چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

0

کدام الگو به اندازه پارچه‌های شطرنجی در دنیای مد محبوب است؟ چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟ پارچه‌هایی که امروزه با نام شطرنجی می‌شناسیم، ابتدا تارتان (Tartan) نامیده می‌شدند. این پارچه در اسکاتلند به وجود آمده است ولی امروزه در تمام دنیا شناخته شده است و همه ما در کمد لباس‌هایمان، پیراهن‌هایی دوخته شده با این پارچه داریم. معمولا از پارچه‌های شطرنجی در سبک‌های کژوال لباس‌های مردانه و زنانه استفاده می‌شود. در این مطلب نحوه ست کردن لباس شطرنجی را برای شما شرح خواهیم داد. 

 

نکات ست کردن لباس‌های شطرنجی 

۱- تنها یک لباس با طرح شطرنجی بپوشید

طرح‌های شطرنجی در مدل‌های متفاوت و رنگ‌های متنوعی وجود دارند. خطوط رنگی روی پارچه به اندازه کافی توجه جلب می‌کنند. به همین دلیل ست کردن چند طرح شطرنجی با هم ظاهر شما را شلوغ و نامرتب نشان خواهند داد. فقط یک استثنا در این قانون وجود دارد. اگر یکی از اکسسوری‌های شما، مانند روسری، کیف، کلاه و یا دستکش‌ها از طرح شطرنجی هستند، می‌توانید قطعه اصلی استایل خود را نیز با طرح شطرنجی انتخاب کنید.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

۲- اگر تردید دارید لباس‌های شطرنجی را با رنگ‌های طبیعی و خنثی ست کنید

با استفاده از رنگ‌های خنثی مطمئن خواهید بود که اشتباه نکرده‌اید. رنگ‌های خنثی در کنار طرح شلوغ پارچه‌های شطرنجی تعادلی دلنشین ایجاد می‌کنند. رنگ‌های خنثی عبارتند از: سفید، مشکی، خاکی، سرمه‌ای، خاکستری، و بیشتر طیف رنگ قهوه‌ای و بژ.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

۳- رنگ‌های به کار رفته در پارچه شطرنجی را با رنگ لباس‌هایتان مطابقت دهید

لازم نیست همیشه لباس شطرنجی را با رنگ های خنثی بپوشید. شما می‌توانید لباس‌های دیگر را از رنگ‌های به کار رفته در پارچه شطرنجی انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر چند شلوار آبی روشن دارید، می‌توانید آن‌ها را با پیراهنی شطرنجی که خطوط آن آبی است ست کنید. لازم نیست که رنگ‌ها کاملا شبیه هم باشند. می‌توانید از طیف‌های متفاوت آبی استفاده کنید.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

رنگ مناسب برای موقعیت مناسب

امروز فروشگاه‌های لباس، لباس‌ها را در رنگ‌های متنوعی عرضه می‌کنند. و این به این معنی است که شما در سبک پوشش خود آزادی عمل زیادی خواهید داشت. رنگ‌های روشن و پاستلی مناسب مهمانی‌ها و مراسم‌های غیر رسمی و فصل‌های گرمتر سال هستند. رنگ‌های تیره‌تر مناسب مراسم‌های رسمی‌تر و فصول سرد سال هستند. به عنوان مثال شما هیچوقت یک پیراهن شطرنجی صورتی را برای مصاحبه کاری انتخاب نخواهید کرد ولی پیراهن شطرنجی سرمه‌ای گزینه مناسبی برای این موقعیت خواهد بود.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

انتخاب پارچه مناسب فصل 

همانطور که می‌دانید شطرنجی نام الگوی پارچه است، و معمولا پارچه‌های شطرنجی در جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند. با این توضیحات می‌توانید مطمئن باشید که همیشه لباس شطرنجی مناسب فصل و آب و هوا پیدا خواهید کرد. در هر فصل کدام لباس‌های شطرنجی را بپوشیم؟

 • بهار: پیراهن‌های سبک پنبه‌ای یا فلانل، چتر، جوراب، کلا و کفش.
 • تابستان: پیراهن‌های نخی سبک و دامن‌های زنانه شطرنجی.
 • پاییز: پیراهن‌های شطرنجی ضخیم‌تر، بوت، ترنچ کت و بارانی و کلاه.
 • زمستان: کت و پالتوی شطرنجی، بوت و شالگردن.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

اندازه الگوی شطرنجی پارچه 

اندازه الگوهای شطرنجی همیشه یکسان نیست. در ادامه الگوهای شطرنجی را بر اساس اندازه معرفی می‌کنیم.

 • تارتان: کلاسیک ترین الگوی پارچه های شطرنجی تارتان است که اندازه چهارخانه ها در این پارچه بزرگ است. زمینه پارچه تارتان معمولا سبز تیره است و خطوط آبی، سرمه ای ، زرد و قرمز دارد. این پارچه ها برای شالگردن های پتویی کاملا ایده آل هستند.
 • Tattersall: این پارچه الگوهای کوچک مربعی دارد. خطوط نازک رنگی روی زمینه پارچه که معمولا از رنگ های خنثی است دیده میشود. این پارچه برای دوخت لباس های نیمه رسمی فوق العاده است.
 • مدرس: الگوهای رنگارنگ و راه راه های عریض . این پارچه معمولا از رنگهای روشن و درخشان تهیه می شود . این پارچه مناسب دوخت پیراهن های زنانه و بلوزهای راحت و آزاد است.
 • گینگهام: الگوی شطرنجی که از دو رنگ تشکیل شده است. خطوط روی پارچه ضخیم و منظم هستند. با این مدل پارچه ها میتوانید استایلی کلاسیک و بی نقص بسازید.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

پارچه شطرنجی طرح مدرس

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

 

پارچه شطرنجی طرح گینگهام

 

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

پارچه شطرنجی طرح Tattersall

 

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

پارچه شطرنجی طرح تارتان

 

اکسسوری را فراموش نکنید

اکسسوری‌ها بهترین راه برای افزودن رنگ‌ها به  لباس شطرنجی شما هستند. البته به یاد داشته باشید که استفاده از دو قطعه لباس یا اکسسوری با طرح شطرنجی منوط به یکسان بودن طرح آن‌هاست.

لباس شطرنجی : چگونه بهترین لباس چهارخانه را خریداری کنیم؟

لباس شطرنجی زنانه

 • شومیز شطرنجی زنانه : شومیزهای شطرنجی زنانه به دو دسته تقسیم می‌شوند:
 • شومیزهای زنانه راحت و آزاد : این شومیزها را با تی شرت ساده سفید یا یک تاپ ساده می‌توانید ست کنید. شلوار جین رنگ روشن و گشاد هم انتخاب مناسبی برای ست شدن با این مدل شومیزها است.
 • شومیز فیت و اندازه : این شومیزها ظاهر رسمی‌تری دارند و می‌توانید در مهمانی‌های نیمه رسمی از آن‌ها استفاده کنید.
 • پیراهن شطرنجی زنانه : پیراهن‌های شطرنجی را می‌توانید با جوراب شلواری مشکی ست کنید. از اکسسوری‌های طلایی مانند گوشواره و دستبند کمک بگیرید و استایل خود را با بوت یا کفش‌های پاشنه بلند مشکی تکمیل کنید. برندهایی همچون بربری اکسسوری‌های شطرنجی محبوبی تولید کرده‌اند که می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید.

لباس شطرنجی مردانه

 • پیراهن مردانه : آقایان بهتر است پیراهن‌های شطرنجی خود را از رنگ‌های کلاسیک مانند قرمز، خاکستری و مشکی انتخاب کنند. این پیراهن‌ها را می‌توانید با یک جفت چکمه روزمره و شلوار جین یا کتان ست کنید. تی شرت‌های ساده سفید یا مشکی برای پوشیدن از زیر این پیراهن‌ها ایده‌آل هستند. پیراهن‌های شطرنجی رنگ روشن تنها برای خانم‌ها نیست آقایان هم می‌توانند از این طرح‌ها استفاده کنند. رنگ‌های روشن را بهتر است با شلوار جین یا کتان خاکستری یا خاکی ست کنید.
 • کراوات و پاپیون شطرنجی : گاهی اوقات استفاده از طرح شطرنجی در اکسسوری مانند کراوات می‌تواند تاثیر خیلی خوبی داشته باشد. کراوات‌های شطرنجی برای موقعیت‌های رسمی مناسب نیستند. حتما از پیراهن‌های ساده با رنگ‌های خنثی هنگام انتخاب کراوات یا پاپیون شطرنجی استفاده کنید.
 • کت و شلوار با طرح شطرنجی : شاید انتخاب کت و شلوار با این طرح سخت‌ترین کار برای آقایان باشد. حتما کت و شلوار شطرنجی شما باید الگوی نازک و ظریف  و از رنگ‌های خنثی داشته باشد.

مطالب مرتبط: 

۱- انتخاب لباس های پیلی دار مناسب فرم اندام شما

۲- روش های از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ها

۳- انتخاب لباس بافتنی زنانه مناسب با توجه به فرم اندام

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

سمیرا در تاریخ 04 فوریه 2018

عاشق لباس چهارخونه ام

آسنا در تاریخ 04 فوریه 2018

عالی و زیبا بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :