آیا ساعت های مچی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند؟

0

ساعت مچی که به صورت مرتبط هر روز در محل کار به دست می‌کنید باید ساعتی مقاوم و در عین حال راحت باشد. بسیاری از افراد از ساعت‌های مچی بند چرمی و یا لاستیکی برای محل کار خود استفاده می‌کنند که کارشناسان چی بپوشم به شما توصیه می‌کنند که ساعت‌هایی را به دست کنید که از جنس استیل هستند؛ زیرا هم مقاوم تراند و هم به هر نوع لباسی می‌توان آن‌ها ست نمود.

یکی از مهم ترین وسایل شخصی که انسان در زندگی روزمره خود بسیار با آن سر و کار دارد ساعت است. در مقاله آیا ساعت‌های مچی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند؟ یاد می‌گیریم که چگونه از ساعت‌های مچی عقربه ای و دیجیتال خود مراقبت کنیم. هنگام خرید ساعت مچی علاوه بر آنکه باید به مدل آن دقت شود باید به وزن آن و همچنین به راحت بودن آن هم اهمیت زیادی داده شود.

 

 

آیا ساعت های مچی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند؟

 

چگونه از قاب و بند ساعت مچی مراقبت کنیم؟

بندهای فلزی باید به دقت در آب شسته شوند. اگر کثیفی خیلی زیاد بود آن را با صابون و آب تمیز و در نهایت با یک دستمال نرم با دقت خشک کنید. قاب ساعت باید به نرمی توسط پارچه نرم مرطوبی تمیز شود و سپس به دقت خشک شود.

بندهای چرمی در تابستان یک مقدار شل می‌شوند، در این حالت ممکن است که بندهای چرمی عرق دست شما را به خود جذب کنند. یک بند تنگ چرمی نه تنها به هوا اجازه عبور از زیر بند را نمیدهد بلکه این امکان را به عرق مچ دست می دهد که به پوست شما آسیب برساند،مثل جوش زدن  و… اگر بند چرمی ساعت شما توسط عرق دست شما خیس شد آن را از دست خود باز کنید و به آرامی و با پارچه ای نرم آن را تمیز کنید. وقتی ساعتتان را از مچ دست باز می کنید آن را در محلی قرار دهید که تهویه هوا صورت بگیرد. هیچ وقت ساعتی که بند آن توسط عرق دست خیس است را در جعبه و یا محفظه ی در بسته قرار ندهید. از قرار گرفتن ساعت در معرض آفتاب خودداری کنید.درغیر اینصورت، بند ساعت کم رنگ میشود و بتدریج از بین می رود.

تاثیرات عوامل خارجی مغناطیسی بر روی ساعت چیست؟

مغناطیس به روی ساعت های دیجیتال تاثیر زیاد و قابل توجه ندارد ولی بر روی ساعت های مکانیکی و باطری دار(که توسط موتور کوچک الکتریکی یا کوکی عقربه ها را به چرخ در می آورند) ممکن است تاثیرات قابل توجهی بتواند بگذارد.مغناطیس قوی بر عملکرد این ساعت ها تاثیر می گذارد.

خبر خوب برای این نوع ساعت ها این است که اگرچه آنها تحت تاثیر این اثر مغناطیسی عقب می افتند و یا خوب کار نمکنند اما هنگامی که ساعت را از منبع مغناطیسی دور می‌کنیم دوباره ساعت به خوبی گذشته شروع به فعالیت میکند.(البته مشخص است که باید آن را دوباره تنظیم کنید)

ساعت خود را در نزدیکی هدفون، بلندگوهای قوی، یا آهن رباها و … قرار ندهید. مخلوط کننده های برقی و تمامی وسایل برقی ممکن است بتوانند مغناطیسی قابل توجهی برای اثر گذاشتن بر ساعت تولید کنند.

مراقبت‌های ویژه ای که باید در قبال ساعت‌تان انجام دهید

ضربه: ساعت شما یک ابزار اندازه گیری دقیق میباشد.با آن با دقت رفتار کنید.در این صورت ساعت نیز به شما به خوبی هر چه تمام خدمت می کند.از ضربه های احتمالی به ساعت جلوگیری کنید.ضربه هایی که در اثر ورزش به وقوع میپیوندد مثل: تنیس یا گلف یا دوییدن مشکلی برای ساعت بوجود نمی آورد اما بعضی از ساعت ها با این نوع حرکت ها نیز به مشکل بر میخورند.

عرق بدن: از برخورد ساعت با عرق زیاد خودداری کنید و اگر این اتفاق افتاد به سرعت آن را پاک و تمیز بکنید.

تاثیرات دما بر روی ساعت: ساعت هایی که دارای باطری هستند خیلی کمتر از ساعت های اتوماتیک تحت تاثیر دمای هوا قرار میگیرند.ساعت‌های کوکی و اتوماتیک اگر هر هشت ساعت خوب کوک یا شارژ بشوند آن گاه به خوبی ساعت را نشان می‌دهند. دمای محیط بین 10 درجه سانتیگراد زیر صفر تا دمای 35 درجه سانتیگراد بالای صفر برای ساعت ها مناسب است.اگر در طول زمستان ساعت خود را از مچ دستتان باز کنید دقت نشان دادن زمان را از دست می‌دهد. اگر ساعت در بیرون قرار بگیرد در دمای کمتر از منهای 10 درجه سانتیگراد یا بالای 60 درجه سانتیگراد، در این صورت ساعت دیگر نمیتواند کار بکند. در ساعت های دیجیتال از کریستال مایع برای صفحه نمایش استفاده می‌شود که این مایع در دمای زیر نقطه انجماد به خوبی پاسخگو نیست و در دماهای بالا نیز تاریک می‌شوند.

عوامل شیمیایی: در دمای بالا کاهش چشمگیری پیدا می‌کند (بالای 40 درجه سانتیگراد) و حتی ممکن است از باطری مایعی به بیرون ترشح کند عمر باطری، مواد شیمیایی، گازها، جیوه و غیره ممکن است رنگ قاب و بدنه و بند و قسمت‌های فلزی ساعت را عوض کنند. ساعت خود را از عوامل ذکر شده محافظت نمایید.

رنگ قاب یا بند ساعت: برای ماندگاری بیشتر ساعت خود، از برخورد مواد شیمیایی، مواد شوینده، عطر و ادکلن و کلیه حلال‌ها جلوگیری نمایید. و در صورت برخورد با این مواد سریعا با آب بشویید.(البته بند چرمی را باید سریعا خشک کنید که صدمه کمتر ببیند).

منبع: ایران تایمر

مطالب مرتبط: 

1- چگونه یک ساعت مچی مردانه شیک انتخاب کنیم؟

2- این ساعت اصل است یا تقلبی؟

3- ۷ گام ساده تا انتخاب ساعت مچی مناسب

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شما

محمد در تاریخ 09 ژانویه 2017

چرا یکی از یکی کپی میکنه؟ واقعا حتی بدون تغییر یک کلمه
واقعا متاسفمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :