نحوه شستشوی لباس های مخصوص خشکشویی در خانه

شرکت‌های بزرگ سازنده لباس بر اساس نوع پارچه و دوختی که در لباس به کار برده‌اند، علائم اختصاری برای شستشو و اتوکشی و حتی استفاده از مواد شوینده را به صورت برچسب و نشانه روی لباس نصب می‌کنند. نحوه شستشو لباس‌ حساس و ظریف چگونه است؟ معمولاً این لباس‌ها با استفاده از ترفندهای ساده‌ای شسته و تمیز می‌شوند و فقط باید دقت زیادی در شستشو آن‌ها انجام شود. اگر کمی در شستن این لباس‌ها زیاده‌روی کنید عمر آن‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند. همراه چی بپوشم باشید تا بهترین روش‌های شستشوی لباس‌ های حساس را بیاموزیم.

 

لباس‌های غیرقابل شستشو عمدتاً لباس‌های حساس و پارچه‌هایی از جنس ابریشم و حریر هستند که با شستشو در ماشین لباس‌شویی یا آب گرم بافت آن‌ها آسیب خواهد دید؛ اما روش‌های ساده‌ای همانند روش شستشو دستی، استفاده از ماشین لباس‌شویی با شستشو ملایم و همچنین روش نهایی که استفاده از کیت محافظ لباس در لباس‌شویی است، وجود دارد که شما را تا مدت‌ها از مراجعه به خشک‌شویی بی‌نیاز می‌کند.

شستشوی لباس های حساس به صورت دستی

برچسب نشانه‌های شستشو را به دقت بخوانید. اگر جنس پارچه‌ای که لباس شما از آن دوخته شده است، پشم، ابریشم یا پنبه باشد می‌توانید آن را به صورت دستی بشویید؛ اما در مورد شستن، چرم، خز، پر و دیگر پارچه‌های بسیار لطیف نیاز دارید که به خشک‌شویی مراجعه کنید و از این روند آن‌ها را خارج کنید.

شستشوی لباس‌ های حساس به صورت دستی

صابون مایع یا صابون جامد را در داخل تشت با آب سرد به هم بزنید تا کف کند. می‌توانید از شوینده و لکه بر ملایم در آب سرد استفاده کنید. سعی کنید که آب کف مناسبی داشته باشد. هرگز از آب گرم برای شستن پارچه‌هایی که غیرقابل شستشو هستند، استفاده نکنید. آب گرم باعث جمع شدن الیاف خواهد شد و لباس پس از خشک شدن تغییر اندازه می‌دهد. برندهای مختلفی برای شوینده‌های سبک و ملایم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بدون نگرانی استفاده کنید.

لباس را در داخل تشت آب بیندازید و بگذارید که آب و صابون به همه جای آن برسد. پس از این کار آن را در داخل آب کاملاً غرق کنید و دوباره بیرون بکشید برای مدتی این کار را تکرار کنید تا آب به همه لباس نفوذ کند. دقت کنید که فقط آن را داخل آب و خارج کنید و چنگ نزنید. با استفاده از انگشت قسمت‌هایی که احساس می‌کنید کدری و کثیفی وجود دارد، مالش دهید و سعی کنید که کف را به آنجا برسانید. شما در این مورد خاص به علت آسیب‌پذیر بودن بافت پارچه، مجاز به استفاده از برس و تمیزکننده‌های لباس که معمولاً در شستشو لباس‌های دیگر استفاده می‌شود، نیستید.

شستشوی لباس‌ های حساس به صورت دستی

تشت کف دار را خالی کنید و آب سرد در آن پرکنید. دوباره لباس را در آن غوطه‌ور کنید تا همه کف آن از بین برود. تا زمانی که احساس می‌کنید لباس کف دار است این کار را تکرار کنید. در نهایت لباس را زیر شیر آب سرد آبکشی کنید.

لباس را داخل حوله‌ای که رطوبت را به خود جذب می‌کند، پهن کنید و آن را رول کنید. زمانی که رول شدن به پایان رسید کمی، حوله و لباس درونش را بچلانید تا آب از لباس به حوله نفوذ کند. رول را باز کنید و دوباره پیراهن را به یک قسمت دیگر از حوله که خشک است بکشانید و دوباره فرایند قبلی را تکرار کنید. هیچ وقت بدون حوله این کار را با لباس انجام ندهید چرا که ممکن است بافت پارچه به شدت آسیب‌پذیر باشد و در اثر چلاندن شما، پاره شود. پارچه اگر جنس ضخیمی دارد می‌توانید آویزان کنید وگرنه باید آن را روی یک پارچه دیگر پهن کنید و اجازه دهید که با عبور هوا و تابش آفتاب خشک شود.

 

شستشوی لباس های حساس با ماشین لباسشویی

برچسب روی لباس را بخوانید. اگر لباس دارای پارچه مقاوم است می‌توانید با این روش آن را بشویید. معمولاً پارچه‌های کتان، پلی‌استر، پشمی می‌توانند در لباس‌شویی شسته شوند. این پارچه‌ها برای شستشو در ماشین لباس‌شویی مقاوم هستند و تغییر شکل نمی‌دهند. برنامه ماشین لباس‌شویی خودتان را روی شستشوی ملایم قرار دهید. آب ورودی را آب سرد تنظیم کنید و از شوینده‌های ملایم و پاک‌کننده‌های مخصوص لباس‌های حساس استفاده کنید. برنامه شستشو ملایم را فقط زمانی که لباس‌های حساس دارید باید استفاده کنید.

شستشوی لباس‌ های حساس با ماشین لباسشویی

 

بهترین راه برای خشک کردن لباس

بعد از اینکه شستشوی لباس های حساس تمام شد، لباس را از لباس‌شویی خارج کنید و آن را به یک رگال لباس آویزان کرده و به بند لباس وصل کنید تا خشک شود. همان‌طور که در روش قبل شاهد بودید، اگر لباس پارچه ضخیم داشته باشد می‌توان آن را از رخت آویزان کرد ولی بقیه موارد با پارچه‌های نازک را باید به صورت عمودی خشک کرد تا تغییر حالت و کشیده نشوند.

روش‌های دیگری هم برای شستشوی لباس های حساس وجود دارد که در آن، شما لباس را داخل یک محافظ مخصوص قرار می‌دهید و سپس لباس را به همراه محافظ درون لباس‌شویی قرار می‌دهید. دوباره باید برچسب مشخصات را بخوانید تا مطمئن شوید که لباس شما برای شستشو در ماشین لباسشویی موردی ندارد. در غیر این صورت این روش توصیه نمی‌شود و بهتر است که از شستشو دستی کمک بگیرید.

آنچه که مشخص است شستن لباس‌های حساس و غیرقابل شستشو ریسک‌پذیری بالا دارد و اگر در خانه می‌خواهید این کار را انجام دهید بهتر است که چندین بار با لباس‌های ساده و حساس تمرین کنید و پس از به دست آوردن مهارت‌های لازم، لباس‌های گران‌قیمت و حساس خودتان را با روش‌های گفته شده بشورید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شستشو لباس‌های خودتان می‌توانید به مقالات مرتبط مراجعه کنید. حتماً نظرات و تجربیات خودتان را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

 

مطالب مرتبط:

۱- راهنمای شستشوی انواع پارچه و لباس

۲- ۸ خطای متداول شستشوی لباس و نحوه اجتناب از آن‌ها

۳- روش‌های صحیح نگهداری، ترمیم و شستشوی لباس‌هادیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :