مصی روشن در
2,739

این مدل لباس ژاپنی، لباس محبوب تمام سلبریتی‌های دنیاست!

این مدل لباس ژاپنی، لباس محبوب تمام سلبریتی‌های دنیاست!

اقبال به پوشیدن کیمونوی ژاپنی در حال افزایش است و طرفداران جدیدی را از سراسر جهان جذب کرده است. اما چه برای اولین بار می‌خواهید کیمونوی ژاپنی بپوشید چه یک کیمونوپوش حرفه‌ای باشید باز هم نکاتی وجود دارد که ممکن است درباره آن ندانید.

بیلی ماتسوناگا، معلم و استایلیست حرفه‌ای کیمونو، نکاتی را برای افزایش لذت پوشیدن کیمونو از مراقبت آن گرفته تا استایل کردن و نحوه غلبه بر گرمای تابستان یا سرمای زمستان به اشتراک گذاشته که خواندنش جالب است.

کیمونوی ژاپنی

چه زمانی می‌توانید کیمونو بپوشید؟

هیچ قانونی در مورد اینکه چه زمانی می‌توانید و چه زمانی نمی‌توانید کیمونو بپوشید وجود ندارد. فراموش نکنید که کیمونو تا همین چند دهه پیش در سراسر ژاپن توسط اکثر مردم به عنوان یک لباس واقعا معمولی پوشیده می‌شد. به جای سوال چه زمانی می‌توانم کیمونو بپوشم؟ باید از خود بپرسید: چه زمانی می‌توانم چه کیمونویی بپوشم؟

کیمونوی ژاپنی

برای انواع خاصی از کیمونو بسته به زمان، مکان و مناسبت، گزینه‌های مختلفی وجود دارد؛ به عنوان مثال عروسی و سایر رویدادهای رسمی. وگرنه خارج از این زمان ها، پوشیدن و استایل کردن کیمونوهای غیررسمی در هر زمان و هر طور که بخواهید مشکلی ندارد.

 

خارجی‌ها هم می‌توانند کیمونو بپوشند؟

بله، مردم ژاپن دوست دارند فرهنگ خود را با جهان به اشتراک بگذارند. کیمونو و یوکوتا در واقع یکی از محبوب‌ترین هدایایی است که به مهمانان خارجی، در ژاپن داده می‌شود. صنعت کیمونو در چند دهه اخیر ۹۰ درصد کوچک شده است، بنابراین برای زنده ماندن این صنعت به مخاطبان جدید متکی است.

کیمونوی ژاپنی

قیمت کیمونو چقدر است؟

همانطوری که هیچ محدودیتی از نظر استایل برای کیمونو وجود ندارد، قیمت کیمونو نیز متنوع است. یک کیمونوی ابریشمی نقاشی شده با دست از یک هنرمند بسیار معروف می‌تواند بیش از ۳۰۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد. که ممکن است به این راحتی نیز پیدا نشود.

کیمونوی ژاپنی

در فروشگاه‌های Japan Objects هدف حذف این موانع غیرضروری است تا همه بتوانند از کیمونوی اصیل لذت ببرند. در این فروشگاه‌ها می‌توانید کیمونوی قدیمی، قابل شستشو و یوکوتا بی‌نظیر را بیابید. خرید اینترنتی هم راه چاره است البته باید از کسی که در خارج از کشور است بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد. این کیموتویی هم که عکسش را می بینید از نوع مدرن کیمونو است که در کشورهای دیگر طراحی و عرضه شده.

چطور و چگونه کیمونو بپوشیم؟

به پوشیدن- کیمونو در زبان ژاپنی، کیتسوکه می‌گویند. به گفته یک طراح مد و روزنامه نگار ژاپنی، جونیچی ناکاهارا (۱۹۱۳-۱۹۸۳) به همان اندازه که طراحی برای لباس‌های غربی مهم است، برای کیمونو هم نحوه پوشیدن مهم است.

کیمونوی ژاپنی

کار ساده ای هم نیست و کیمونو را باید حرفه ای باشید تا بپوشید. اما نگران نباشید؛ به صورت فایل ویدیویی می‌توانید در فضای اینترنت ویدیو آموزشی پیدا کنید.

 برای پوشیدن کیمونو به چه چیزهایی نیاز دارید؟

هنگام پوشیدن کیمونو معمولا سه لایه لباس می‌پوشید. لایه اول لباس زیر کیمونو (هاداگی) است. روی آن یک ناگاجوبان (زیر کیمونو) می‌پوشید که کیمونو را صاف نگه میدارد و همچینین یقه را تشکیل می‌دهد. برای این منظور می‌توانید از سفت کننده یقه کیمونو که روی یقه ناگوجوبان دوخته شده است استفاده کنید. ناگوجوبان با یک کمربند پوشیده می‌شود و خود کیمونو به دو شال دیگر نیز نیاز دارد. در قسمت بیرونی لباس یک اوبی می‌بندند و استفاده از یک اوبیتا (تخته‌ای برای صاف کردن سطح اوبی) نیز توصیه می‌شود.

کیمونوی ژاپنی

اگر این میزان لباس به نظر زیاد می‌رسد، نگران نباشید، تنها چیزهای واقعا ضروری که باید برای پوشیدن کیمونو داشته باشید، بندی برای نگه داشتن کیمونو در کنار هم، و اوبی یا نوع دیگری از کمربند برای پوشاندن آن‌ها است.

 آیا پوشیدن کیمونو اذیت کننده و سخت است؟

اصلا! اگر در پوشیدن کیمونو احساس ناراحتی می‌کنید، شاید به این معنی باشد که کمربند شما کمی تنگ یا خیلی گشاد است. و البته، اگر برای اولین بار است که کیمونو می‌پوشید، ممکن است چون برایتان نا آشناست کمی احساس راحتی نداشته باشید ولی خیلی سریع به آن عادت خواهید کرد.

کیمونوی ژاپنی

یکی از راههایی که می‌تواند به تسریع این کار کمک کند این است که به جای کمربندهای نخی معمولی از پارچه‌های کشسان قابل کشش استفاده کنید.

باید ناگاجوبان بپوشید؟

اگر در مراسم رسمی کیمونو می‌پوشید، باید ناگاجوبان بپوشید. ناگاجوبان در واقع شبیه کیمونوی دوم و ساده‌تری است که زیر کیمونوی اصلی پوشیده میشود و فقط از یقه دیده می‌شود. با این حال، اگر به طور رسمی لباس نمی‌پوشید، می‌توانید کیمونوی خود را همانطور ساده بدون ناگاجوبان که احساس راحتی می‌کنید بپوشید. اگر بخواهید می‌توانید زیر کیمونو پیراهن یا بلوز نیز بپوشید. در زمستان نیز از لباس‌های یقه بسته و یقه اسکی برای جلوگیری از سرما کمک بگیرید. استفاده کردن از آیتم‌های مختلف به جای ناگاجوبان متفاوت و بسیار سرگرم کننده و مد روز است.

کیمونوی ژاپنی

حتی می‌توانید شال‌ها و بندهای مخصوص بستن کیمونو را با آیتم‌های دیگری جایگزین کنید. مثلا به جای کمربند‌های نخی سنتی از کش‌های معمولی که در فروشگاه‌های لوازم خیاطی استفاده کنید که بسیار راحت‌تر و انعطاف پذیرتر خواهد بود.

اگر کیمونوی شما خیلی بلند یا خیلی کوتاه است چه باید کرد؟

کیمونوی خیلی بلند هرگز شما را آزار نمی‌دهد، زیرا کیمونو همیشه باید بلندتر از قد شما باشد. هنگام پوشیدن کیمونو، طول آن را با تا کردن پارچه اضافی روی کمر تنظیم می‌کنید. اما پوشیدن یک کیمونوی کوتاه مانند پوشیدن شلوار کوتاه است.

کیمونوی ژاپنی

از آنجایی که این روزها کیمونوهای قدیمی ژاپنی بسیار ترند شده‌اند که برای طرفداران سراسر جهان کمی کوتاه است، امکان پوشیدن کیمونوی خیلی کوتاه را نیز فراهم می‌کند. خود ما در ایران بسیاری از مانتوهایی که می پوشیم در اصل کیمونو هستند.

اگر کیمونوی شما خیلی تنگ یا گشاد است چه باید کرد؟

اگر کیمونو خیلی تنگ است، می‌توانید تکه پارچه دیگری را به سمت راست لباستان بدوزید (سمتی که در هنگام پوشیدن آن، لایه پایینی دامن است)، تا کیمونو کمی بازتر شود. و در زمان پوشیدن کیمونو سمت راست پنهان می‌شود، بنابراین هیچ کس قادر به تشخیص آن نخواهد بود.

کیمونوی ژاپنی

کیمونویی که خیلی گشاد است به راحتی در کمر شما بسته می‌شود. فقط مطمئن شوید که چین و چروک‌ها را به خوبی صاف کنید. یک نکته این که می‌توانید که یک سنجاق سینه روی سینه در جایی که لایه‌ها از هم جدا می‌شوند ببندید تا جلوی جدا شدن لایه‌ها را بگیرد.

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

غیاثوند در تاریخ 22 آگوست 2022

ممنون از متن جالب وزیبایی که گذاشتید ??

ناشناس در تاریخ 22 آگوست 2022

این لباس هایی که ژاپنی ها با آستین های خیلی گشاد میپوشن کیمینو هست ولی عکس های سلبریتی ها اصلا کیمینو نیست بیشتر مانتو جلوبازه

زایخا در تاریخ 27 آگوست 2022

لباسه خیلی خوشگلههههههارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :