ساعت تودور مدل پلاگوس ؛ بررسی ویژگی ها و جزئیات فنی این ساعت

0

ساعتی که امروز به شما معرفی خواهیم کرد از سری ساعت‌های برند تودور است. برند تودور (Tudor) سازنده ساعت‌های مچی مشهوری همانند هریتیج بلک بی (Heritage Black Bay) است که توانست در میان ساعت‌های ضد آب و غواصی به عنوان یک افسانه جایگاه خودش را پیدا کند؛ اما ساعتی که مدنظر ما است یکی دیگر از تولیدات برند تودور است که شاید با کمی تغییر شکل ظاهری از نمونه قدیمی سابمارینر متمایز می‌گردد. تودرو پلاگوس، اکسسوری است که با بدنه تیتانیومی و رنگ سیاه یا آبی حاشیه دور ساعت می‌تواند با هر لباس کلاسیکی ترکیب شود و حس بسیار خوبی به شما بدهد. همراه چی بپوشم باشید تا ساعت تودور مدل پلاگوس را بیشتر بشناسید.

 

تاریخچه برند تودور

تودور، شاید اولین بار باشد که نام این شرکت ساعت‌سازی را شنیده باشید، اما در همان نگاه اول شما را به یاد رولکس انداخته باشد. به شما باید حق بدهیم که در نگاه اول این دو شرکت را به سختی از هم تمایز دهید. هانس ویلسدورف در سال ۱۹۴۶ این برند را ۴۰ سال بعد از تأسیس برند رولکس، معرفی کرد. هدف اصلی هانس، تولید ساعت‌هایی مشابه کیفیت رولکس باقیمتی پایین‌تر از آن بود. مؤسس شرکت خود، در مصاحبه‌های بعدی خودش اعتراف کرد که هدف اصلی تأسیس شرکت این بوده است.

تاریخچه برند تودور

تاریخچه ساعت تودور مدل پلاگوس

 

دهه پنجاه میلادی ساعت‌های مأمور مخفی جیمز باند که از برند رولکس بود معروفیت زیادی پیدا کرده بود، از طرفی غواصان و ملوانان نیروی دریایی دوست داشتند که ساعت‌هایی از نوع جیمز باند داشته باشند؛ اما کسی جرئت نزدیک شدن به قیمت افسانه‌ای ساعت‌های رولکس را نداشت. شرکت تودور در همین برهه زمانی رشد کرد و با عرضه ساعت سابمارینر یا غواصی توانست طرفدارانی را از دریانوردان و غواصان به دست آورد. تودور کیفیت رولکس را با اندکی تغییر در مکانیک ساعت به این افراد تقدیم می‌کرد. برای آن‌ها مهم نبود که بدنه ساعت از جنس اویستر (Oyster) رولکس باشد یا نه تنها چیزی که برایشان مهم بود، مقاومت در برابر آب و زیبایی ظاهری بود.

تاریخچه ساعت تودور مدل پلاگوس

در سال ۱۹۷۰ بود که بحران کوارتز، با واردات بی‌رویه کالاهای ارزان‌قیمت به اروپا شکل گرفت. بیشتر شرکت‌های سازنده ساعت از جمله تودور از این سیل واردات ارزان آسیب شدید دیدند. رولکس تلاش خودش را برای حفظ شرکت دوست خودش، تودور انجام داد اما درنهایت نتوانست او را در گردونه فروش ساعت‌های لوکس بازار نگه دارد و تودور برای مدتی از دید همه محو شد. تودور در سال ۲۰۱۰ بود که دوباره وارد صحنه شد. مهره اصلی تودور این بار ساعت هریتیج کرونو (Heritage Chrono) بود. تودور با این ساعت توانست دوباره خودش را زنده کند و دو سال بعدتر از آن، ساعت اسطوره‌ای هریتیج بلک بی را معرفی کرد که تبدیل به یک آیکون رنگارنگ، قدیمی و مقرون‌به‌صرفه برای معرفی برند تودور شد.

ساعت تودور مدل پلاگوس ؛ بررسی ویژگی ها و جزئیات فنی این ساعت

ساعت تودور پلاگوس، برنده جایزه طراحی ساعت سال ۲۰۱۸، ادای احترامی از سوی برند تودور به ساعت قدیمی‌تر خودش، بلک بی به همراه تغییراتی اندک در قدیمی‌تر کردن آن، به وجود آمد. تودور پلاگوس می‌تواند آمیزه‌ای از مدل سابمارینر و بلک بی باشد، شاید از هرکدام ویژگی در خود داشته باشد اما جذابیت همه آن‌ها را باهم تصاحب کرده است. بر روی کاغذ، سه‌ساعتی که از آن‌ها اسم بردیم همگی در یک برهه زمانی طراحی شده‌اند اما در دوران فعالیت دور از صحنه تودور در اروپا، هیچ‌کدام از آن‌ها جدی گرفته نشدند.

 

کیفیت ساعت تودور مدل پلاگوس

بدنه ساعت از تیتانیوم ساخته شده است، تیتانیوم روح مقاومت فولادی و سبکی آلومینیومی را در خود جای داده است. همچنین رنگ اصلی فلز، رنگ‌پذیری بالایی دارد. این ویژگی‌ها باعث شده که برند تودور با افتخار تمام، بر اساس ساختمان درونی ساعت که تقلید شده از رولکس و دو ساعت ساب مارینر و بلک بی است، اعلام کند، پلاگوس می‌تواند تا عمق ۵۰۰ متری در برابر فشار آب مقاومت داشته باشد. از همین رو غواصان آب‌های شیرین و مخصوصاً غواصی اسکوبا، یکی از طرفداران این ساعت شده‌اند. پلاگوس، قلب تپنده خودش را با حرکت بازوی شما شارژ می‌کند. این ساعت بدون حرکت می‌تواند تا ۷۰ ساعت انرژی را در خودش ذخیره کند. جنس شیشه ساعت از سرامیک ضد خش و ضربه است و قاب دوری آن، از سرامیک نشکن ساخته شده تا در برابر ضربات احتمالی به دیواره‌های مرجانی مقاوم باشد. بر اساس ساختار پیچیده و مدرن ساعت در طول شبانه‌روز، ساعت چند ثانیه برای شما عقب یا جلو می‌شود تا بتواند زمان دقیق را بر اساس معیارهای جهانی تنظیم کند.

پلاگوس

 

طراحی ساعت تودور مدل پلاگوس

اگر تاریخچه ساعت‌های تودور را به صورت تصویری بررسی کنید، طراحی مشابه پلاگوس را در سال‌های ۱۹۵۴ (ساب مارینر) و ۱۹۶۹ (بلک بی) مشاهده خواهید کرد. همان‌طور که گفتیم این ساعت آمیزه‌ای از این دو اسطوره است اما اگر واقع‌بین باشیم، پلاگوس در رتبه‌ای پایین‌تر از مکانیک بلک بی ‌قرار می‌گیرد ولی طراحی آن به عنوان یکی از بهترین ساعت‌های حال حاضر انتخاب می‌شود. بیشتر غواصان آب‌های عمیق برند تودور را به‌خوبی می‌شناسند و از آن به عنوان قدیمی‌های تولید ساعت غواصی یاد می‌کنند. ساعت تودور پلاگوس به طراحی مینیمالیستی، تنظیم دقیق ساعت با تغییر فشار، ویژگی‌های منحصربه‌فرد بند آن و کپی‌برداری بدون نقص از شرکت رولکس، مشهور شده است.

پلاگوس

 

دریچه گاز هلیوم ساعت تودور مدل پلاگوس

بسیاری از ساعت‌های غواصی، از جمله ساعت‌های رولکس این ویژگی را در خود دارند. زمانی که غواص تصمیم می‌گیرد از آب خارج شود، باید فشار داخل و بیرون از لباس غواصی را یکی کند این کار با استفاده از آزاد کردن گازهای اضافی داخل کپسول هوا صورت می‌گیرد؛ اما ساعت‌های غواصی توسط گازهای سبکی همانند هلیوم اشباع می‌شدند و در اثر کاهش فشار، شیشه از بدنه جدا می‌شد. برای جلوگیری از این کار، شرکت‌های تولیدکننده ساعت‌های غواصی همانند تودور، رولکس و IWC از دریچه هلیوم برای خارج کردن گاز درون ساعت استفاده می‌کنند.

پلاگوس

 

ست کردن ساعت تودور مدل پلاگوس

ساعت‌های غواصی فقط برای غواصان ساخته نشده‌اند، شما می‌توانید با مبلغی ارزان‌تر از رولکس، استایلی لوکس برای خودتان بسازید. ساعت پلاگوس در سه رنگ بدنه و قاب مشکی، آبی و خاکستری تولید می‌شود.

ساعت تودور مدل پلاگوس مشکی

ساعت مشکی پلاگوس را می‌توانید با کت‌ و شلوار مشکی خودتان ترکیب کنید به لطف تیتانیوم بند آن، می‌توانید رنگ سفید هم به کت‌وشلوار خودتان اضافه کنید. اگر زیاد اهل لباس کلاسیک نیستید برای یک روز کاری هم می‌توانید با پیراهن پولو و شلوار مشکی این ساعت را ست کنید.

پلاگوس

 

ساعت تودور پلاگوس آبی

بهتر است، سیاهی شب و آسمان را باهم ترکیب کنیم تا رنگ آبی ساعت پلاگوس به دست آید. رنگ آبی، یکی از مشهورترین ترکیب رنگی‌های رولکس است. شما می‌توانید به جای ساعت رولکس چندمیلیونی از پلاگوس استفاده کنید. آبی را می‌توانید با رنگ‌های سبز تیره و سیاه ترکیب کنید. کت‌ و شلوار تک‌رنگ یا لباس‌های کژوال بهترین انتخاب برای ست کردن ساعت تودور پلاگوس است.

پلاگوس

 

ساعت تودور مدل پلاگوس LHD

ترکیبی از خاکستری و مشکی که برای لباس‌های غواصی در سال ۲۰۱۶ تولید شده است. بااینکه ساعت تودور مدل پلاگوس مخصوص غواصان نیست اما در این مورد خاص، شما باید لباس تیره همانند غواص به تن داشته باشید. همچنین از اکسسوری‌های سفید آن می‌توانید برای ترکیب کردن با لباس‌های روشن خودتان استفاده کنید.

پلاگوس

 

 

مطالب مرتبط:

۱- ساعت مچی ضد آب ؛ با ۹ +۱ مدل ساعت مچی شیک و بادوام آشنا شوید

۲- ساعت مچی کلاسیک مردانه گران‌قیمت ولی مقرون‌به‌صرفه

۳- ست کردن ساعت مچی مردانه با لباس های تابستانی

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 04 سپتامبر 2018

عالی بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :