این چند طراح مد، جوان‌ترین طراحان مد دنیا هستند!

بعضی از مشاغل، پر درآمد هستند اما جذابیت ندارند و فضایی خشک و جدی دارند. از آن طرف مشاغلی هم هستند که اکثرا با هنر گره خورده‌اند و ریشه در دل و عاشقی دارند اما درآمدزا نیستند. خصوصا در کشورهایی مانند ما که فرهنگ و هنر در قالب‌های بسته باید تولید و ارایه شوند.

طراحان جوان

اما در این میان یک شغل هست که می‌تواند در همین جغرافیای ما هم بسیار درآمدزا باشد. داریم از «طراحی مد» و یا همان Fashion Design حرف می‌زنیم. یکی از راه‌هایش هم مشخص است: دانشگاه! هرچند تنها راه رسیدن به این شغل دانشگاه نیست.

 

طراحان جوان

بسیاری از فشن دیزاینرهای دنیا هم از راه‌های دیگر به این سرزمین دوست داشتنی و پر از زرق و برق پول رسیده اند. جالب است بدانید در میان آن‌ها، طراحان مد بسیار جوانی هستند که باورشان سخت است چطور توانسته‌اند به این زودی به چنین جایگاه معتبری در زمینه کاری‌شان برسند.

مطلبی که در ادامه آمده است درباره این شگفت انگیزهاست که می‌توانند انگیزه بخش شما هم باشند.

پیمودن ره صدساله در صد سال یا در چند سال؟!

قبل از اینکه درباره این طراحان مد صحبت کنیم باید حتما این مورد را در نظر داشته باشیم که در کلیت تبدیل شدن به یک طراح مد موفق به سال‌ها و سال‌ها تمرین نیاز دارد، به نظم و انظباط کاری و همچنین شور و شوق فراوان وگرنه خستگی و رویاپردازی نمی‌گذارد که جایگاه خودتان را در این زمینه پیدا کنید.

طراحان جوان

اگر بخواهیم از رقابت و سختی وارد شدن به این شغل برایتان بگوییم و آن را در مقایسه با شغل دیگری قرار دهیم؛ می‌توانیم بگوییم: «بازیگری». چون به همان میزان افرادی در این صنعت و رشته‌های وابسته به آن حضور دارند که سالهاست بازار را در دست دارند و از طرفی اجازه ورود به هر شخص و برند جدیدی را نمی‌دهند.

طراحان جوان

برندهایی مانند کریستین دیور، دولچه و گابانا و جیانی و ورساچه سال‌هاست بر این صنعت تسلط داشتند و افراد زیادی هم هستند که ترجیح می‌دهند به جای امتحان یک طرح و برند جدید از آن‌هایی استفاده کنند و پول به پای‌شان بریزند که می‌شناسند.

طراحان جوان

«اما» همه این برندها هم یک روزی ناشناخته بودند و پا در مسیری پر از مه گذاشتند؛ همان طور که جوان‌هایی که در ادامه درباره‌شان می‌خوانید، وارد این مسیر سخت شدند، همان‌هایی که به آرامی ظهور می‌کنند و در آینده کنترل این صنعت را در دست می‌گیرند.

بتانی ویلیامز و اندیشیدن به زمین و انسان‌های زندانی

سن: ۳۲

ملیت: انگلستان

اولین شو لباس: ۲۰۱۷

بتی فارغ التحصیل رشته هنر از دانشگاه برایتون است و در سال ۲۰۱۷ برند خود را راه اندازی کرد. او در طول زندگی حرفه‌ای خود جوایز زیادی در زمینه طراحی لباس گرفته است؛ در سال ۲۰۱۹، جایزه ملکه الیزابت دوم برای طراحان جوان، در سال ۲۰۲۱ جایزه ۲۰۰.۰۰۰ پوندی، صندوق مد طراحان Vogue بریتانیا را از آن خود کرد.

طراحان جوان

فکر می‌کنید او با این جایزه بزرگ چه کرد؟ بتانی آن را صرف برنامه‌های آموزشی و اشتغال هرچه بیشتر افرادی کرد که مورد سو استفاده قرار گرفته بودند.

طراحان جوان

برای بتی تأثیرگذاری مثبت بر روی کره زمین از همه چیز مهمتر است و برای همین هم او با سازمان‌های خیریه و بخش آموزش زنان زندانی همکاری می‌کند.

طراحان جوان

بتی همچنین از طرفداران محیط زیست است و به «مد پایدار» فکر می‌کند: «این واقعاً شگفت‌انگیز است که ببینیم پروژه‌های مد چقدر می‌توانند برای مردم دگرگون‌کننده و مفید باشند. به خصوص به این دلیل که احساس می‌کنم مفاهیم منفی زیادی در مورد صنعت مد وجود دارد. درحالیکه شما می‌توانید چیزی را که دور ریخته شده؛ بردارید، به آن زمان بدهید و دوباره آن را زیبا کنید.»

ریچارد کوین، جوانی حامی جوانان

سن: ۳۱

ملیت: بریتانیا

اولین شو لباس: ۲۰۱۶

ریچارد مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مد را دارد. در دوران کارشناسی استلا مک کارتنی، دختر پل مک کارتنی خواننده و ترانه سرای فوق ستاره انگلیسی از او حمایت مالی کرد. در همان سال، این طراح جوان برندی هم نامِخودش را راه اندازی کرد.

طراحان جوان

مجموعه‌ای از او به نام MA ۲۰۱۶ روی جلد یک نشریه معروف دوسالانه معروف به Modern Matter چاپ شد. همچنینریچارد کوین در سال ۲۰۱۸، جایزه افتتاحیه رویداد طراحی بریتانیا را از ملکه الیزابت دوم گرفت.

طراحان جوان

درهای استودیو ریچارد به روی طراحان جوان دانشجو برای استفاده از خدمات دیجیتال و چاپ و همچنین کارگاه‌های چاپ و پارچه، باز است.

طراحان جوان

آنجل چن؛ درخشش یک رویا

سن: ۳۱

ملیت: چینی

اولین شو: ۲۰۱۶

آنجل در چین متولد و تا ۱۷ سالگی هم در چین زندگی کرده است. اما بعد از آن برای ادامه تحصیل به لندن می‌رود و درهای شانسِ کار کردن با افراد موفق در دنیای طراحی و فشن به روی او باز می‌شود.

طراحان جوان

آنجل به عنوان کارآموز برای Marchesa، Vera Wang و Alexander Wang کار می‌کند و سال ۲۰۱۶، پس از نمایش آثارش در هفته مد لندن و شانگهای، در فهرست نهایی برگزیدگان نشریه فوربسِچین قرار می‌گیرد. اما همه این موفقیت‌ها تازه شروع بسیاری از دستاوردهای او بود!

طراحان جوان

در سال ۲۰۱۷، آنجل اولین طراح چینی شد که با فروشگاه زنجیره‌ای بسیار معروفUrban Outfitters Oxford Street لندن همکاری کرد. او همان سال با H&M هم کار کرد و به این موارد اضافه کنید که مرسدس بنز از او دعوت کرد تا مجموعه پاییز/زمستان ۲۰۱۷ خود را در هفته مد میلان (با پشتیبانی آن‌ها) ارائه دهد.

طراحان جوان

نکته آخر هم اینکه کارهای آنجل را بسیاری از افراد مشهور مانند کریس لی، بلا حدید و چارلی XCX پوشیده اند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :