نکات کلیدی برای پوشیدن لباس‌های چهارخانه

به راستی چه کسی فکر می‌کرد، لباس‌هایی با دسته‌ای از خطوط متقاطع، در رنگ، شکل و فاصله‌های مختلف که روزی برای ممیزی قبیله‌های کوهستانی از یکدیگر پوشیده می‌شد، اکنون تبدیل به یکی از پرکاربردترین لباس‌های مردانه و زنانه شود؟ شاید سادگی هندسه الگوهای تکراری پیراهن‌های چهارخانه و تنوع رنگی بالا باعث شد که این سبک به عنوان یکی از الگوهای دائمی شرکت‌های طراحی لباس شود. همراه «چی بپوشم»باشید.

ad banner

شما دست روی هر کدام از هفته‌های مد پاریس، لندن، نیویورک یا میلان بگذارید، مطمئن باشید که مجموعه‌ای از لباس‌های چهارخانه در آن معرفی و نمایش داده خواهد شد. با شنیدن این تعریف‌ها مسلماً دوست دارید که اولین پیراهن چهارخانه دم دست خودتان را به تن کنید و بیرون از خانه بروید، اما صبر کنید. پوشیدن لباس‌های چهارخانه اصول خاص خودشان را دارند. پوشیدن پیراهن‌های چهارخانه زننده می‌تواند شما را از چشم همه بی اندازد، مخصوصاً اگر علاوه بر چهارخانه بودن، طرح‌های زننده‌ای هم‌روی لباس داشته باشید. با دانستن نکته‌های لازم در پوشیدن چهارخانه‌ها، با چند بار تکرار، این نکات ملکه ذهن شما می‌شود و باقی عمرتان به‌صورت ناخودآگاه قوانین مربوط به پوشیدن پیراهن‌های چهارخانه را رعایت خواهید کرد.

برخلاف انواع مختلفی که چهارخانه‌ها دارند، نکته‌هایی که باید در موردش بدانید آن‌چنان هم زیاد نیست. در ادامه به شما نکاتی خواهیم گفت که می‌توانید با رعایت کردن آن ها، در هر استایلی جذاب و دلربا باشید.

 چهارخانه موسوم به گینگهام

الگوهای فشرده‌ای از ترکیب خطوط عمودی و افقی که در فاصله‌های زیاد تقریباً یک دست دیده می‌شوند باکینگهام است که از نام شهر فرانسوی محل تولید پارچه‌های پنبه‌ای چهارخانه‌ای ریز گرفته شده است. این طرح عموماً روی پارچه‌ای کتانی، پنبه‌ای یا پشمی زده می‌شود. هر چند در تابستان فقط نوع کتان ان را می‌توانید تحمل کنید. با وجود اینکه پارچه مربوط به ۱۹۶۰ است، اما هنوز هم جز یکی از راحتی‌ترین انواع پارچه‌ها برای لباس کار و بیرون است. رنگ‌های بکار رفته روشن و اغلب شاد هستند. همین ویژگی باعث می‌شود که به‌راحتی آن‌ها را با دیگر لباس‌ها ترکیب کنید.

ساراگیلفیلان، بنیان‌گذار شرکت خصوصی مشاوره طراحی لباس مردان، می‌گوید: ساده‌ترین راه برای پوشیدن پیراهن‌های گینگهام، ترکیب کردن آن‌ها با تی‌شرت است. اگر دوست دارید که ترکیب جذاب‌تری داشته باشید، می‌توانید از ترکیب پیراهن کوچک کینگهام با یک ژاکت چرمی استفاده کنید.

چهارخانه

پارچه موسوم به شاهزاده ولز

همان‌طور که از نام پارچه مشخص است، میراثی سلطنتی است. تقاطع خطوط عمودی و افقی در این پارچه، مربع‌های بزرگی تشکیل می‌دهند که معمولاً رنگ نخ‌های اصلی سیاه، قهوه‌ای و سفید هستند و زیر چهارخانه‌ها رنگ‌های متضادی همانند صورتی، آبی، قرمز، سبز قرار دارند. نام این پارچه دقیقاً از لباس دوک ویسور زمانی که به عنوان شاهزاده ولز شناخته می‌شد برداشته شده است. این طرح چهارخانه یکی از متنوع‌ترین طرح‌ها و پرکاربردترین آن‌ها است که به‌راحتی روی لباس‌های مختلف می‌نشیند، مخصوصاً در فصل سرما، کت‌های زمستانی مناسبی با این الگو می‌توانید پیدا کنید. کنتراست موجود در چهارخانه‌ها و رنگ پس‌زمینه به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید لباس‌هایی بارنگ‌های مختلف (هماهنگ بارنگ زمینه یا چهارخانه‌ها) بپوشید.

چهارخانه

پارچه موسوم به پنجره

همان‌قدر که پارچه ولزی می‌تواند نظرها را به خودش جلب کند، خواهرزاده‌اش، پارچه چهارخانه‌ای با چهارخانه‌های بزرگ، این کار را بهتر می‌تواند انجام دهد و نگاه‌ها را برباید. اشتباه نکنید، کنتراست مربع‌های سفید، از ویژگی‌های زیبایی این الگو است. همین ویژگی باعث می‌شود که شما نتوانید این نوع از الگو را با لباسی غیر مرتبط بپوشید. منظورمان از لباس غیر مرتبط، استایلی است که شلوار و کت مردانه باهم هیچ رابطه‌ای از نظر جنس، رنگ و حتی الگو نداشته باشند.

چهارخانه

پارچه موسوم به تارتان

بیش از چهارصد نوع پارچه تارتان چهارخانه وجود دارد، این تارتان ها، به عنوان نمادی برای جداسازی، قبایل اسکاتلندی از یکدیگر استفاده می‌شد. بعدها مالکان املاک اسکاتلندی، در طول فصل تیراندازی محدوده شکار خودشان را از یکدیگر جدا می‌کردند. ترکیب این رنگ‌ها نمادی از الگوهایی است که در طبیعت اسکاتلند وجود دارند. این روزها تارتان هنوز بخشی از مجموعه‌های معاصر است و در طرح‌های بربری، Vivienne Westwood، Barbour و Palm Angels وجود دارد.

چهارخانه

پارچه موسوم به بوفالو

چهارخانه‌های بوفالو در طول سال‌های اخیر بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن‌ها رو به افزایش است. منشأ این الگوها نامعلوم است، اما این الگوهای می‌توانند نشات گرفته از لباس‌های کارگران همانند کت‌های فلانل و خزدار باشند. از طرف دیگر، برخی این پارچه را اختراع شخصی به نام وولریچ که با ترکیب کردن بلوک‌های رنگارنگ توانست پارچه‌ای زیبا خلق کرد، می‌دانند و برخی آن را تحفه‌ای از اسکاتلند به امریکا است. گویا از این پارچه برای پوشاندن گوشت‌های بوفالو تاجران استفاده می‌شده است.

چهارخانه

مطالب مرتبط:

 

 

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :