چند مدل پلیور پاییزی مردانه و زنانه که امسال باید بپوشید

0

پلیور که گاهی ژاکت پاییزی یا بافت هم گفته می‌شوند، آیتم مهمی در کمد لباس آقایان و خانم‌ها است. پلیورها و ژاکت‌های پاییزی در شکل، جنس و طرح‌های مختلف وجود دارند اما به سختی می‌توان گفت کدام یک مناسب‌تر از دیگری است. امروز در چی بپوشم به بررسی پلیور خواهیم پرداخت تا شما در آستانه فصل سرد، بتوانید انتخاب درستی در خرید ژاکت پاییزی داشته باشید.

 

ژاکت پاییزی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

منظور از خرید پلیور و ژاکت خوب، پیدا کردن ژاکتی است که قیمت آن در مقابل مواد سازنده، دوخت، زیبایی و دوام ارزش داشته باشد. پلیور خوب چند ویژگی عمومی‌دارد که می‌بایست در خرید آن‌ها را در نظر داشته باشید:

 • از مواد طبیعی یا ترکیبی از آن‌ها ساخته شده باشد به مانند پشم.
 • به خوبی روی تن بنشیند، مخصوصاً شانه و آرنج.
 • ژاکت‌های دکمه‌ای کلاسیک‌تر و کاربردی‌تر هستند. بهتر است ژاکت دکمه‌ای انتخاب کنید چرا که زیپی حالت اسپرتی و نامعمول دارد.
 • برش و دوخت‌ها باید دقیق انجام شده باشد.
 • از خرید پلیورهایی که لوگو چاپی روی آن دارند پرهیز کنید.
 • پلیور نباید بیش از حد ضخیم و تنگ باشد.

پلیورها به آقایان و خانم‌ها کمک می‌کنند تا استایل خود را بدون زحمت خود را از فصل گرم به فصل سرد تغییر دهند. با وجود سادگی در پوشیدن و انتخاب هر خانم و یا آقایی چندین پلیور در جالباسی خود دارد که با شروع فصل پاییز یا زمستان آن‌ها را به روی پیراهن می‌پوشد.

ژاکت پاییزی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 

انواع ژاکت پاییزی

ژاکت‌ها بر اساس نوع یقه و دوخت استایل های مختلفی دارد:

 

پلیور پاییزی یقه‌گرد

ژاکت‌های یقه گرد در گذشته توسط خدمه کشتی‌های ماهیگیری پوشیده می‌شد. امروز پلیور یقه‌گرد محبوبیت زیادی در بین افراد دارد و به راحتی با پیراهن ترکیب می‌شود. فقط اگر آقایان قرار است این مدل ژاکت را بخرند باید دقت کنند که با این مدل ژاکت نمی‌توانند کراوات بزنند و بهتر است این مدل ژاکت را برای موقعیت‌های غیررسمی انتخاب کنند.

پلیور پاییزی یقه‌گرد

 

ژاکت پاییزی یقه‌گرد

ژاکت پاییزی یقه‌هفت

این مدل ژاکت عمدتاً به مانند یقه گرد است اما در آن به جای یقه‌گرد، از یقه‌ای به شکل عدد ۷ استفاده می‌شود. برخلاف یقه‌هفت شما می‌توانید به راحتی کراوات و پاپیون را برای هر مجلسی با این پلیور ترکیب کنید.

ژاکت پاییزی یقه‌هفت

ژاکت پاییزی یقه‌هفت

پلیور یقه دار

این نوع از پلیورها به یقه‌اسکی نیز معروف هستند. پلیور یقه‌اسکی برای استایل های کلاسیک یا کژوال گزینه مناسبی هستند و با هر شلواری به سادگی ترکیب و منظره‌ای جذاب پدید می‌آورند. مراقب گرم شدن بیش از حد آن و عرق کردن خودتان باشید.

پلیور یقه دار

ژاکت پاییزی یقه شالی

این نوع از پلیورهای شباهت زیادی به پلیور یقه‌هفت دارند اما روی یقه اصلی، یقه‌ای ضخیم‌تر نیز کار شده است. غالباً از چند دکمه برای بهتر شدن یقه و باز و بسته کردن آن در این پلیورها استفاده می‌شود. برای کسانی که یقه‌اسکی دوست دارند اما تنگی یقه اذیت کننده است، یقه شالی گزینه مناسبی است.

ژاکت پاییزی یقه شالی

ژاکت پاییزی یقه شالی

ژاکت پاییزی بدون دکمه

اصطلاح خاصی برای توصیف این نوع از پلیورها وجود ندارد ولی شما تعداد زیادی از آن‌ها را در رنگ و طرح مختلف روزانه، روی ویترین مغازه‌ها مشاهده می‌کنید. این دسته از پلیورها حالت آزادی به مانند پیراهن و ژاکت جلوباز دارند. البته می‌توانید به‌وسیله دکمه آن را محدود کنید.

ژاکت پاییزی بدون دکمه

ژاکت پاییزی با یقه زیپی

این یقه‌ها آزادی عمل به شما می‌دهند تا در موقع لزوم یقه پلیور خود را از حالت یقه‌هفت به یقه‌اسکی تبدیل کنید. مسلماً همان‌طور که می‌دانید ما به شما خریدن این پلیورهای را به عنوان پلیور کلاسیک و رسمی توصیه نمی‌کنیم.

ژاکت پاییزی با یقه زیپی

پلیور یقه تنیسی

همان‌طور که از اسمش پیداست، این پلیورهای برای بازی تنیس و بازیکنان آن دوخته شده بود و دارای رنگ منحصر به فرد سفید و کرمی بود. البته این روزها شما می‌توانید آن‌ها را با رنگ‌های مختلف خریداری کنید. ویژگی بارز آن‌ها یقه‌های هفت بزرگ که تا نیمه بالا تنه ادامه پیدا می‌کند است. همچنین به نوارهای تزیینی کنار یقه، پایین‌تنه و دور آستین نیز می‌بایست دقت کنید که از نشانه‌های اصلی یقه تنیسی است.

پلیور یقه تنیسی

پلیور یقه تنیسی

بافت پلیور و ژاکت پاییزی

پلیور طیف وسیعی از بافت‌ها و رنگ‌ها را در خود دارد که شما را به هنگام خرید کردن دچار سردرگمی می‌کند. برای خرید پلیور مناسب شما می‌بایست علاوه بر انتخاب درست استایل و یقه، حواستان به بافت و رنگ نیز باید باشد. پلیور دارای ۴ دسته‌بندی کلی در رنگ و بافت است:

 • پلیور تک‌رنگ که عمدتاً از بافت ساده به همراه یک رنگ خاص ایجاد می‌شود.
 • پلیور چند رنگ با بافت اسکاتلندی که شامل بافت طرح‌های مختلف به همراه رنگ‌های گوناگون است که درنهایت پلیوری خوش‌رنگ حاصل می‌شود.
 • پلیور طرح سه‌بعدی که معمولاً با استفاده از نوع بافت، سعی بر این است که طرح‌های سه‌بعدی بر روی پارچه و لباس نهایی تولید شود.
 • پلیور بافت طنابی که معمولاً در آن از طرح‌هایی به شکل طناب‌های در هم آمیخته به واسطه نوع بافت روی پلیور حاصل می‌شود.

بافت پلیور و ژاکت پاییزی

جنس پلیور و ژاکت پاییزی

جنس پلیور و مواد سازنده آن ارتباط مستقیمی با میزان هزینه، هدف از خرید و موقعیتی که پلیور پوشیده خواهد شد دارد. معمولاً پلیور از پشم ساخته می‌شود و قیمت پلیور را به غیر از نوع دوخت و برند می‌توان به نوع پشم آن نیز وابسته دانست. لذا به هنگام خرید از نوع پشم پلیوری که انتخاب کرده‌اید از فروشنده سؤال کنید. اگر می‌دانید کدام پشم مناسب است، برچسب‌های روی لباس را به دقت مطالعه کنید تا از ۱۰۰ درصد بودن پشم آن اطمینان حاصل کنید.

در انتخاب پشم به جز اصل بودن و درصد بالای آن، به ضخامت بافت آن هم دقت کنید. اگر قرار است که پلیور خود را در دفتر کار بپوشید، مسلماً لازم نیست، پلیوری از جنس پشم ضخیم خریداری کنید. خوشبختانه دسته‌های گوناگونی از پشم وجود داد که دست شما را در خرید کردن باز نگه می‌دارد.

البته اگر جایی که شما زندگی می‌کنید دارای آب و هوایی گرم و معتدل است، می‌توانید به جای پشم از پنبه استفاده کنید. پلیورهای پنبه‌ای سبک‌تر و خنک‌تر هستند اما در نظر داشته باشید که این پلیورها به سادگی دچار خوردگی و زدگی در ناحیه آرنج می‌شوند. راه‌حل آن استفاده از قسمت‌های پلاستیکی و چرمی در آن است.

جنس پلیور و ژاکت پاییزی

قواره و اندازه پلیور و ژاکت پاییزی

مانند هر لباس دیگری، پلیور هم باید روی تن شما به خوبی بنشیند و هر کدام از اجزای آن به مانند شانه، آستین، کمر و یقه جای خود را بگیرد. در ادامه شما با چند مورد ساده برای انتخاب پلیور متناسب با اندام خود آشنا می‌شوید:

 • قد پلیور نباید بیش از اندازه کوتاه یا بلند باشد. در حالت ایستاده پلیور می‌تواند کمی پایین‌تر از کمربند شما قرار بگیرد.
 • شانه پلیور باید درست به مانند شانه پیراهن در جای خود نشسته باشد.
 • اگر قرار است زیر پلیور پیراهن به تن داشته باشید، در انتخاب اندازه پلیور کمی دقت کنید مخصوصاً در اندازه آستین‌ها که باید کمی عقب‌تر از پیراهن قرار بگیرند.
 • پلیور بافت را بزرگ‌تر از اندازه خودتان خریداری نکنید، چرا که بافت با شستن، وا رفته و معمولاً به اصطلاح جا باز می‌کند.

قواره و اندازه پلیور و ژاکت پاییزی

باید و نبایدهای خرید ژاکت پاییزی

آنچه که باید برای نگهداری مناسب از ژاکت خود انجام دهید:

 • ژاکت و پلیور را به جای آویزان کردن تا کنید.
 • ژاکت و پلیور را تا جایی که می‌توانید دیر به دیر بشویید.
 • ژاکت پلیور را بر اساس آنچه که روی برچسب نوشته شده است بشویید و از خشک کردن آن در خشک‌کن پرهیز کنید.

آنچه که نباید در مورد پلیور انجام دهید:

 • پلیورهای پشمی را به خاطر جنس پارچه و حساسیت کنار نگذارید و آن‌ها را با پیراهن به تن کنید.
 • پلیورهای زیپ‌دار را به همراه لباس رسمی نپوشید.
 • نخ پلیور را نکشید و اگر نخی از لباس بیرون زده است آن را کوتاه کنید.
 • تکرار واضحات است اما روی پلیور، نباید هیچ لباس دیگری به جز کت و کاپشن پوشید.

امیدواریم که توانسته باشیم نکات مفیدی در مورد انتخاب پلیور برای روزهای سرد پیش روی به شما ارائه دهیم. نظرات و پیشنهاد‌های خود را با ما در میان بگذارید.

باید و نبایدهای خرید ژاکت پاییزی

 

مطالب مرتبط:

۱- با پلیور یقه هفت مردانه چی بپوشید؟

۲- روش‌های نگهداری از پلیور و بافتنی

۳- ۳ استایل مختلف با پلیور مردانه

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 09 اکتبر 2018

عالیارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :