایجاد بشود.

در هنگام شستشو، حتما زیورآلات طلای خود را در بیاورید

جواهرات طلا باقی مانده صابون را به خود جذب می‌کنند و همچنین، در مجاورت با آب داغ خیلی زود رنگ خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل، بهتر است که در هنگام حمام کردن آنها را در بیاورید و روی یک حوله نرم قرار بدهید که آسیبی نبینند.

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

غزل گوهر در تاریخ 30 اکتبر 2016

سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. البته سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی بسیار حساس هستن و هر کدوم طرز نگهداری خاص خودشون رو دارن. بهتره یا در موردش سرج کنیم و یا از فروشنده بپرسیم. بعضی جواهرات مثل یاقوتهای آفریقایی که بهسازی شدن در تماس با بخار غذا هم به شدت آسیب میبینن و مات و کدر میشن

ارغوان در تاریخ 07 مارس 2017

سلام، از اطلاعاتتون ممنون
میخوام تاکید کنم خیلی مهمه که وقتی طلارا توی آب جوش گذاشتید بهش دست نزنید و بزارید که خنک بشه ،من نمیدونستم و خواستم زود روی انگشترم که تو آب جوش گذاشته بودم برس بکشم ولی چون انگشترم ظریف بود توی آب جوش خیلی نرم و انعطاف پذیرشده بود و وقتی یکم بهش فشار آوردم کج شد 🙁

سکینه قم در تاریخ 25 دسامبر 2017

در آب جوش طلا را نیاندازید من النگوها گردنبند طلا ام را حدود نیم ساعت در آب جوش انداختم وقتی آمدم بردارم دیدم کاملا آب شده بودند

معصومه در تاریخ 01 فوریه 2018

سلام.منم یه روش یاد میدم خیلی سادست.طلا رو بکشید روی فرش.چنان براق میشه که حظ کنید.

Azita در تاریخ 30 دسامبر 2020

خمیردندون وجوش شیرین…باهم مخلوط کنیدبامسواک روطلا بزنید بعد باآب ولرم بشورید خیلی برق میوفتهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :