سنگشویی، اسیدشویی و آنزیم شویی جین یعنی چه؟

اصطلاح جین سنگشور زیاد به گوشمان می‌خورد اما معنای دقیق آن چیست؟ به پارچه جینی که تحت فرآیند سنگشویی قرار می‌گیرد، جین سنگشور می‌گویند. این تکنیک در انواع لباس‌های جین مخصوصا شلوار جین مشهود است. اما سنگشویی جین چیست و چه تاثیری بر روی پارچه جین می‌گذارد؟

 

مطالب مرتبط: 

۱- بهترین شلوار جین برای هر نوع اندام

۲- چه کفش‌هایی برای شلوار جین لبه برگردان یا کوتاه مناسبند؟

۳- تبدیل شلوار جین به شلوارک

 

سنگشویی جین چیست؟

ابتدا تاثیرات ظاهری سنگشویی بر روی پارچه جین را برررسی می‌کنیم. جین سنگشور ظاهری رنگ‌پریده‌ و کهنگی خاصی دارد که مورد پسند خیلی از افراد است. اما فقط ظاهر قضیه مهم نیست. اگر پارچه جین تحت پروسه سنگشویی قرار نگیرد بسیار خشک و غیرمنعطف خواهد بود. اگر لباس‌های جین مدرن را با قدیمی مقایسه کنید متوجه می‌شوید که پوشیدن آن‌ها بسیار راحت‌تر است چون سبک‌تر، نرم‌تر و منعطف‌تر هستند.

 

سنگشویی جین چگونه انجام می‌گیرد؟

شرکت‌های سنگشویی پارچه، ابتدا پارچه مورد نظر را در معرض سنگ‌هایی خاص قرار می‌دهند. با اینکه مراحل دقیق هر فرآیند سنگشویی متفاوت است، اما در اکثر مواقع پارچه را در ماشین لباسشویی‌های بزرگ صنعتی قرار می‌دهند که پر از سنگ‌های بزرگ و سنگین است. وقتی ماشین لباسشویی شروع به حرکت می‌کند، این سنگ‌ها صدها بار با پارچه جین برخورد می‌کنند. پروسه سنگشویی جین به آن آسیب جدی وارد نمی‌کند بلکه فقط به آن ظاهری وینتج می‌بخشد که فرآیند طبیعی آن، قرن‌ها طول خواهد کشید.

 

تفاوت سنگشویی و اسیدشویی

برخی افراد این باور غلط را دارند که اسیدشویی و سنگشویی جین تفاوتی ندارند. با اینکه ظاهر جین سنگشور شده و اسیدشور شده بسیار شبیه هم هستند، اما فرآیند تولیدشان متفاوت است. در اسیدشویی، پارچه جین را همراه با سنگ پومیک (همان سنگ پا) و کلر داخل ماشین لباسشویی صنعتی می‌اندازند. در روش اسیدشویی، فشار کمتری بر روی جین قرار می‌گیرد. البته ظاهر جین اسیدشور شده، رنگ‌پریده‌تر از جین سنگشور شده است چون در آن از کلر استفاده می‌شود.

 

تولید جین و طبیعت

آیا تاثیرات مخرب تولید جین و همچنین فرآیند سنگشویی جین را بر روی طبیعت می‌دانید؟ مواد اولیه اولین پارچه‌های جینی که تولید شدند، پشم حیوانات بود. اما حالا برای تولید اکثر جین‌ها از کتان استفاده می‌شود. وضعیت کشت کتان پایدار نیست و برای تولید یک عدد شلوار جین، یک کیلوگرم کتان و ۱۸۰۰ گالن آب نیاز است. همچنین استفاده از آیتم‌های فلزی مثل زیپ و دکمه در لباس‌های جین که تجزیه‌ناپذیر هستند، باعث تجمع مداوم پسماند در طبیعت می‌شود. مواد استفاده شده در سنگشویی نیز برای برخی موجودات زنده مضر هستند.

 

نویسنده: روشنک ملکی

 

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :