رقیه باقری در
630

از دئودورانت استفاده می‌کنید؟ پس باید این نکات خطرناک را بدانید!!

از دئودورانت استفاده می‌کنید؟ پس باید این نکات خطرناک را بدانید!!

حتما شما هم به بهداشت فردی اهمیت می‌دهید. قبل از حاضر شدن در محل کار، صبح خود را با دوش گرفتن، مسواک زدن دندان‌ها و احتمالا کشیدن رول یا اسپری کردن دئودورانت مورد علاقه‌تان شروع می‌کنید. با این وجود بسیاری از ما نمی‌توانیم محیط‌های عمومی و شلوغ مانند محل کار را بدون دئودورانت تصور کنیم. جالب است بدانید که استفاده روزانه از بیش از این که مفید واقع شود، ممکن است ضرر داشته باشد.

مزایا و معایب استفاده از دئودورانت

در این مطلب خواهیم گفت که اگرچه استفاده از ضد تعریق‌ها در نگاه اول مفید به نظر می‌رسد و رضایت خاطر به همراه دارد اما شاید کنار گذاشتن آن برای حفظ سلامت شما بهتر باشد.

بهتر است برای سلامت سیستم باروری از دئودورانت استفاده نکنید!

مزایا و معایب استفاده از دئودورانت

به احتمال زیاد دئودورانت‌هایی را انتخاب خواهید کرد که علاوه بر این‌ که بوی خوبی دارند، ماندگاری و پوشش بالایی داشته باشند تا قابلیت زدودن بوی بد و نامطبوع بدن را داشته باشند. اما موادی در ترکیبات آن وجود دارد که ممکن است به پوست بچسبند و در نهایت برای سلامت بدن مضر باشند. به عنوان مثال فتالات‌هایی که خاصیت ماندگاری و دوام دئودورانت را بالا می‌برند، ممکن است استفاده از آن تعادل هورمونی شما را بر هم بزند و حتی منجر به اختلال در سیستم تولید مثل و دیگر مشکلاتی از این قبیل شود.

ممکن است بوی بدن به طور طبیعی کاهش یابد

مزایا و معایب استفاده از دئودورانت

اگرچه این مسئله کمی متناقض به نظر می‌رسد، اما باور کنید اگر استفاده از دئودورانت را کنار بگذارید، ممکن است بوی طبیعی بدن شما آن قدر هم مرکز توجه نباشد. از آنجایی که در ترکیب دئودورانت‌ها از اجزای ضد میکروبی برای از بین بردن باکتری‌های زیر بغل استفاده می‌کنند، از سوی دیگر این مواد سبب تکثیر دیگر باکتری‌ها از جمله باکتری‌هایی که بوی نامطبوع تولید می‌کنند، می‌شود.

بنابراین ممکن است استفاده از دئودورانت‌ها به صورت روزانه ممکن است بوی بد بدن شما را بیشتر کند! بنابراین قطع استفاده از آن‌ها به طور طبیعی بوی طبیعی بدن شما را کاهش خواهد داد.

ممکن است برای میکروبیوم طبیعی پوست شما مفید باشد

 

میکروارگانیسم‌های مختلفی روی پوست انسان زندگی می کنند و بسیاری از آن‌ها برای سلامتی  مفید و ضروری هستند. دئودورانت‌هایی که برای از بین بردن بوی بدن استفاده می کنید بر چرخه طبیعی این باکتری ها تأثیر می گذارد و ممکن است میکروبیوم (میکروارگانیسم‌) پوست را بهم بریزد و آن را مختل کند.

تحقیقات نشان داده است که ضد تعریق‌های مبتنی بر آلومینیوم، باکتری‌های تولید کننده بوی بد را از بین می برند و ممکن است غدد عرق کردن را متوقف کنند. اگر نمی توانید به طور کامل و قطعی از مصرف دئودورانت خود صرف نظر کنید، به جای محصولاتی که حاوی نمک آلومینیوم هستند، محصولات طبیعی را انتخاب کنید.

دیگر نیازی به دئودورانت نخواهید داشت

بسیاری از افراد از روی عادت روزانه و رعایت بهداشت از ضد تعرق‌هایی مانند دئودورانت‌ها استفاده می‌کنند، اما ممکن است اصلا نیازی به استفاده از آن را نداشته باشید؛ دانشمندان کشف کرده‌اند که ژنی به نام ABCC11 تعیین می‌کند که آیا افراد ماده شمیایی خاصی در زیر بغل خود دارند که باعث بوی نامطبوع بدن می‌شود یا خیر.

با این وجود برخی افراز فاقد این ژن بوده اما به طور منظم و روزانه از آن استفاده می کنند. اگر احساس می کنید که زی بغل شما در فاصله حمام کردنتان واقعا بد بو نمی شود از مصرف آن خودداری کنید و میتوانید با انواع محصولات ضد تعریق و ضد بوی تعریق خداحافظی کنید.

دئودورانت‌‌ها می‌توانند آلرژی زا باشند

مزایا و معایب استفاده از دئودورانت

برخی افراد با مصرف این نوع ضدتعریق‌ها دچار آلرژی می‌شوند. بروز این آلرژی ممکن است به اشکال مختلفی اعم از ورم‌های دردناک، سوزش پوست، کهیر، تاول و … بروز کند و آزادهنده باشد. بهتر است قبل از خرید آن را روی قسمتی از پوست امتحان کنید و به محض مشاهده هر گونه ضایعه پوستی مصرف آن را کتوقف کنید و به پزشک مراجعه کنید.

جلوی روند طبیعی بدن برای متعادل سازی دما را نگیرید!

تعریق یک امر طبیعی بدن انسان است. با تعرق علاوه برا اینکه گرمای اضافی بدن را از طریق منافذی که روی پوست وجود دارد تخلیه می کند، دمای بدن انسان را نیز کاهش می‌دهد و تعادل را با محیط بیرونی برقرار می‌‌کند. همچنین با این عمل سموم بدن دفع خواهند شد. دئودورانت موجب بسته شدن این منافذ می‌گردند و اجازه نمی‌دهند این روال طبیعی بدن رخ دهد.

شما چند وقت یکبار از دئودورانت استفاده می کنید؟ آیا تا به حال سعی کرده اید بدون دئودورانت سر کرده‌اید؟ آیا جایگزین بهتری را سراغ دارید که عمل تعریق را متوقف کند و بوی نامطبوع بدن را کاهش دهد؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :