ساده‌ترین راه‌ها برای اینکه بدن‌تان در تابستان بوی بد نگیرد!

تابستان گرم که از راه می‌رسد یکی از درگیرهای ما با خودمان، بوی بدی است که به واسطه عرق کردن روی تن‌مان می‌نشیند. کسانی که عرق تن‌شان بوی بسیار کمی دارد؛ می‌توانند این مشکل را با زدن عطر و ادکلن- نه بر روی موضعی که بو می‌دهد- رفع کنند اما برخی با این کار نه تنها از این بود در اما نمی‌مانند که حسابی ترکیب ناجورتری تولید می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم راه کار‌هایی برای شما ارایه بدهیم که بتوانید این مشکل را دور بزنید و تابستان بی‌بو و خوش بویی را بگذرانید.

جلوگیری از بوی بد بدن

تنبلی نکنید و دوش بگیرید

پیش از همه این‌ها باید بگوییم؛ چه حوصله‌اش را داشته باشید و چه نه، دوش گرفتن روزانه یکی از حیاتی‌ترین کارها است؛ خصوصا زمانی که قصد بیرون رفتن دارید؛ زمان کوتاهی قبل از اینکه از در خارج شود، یک دوش آب سرد بگیرید.

جلوگیری از بوی بد بدن

حداقل یک بار در روز (یا هر روز صبح و شب) دوش بگیرید و نواحی بسیار عرق کرده خود را با یک صابون حمام بدون بو و ضد باکتری بشویید. از صابون‌های با عطر قوی که می‌تواند بوی زیر بغل شما را بدتر کند دوری کنید.

بوی بد از کجا می‌آید؟

حالا می‌خواهیم مثل همان دوش گرفتن یک قدم عقب‌تر بروید. چون اگر بدانید منبع بد بوی بدن کجاست می‌توانید به مبارزه بهتر با آن بپردازید وگرنه راه اشتباهی می‌روید و هر کجا که باشید جرات بالا بردن دست و در آورد کت‌تان را ندارید. چون دیگران را از خودتان فراری می‌دهد.

جلوگیری از بوی بد بدن

برخلاف تصور رایج، عرق به خودی خود بو نمی‌دهد. بوی زیر بغل زمانی اتفاق می‌افتد که عرق شما با باکتری‌های روی پوست شما همدیگر را در آغوش می‌گیرند و بوی غیرقابل انکار زیر بغل را تولید کند که به نام B. O نیز شناخته می‌شود.

اصطلاح پزشکی برای بوی مزمن و بیش از حد زیر بغل برومهیدروزیس است. که گاهی نتیجه یک مشکل و بهم ریختگی در بدن شماست و باید توسط پزشک بررسی شود. پس اگر فکر می‌کنید این میزان تعرق و این میزان بوی نامطبوع، غیر طبیعی است و دیگران هم این را به شما می‌گویند؛ اولین قدم دوش گرفتن و مراجعه به دکتر عمومی و یا متخصص غدد است.

مواد غذایی تند کمتر بخورید

یکی دیگر از دلایل بوی بد بدن و خصوصا زیر بغل؛ به علت میز غذای شماست. نه پایه‌های میز؛ بلکه غذاهایی که روی آن می‌چینید. مثل سیر و پیاز و فلفل یا غذاهای تند. این موارد می‌تواند تعریق بدن را بد بو کند.

جلوگیری از بوی بد بدن

کلم بروکلی، کلم، کلم بروکسل و گل کلم حاوی گوگرد هستند که بدن شما آن را جذب و از طریق عرق ترشح می‌کند. خوردن این سبزیجات می‌تواند بوی زیر بغل شما را برای یک تا شش ساعت تحت تاثیر قرار دهد.

گوشت قرمز کمتر بخورید

هضم گوشت نسبت به سایر غذاها سخت‌تر است، بنابراین بدن شما برای پردازش آن باید سخت‌تر کار کند. اسیدهای آمینه موجود در گوشت قرمز در روده شما باقی می‌ماند و با باکتری‌های روی پوست شما مخلوط می‌شود و بوی بدن شما را تشدید می‌کند.

جلوگیری از بوی بد بدن

قرار داری؟ ماهی نخور

ماهی‌هایی مانند ماهی تن و سالمون حاوی کولین، نوعی ویتامین B است که بوی تند ماهی تولید می‌کند. برخی از افرادی که ماهی می‌خورند می‌توانند تا یک روز در عرق خود کولین ترشح کنند که بدبو است.

جلوگیری از بوی بد بدن

این راهم بدانید، افرادی که بعد از خوردن غذاهای دریایی، بوی زیر بغل را بیشتر تجربه می‌کنند ممکن است به یک اختلال متابولیک به نام‌تری متیل آمینوری مبتلا باشند که به دلیل ناتوانی بدن در تجزیه ماده شیمیایی‌تری متیل آمین است که به طور طبیعی در غذاهای دریایی وجود دارد. این بو می‌تواند تا یک روز باقی بماند با شما باقی بماند

زیر پیراهن ضد بو بپوشید

اگر تغییر رژیم غذایی دادید و مشکل به همان شوری ادامه داشت؛ باید روال بهداشت شخصی‌تان را تغییر دهد. پوشیدن زیرپوش و عرق گیر بسیار مفید است؛ با این راه شما بوی عرق را کنترل می‌کنید و اجازه نمی‌دهید رطوبت و بوی آن به لباس اصلی شما منتقل شود.

جلوگیری از بوی بد بدن

زیر پیراهنی‌هایی هم وجود دارد که ضد بو هستند، در اصل به آن‌ها می‌گویند ضد تعریق! فکر نکنید این‌ها را از مطالب خارجی برایتان می‌گوییم؛ این را از یک جست و جوی ساده در مراکز خرید پیدا کرده ایم. از این پیراهن‌های نجات بخش کافی است دو تا عدد در کمد داشته باشید تا با خیال راحت به کار و قرارهای مهم زندگی‌تان برسید.

ویچ هازل بزنید

بعد از دوش گرفتن، ویچ هازل را با یک گوله پنبه‌ای به زیر بغل خود بزنید. ویچ هازل مایعی است که از تقطیر، بخار و در واقع عصاره گیری برگ ها، شاخه‌ها و پوست درخچه‌ی فندق بدست می‌آید و برای تهیه هم در بازار وجود دارد.

جلوگیری از بوی بد بدن

فندق جادوگر یک قابض طبیعی است، به این معنی که بافت‌های پوست شما را منقبض و تولید عرق را کاهش می‌دهد. بیشتر عصاره‌های تجاری فندق جادوگر همچنین شامل الکل مالشی است که به مبارزه با باکتری‌های ایجاد کننده بو، که دوست دارند در زیر بغل شما آویزان شوند، کمک می‌کند.

سرکه سیب بزنید

سرکه سیب را دو بار در روز به زیر بغل خود بمالید. سرکه سیب به طور طبیعی اسیدی است و خاصیت ضد میکروبی دارد. محیط زیر بغل شما را خنثی می‌کند و باکتری‌های بدبو را از بین می‌برد.

جلوگیری از بوی بد بدن

استفاده منظم از سرکه سیب می‌تواند به جلوگیری از تجمع باکتری در زیر بغل شما کمک کند.

آب لیمو و آب بزنید

آب لیمو یکی دیگر از مواد بسیار اسیدی است که به عنوان یک درمان خانگی برای بوی بد بدن عمل می‌کند. آب لیمو هم ph پوست شما را کاهش می‌دهد و آن محل را برای باکتری‌ها غیر قابل سکونت می‌کند.

جلوگیری از بوی بد بدن

روش هم ساده است، نصف لیمو را بردارید و مستقیماً روی زیر بغل خود بمالید. یک بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که متوجه بهبود بوی زیر بغل خود شوید.اگر هم پوست حساسی دارید، آب نصف لیمو را با نصف فنجان آب مخلوط کنید تا رقیق شود و پوست شما آسیب نبیند.

جلوگیری از بوی بد بدن

در این مورد باید یک نکته مهم را برایتان توضیح دهیم. هنگام استفاده از داروهای خانگی اسیدی قوی مانند آب لیمو، سرکه سیب و فندق جادوگر مراقب باشید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. برای جلوگیری از هرگونه سوزش، فقط روی پوست تمیز و حتما خشک از این موارد استفاده کنید و هرگز بلافاصله پس از اصلاح یا در صورت داشتن هر گونه زخم از آن‌ها به بدن خود نزنید.

موهای زیر بغل را بزنید

موهای زیر بغل رطوبت را به دام می‌اندازند و محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کنند. برای تحت کنترل نگه داشتن بوی زیر بغل، موهای زاید را مرتباً اصلاح یا کوتاه کنید.

جلوگیری از بوی بد بدن

دئودورانت خانگی تهیه کنید

اگر دوست دار طبیعت هستید و به زمینی که در آن زندگی می‌کنید؛ اهمیت می‌دهید باید بدانید همه اسپرهایی که استفاده می‌کنیم به نوعی به اطراف ما آسیب می‌زننند به جا انها می‌توانیم از دئودورانت طبیعی و درمان خانگی ملایم و سالم برای بوی زیر بغل استفاده کنیم. این موضوع اگر به زمین و زمان هم که گفتیم ربط نداشته باشد؛ حداقل‌اش این است که بدن ما را در معرض مواد شیمیایی بالقوه مضر قرار نمی‌دهد.

جلوگیری از بوی بد بدن

بیشتر دئودورانت‌های طبیعی فاقد آلومینیوم، پارابن و فتالات هستند. اگر دئودورانت معمولی باعث خارش یا سوزش پوست شما می‌شود، دئودورانت‌های طبیعی، بهترین گزینه برای مبارزه با بوی زیر بغل است.

حالا باید چه کنید؟

اول از همه مشخص اس که باید یک سری مواد تهیه کنید که بعضی های‌شان در خانه پیدا نمی‌شوند و بعضی های‌شان مثل جوش شیرین در کابینت هر آشپزی پیدا می‌شود.دستوری که ما برای تهیه دئودورانت داریم شامل این مواد می‌شود:
* جوش شیرین؛ که اگر پوست حساسی دارید میزان کمتری استفاده کنید.
* پودر Arrowroot که پودری سفید و بدون طعم است و اغلب برای غلیظ کردن سس ها، سوپ‌ها و سایر غذاها مانند فیلینگ پای میوه استفاده می‌شود. در دسترس است و فروخته می‌شود.
* روغن نارگیل تصفیه نشده و ارگانیک هم باید تهیه کنید.
در کنار این موراد؛ یک سری روغن جذاب و ضروری هم هستند، مانند روغن گریپ فروت، درخت چای، صنوبر و پرتقال شیرین که همگی در بازار وجود دارند.

جلوگیری از بوی بد بدن

تنها کاری که بعد از تهیه این مواد باید بکنید، مخلوط کردن‌شان با هم است. می‌توانید برای این کار از مخلوط کن استفاده کنید اما هرچه سرعت مخلوط کردن کمتر و زمان بیشتری ببرد بهتر است. بعد هم آن را در یک شیشه تازه و تمیز بریزید و هر بار که می‌خواهید استفاده کنید؛ یک چوب بستنی تمیز را به کار ببرید.برای اینکه کمی آن را غلیظ کنید می‌توانید کمی موم زنبور عسل هم به آن اضافه کنید.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :