کت سافاری چیست و چگونه ست می‌شود؟ با این کت به آفریقا سفر کنید!

به احتمال فراوان حدود 120 سال قبل که کت‌های سافاری برای جنگ در آفریقا طراحی می‌شد کسی حدس نمی‌زد که این مدل کت‌ها تا این حد دوام داشته و روزی حتی به دنیای مد و فشن راه پیدا کنند. اما این اتفاق افتاد و از سال 1930 به بعد رفته رفته طرفداران کت‌های سافاری بیشتر هم شدند و امروزه زنان و مردان زیادی در سراسر جهان ترجیح می‌دهند حداقل یکی از لباس‌هایشان از انواع کت‌های سافاری باشد. حالا اینکه اصلا کت سافاری چیست و چه کاربردی دارد موضوعیست که به طور خلاصه در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

کت سافاری

کت سافاری بازمانده جنگل‌ و حیات وحش

کت سافاری که به آن کت بوش هم گفته می‌شود در اصل برای رفتن در میان جنگل‌ و حیات وحش آفریقا طراحی شده است. کت‌های سافاری که اکثرا خیلی سبک و از جنس پنبه هستند، چهار جیب دارند که دو جیب در ناحیه سینه و دو جیب در ناحیه جلویی کمر قرار دارد و یقه ساده‌ای هم دارند.

کت سافاری

اگرچه در ابتدا این کت‌ها فقط در رنگ خاکی تولید می‌شدند ولی امروزه  در رنگ‌های مختلفی مثل بژ، شتری و سبز هم تولید می‌شوند. اغلب کت‌های سافاری کمربند هم دارند.

کت سافاری

این روزها میلیون‌ها نفر در نقاط مختلف جهان مشتری مدل‌های تغییریافته این نوع کت هستند که فقط دو جیب دارند و گشادتر دوخته می‌شوند و به «شاکت» معروفند.

کت سافاری

در دهه‌های 1960 و 1970 میلادی کت و شلوارهای سافاری به لطف نسخه‌های به روز شده برای مردان و زنان که طراحان بزرگ فرانسوی به‌ویژه تد لاپیدوس و ایو سن لوران انجام دادند، بیشتر روی کار آمدند و به محبوبیت‌شان اضافه شد.

کت سافاری

اگر کت‌های سافاری را به همان قصد اولیه‌ای که به خاطر آن طراحی شده‌اند یعنی برای حضور در طبیعت و کمپین می‌پوشید بهترین گزینه برای آنها شلوار جین راحت است. همچنین اگر طرفدار تیپ خودمانی و راحت هستید باز هم شلوار جین برای پوشیدن با این نوع کت‌ها توصیه می‌شود.

کت سافاری

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مدل آستین کوتاه این کت‌ها هم تولید می‌شود ولی شما وقتی به طبیعت می‌روید به خاطر خنک‌تر بودن مدل آستین کوتاه را انتخاب نکنید همان مدل آستین بلند سبک انتخاب بهتری است چون هم از شما در برابر آفتاب محافظت می‌کند و هم از نیش حشرات در امان نگه می‌دارد.

کت سافاری

یکی از تصاویری که در ذهن بسیاری از ما از فیلم‌ها یا سریال‌های مختلف باقی مانده پیاده‌روی یا ماهیگیری شخصیت‌های فیلم است. اگر پیش از این نمی‌دانستیم که این شخصیت‌ها چه کتی به تن دارند حالا می‌دانیم که کت سافاری با شلوارک پوشیده‌اند. بنابراین اصلی‌ترین انتخاب ما برای این نوع فعالیت‌ها می‌تواند همین لباس‌ها باشد.

کت سافاری

خانم‌ها هم جدا از اینکه می‌توانند کت سافاری را با انواع شلوار جین یا پارچه‌ای بپوشند، برای پوشش بیرون از منزل هم می‌توانند این مدل کت را با دامن بپوشند. کت سافاری با انواع دامن و کفش‌های زمستانه یا تابستانه به راحتی ست می‌شود و ظاهر شیک و متفاوتی برای آنها به وجود می‌آورد.

بنابراین کت‌های سافاری می‌توانند از هر کتی تطبیق‌پذیرتر و حتی شیک‌تر باشند. شما می‌توانید آنها را در محل کار، جلسه رسمی، پیاده‌روی، قرار ملاقات و خرید بپوشید. پس بد نیست به این موضوع فکر کنید که موقعش است یک کت سافاری برای خودتان بخرید و در کمد لباس‌تان بگذارید.

کت سافاری و ممنوعیت پوشیدن با تیشرت در استرالیا

به طور کلی کت و شلوار سافاری به روند مد در استرالیا در دهه 1970 میلادی مرتبط است. در آن زمان رئیس مجلس نمایندگان استرالیا به نمایندگان مرد ناحیه شمالی اجازه داد تا در جلسات مجلس قانون‌گذاری کت و شلوار سافاری بپوشند.

کت سافاری

رئیس مجلس گفت: «اعضای محترم، درخواست دیگری دریافت کردم که استاندارد لباس مردانه شامل کت‌های سافاری هم باشد. من با پارلمان فدرال در تماس بودم و متوجه شدم که رئیس، سر بیلی اسندن، اجازه کت‌های سافاری با پیراهن و کراوات را می دهد. او همچنین به یکی از اعضا اجازه می دهد کت سافاری را روی یک پیراهن یقه باز بپوشد. بنابراین تصمیم گرفتم کت سافاری را به عنوان لباس مناسب در مجلس بپذیرم. باید بگویم که این کار را با اکراه انجام می دهم زیرا احساس می کنم استانداردهای خود را خیلی راحت کرده‌ایم. با این حال این پوشش پذیرفته شده است..» البته او در ادامه اضافه کرد که اجازه نمی‌دهد نمایندگان کت سافاری را با تی‌شرت بپوشند. از همین قانون متوجه می‌شویم که کت‌های سافاری حتی برای حضور در مراسم کاملا رسمی هم مناسبند و می‌توان آنها را با پیراهن و کراوات هم پوشید.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :